Będą zmiany w opodatkowaniu marynarzy
Rządowe Centrum Legislacji ogłosiło w czwartek projekt nowelizacji przepisów ustawy o PIT. Chodzi o zmiany w zakresie opodatkowania dochodów marynarzy. Jest to realizacja stanowiska Komisji Europejskiej.
Rządowe Centrum Legislacji ogłosiło w czwartek projekt nowelizacji przepisów ustawy o PIT. Chodzi o zmiany w zakresie opodatkowania dochodów marynarzy. Jest to realizacja stanowiska Komisji Europejskiej.
Jakie będą konsekwencje nowych zasad delegowania pracowników oraz czy są one sprawiedliwe dla wszystkich stron państw członkowskich UE - m.in. te kwestie będą poruszone podczas VI Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy (EKMP), który odbędzie się 14-15 marca w Krakowie.
Trudno sobie wyobrazić, by egzamin ósmoklasisty został odwołany z powodu strajku nauczycieli - mówił wiceminister edukacji Maciej Kopeć. Zaapelował do nauczycieli, by nie stresowali uczniów oraz wyraził opinię, że plan na wypadek masowego protestu pedagogów jest zbędny.
W 2018 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał 228 zgód na połączenia i przejęcia przedsiębiorców. Zgłoszeń było 251. To najwięcej decyzji od 11 lat. Urząd opiniował też 390 spraw prowadzonych przez Komisję Europejską. KE pytała UOKiK o opinię m.in. w sprawie fuzji spółek Siemens i Alstom.
Ministerstwo Finansów zapewnia, że dane podatników są bezpieczne. Potwierdza, że usługa Twój e-PIT przed wdrożeniem przeszła pozytywnie audyt bezpieczeństwa teleinformatycznego. Zapowiada jednak zmiany m.in. w dostępie do rozliczenia.
Zaostrzenie kar za wiele przestępstw, odejście od wychowawczej filozofii odpowiedzialności nieletnich oraz wprowadzenie kary bezwzględnego dożywotniego pozbawienia wolności – to niektóre z propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości na zmiany w prawie karnym. - Wszystkie one budzą wątpliwości - ocenia Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Spółka Agora S.A. nabyła 40 proc. udziałów w spółce Eurozet sp. z o.o. W negocjacjach reprezentowało ją warszawskie biuro Greenberg Traurig. Informację o zawarciu umowy podała w czwartek kancelaria, nie ujawniając jej szczegółów.
Holandia, Luksemburg, Polska, Włochy i Finlandia - kraje przeciwne projektowi dyrektywy o prawach autorskich - wydały wspólne oświadczenie w jego sprawie. Ich zdaniem projekt nie zapewnia właściwej równowagi pomiędzy ochroną podmiotów uprawnionych, a interesami obywateli oraz przedsiębiorców Unii Europejskiej.
Od stycznia szereg podmiotów świadczących usługi doradcze – w tym w szczególności doradcy podatkowi, adwokaci i radcowie prawni – zostało zobowiązanych do ujawniania schematów podatkowych. Zakres ingerencji prawodawcy w tajemnicę zawodową tych podmiotów przy słabości wprowadzonych mechanizmów gwarancyjnych budzi wątpliwości co do zgodności z Konstytucją przyjętych rozwiązań.
Przyznanie rekompensaty w wysokości 1 mld 260 mln zł dla publicznej radiofonii i tv z tytułu utraconych w latach 2018-19 opłat abonamentowych - to cel projektu ustawy "o opłatach abonamentowych", o pracach nad którym zdecydował w środę Sejm.
Nowa definicja znaku towarowego - teraz będzie mógł nim być np. dźwięk - to jedna ze zmian w prawie własności przemysłowej. Sejm zdecydował w środę 20 lutego o przyjęciu senackich poprawek do tej ustawy.
Sytuacja gospodarcza danego państwa członkowskiego i jego znaczenie instytucjonalne będą brane pod uwagę przy obliczania sankcji finansowych w postępowaniach o łamanie unijnego prawa. Pod uwagę ma być brana m.in. liczba miejsc danego kraju w Parlamencie Europejskim.
Dwaj pracownicy naukowi z Uniwersytetu Warszawskiego, Piotr Rylski i Tadeusz Zembrzuski, zostali nagrodzeni za książki prawnicze najbardziej przydatne dla praktyki wymiaru sprawiedliwości w 2017 roku.
W styczniu i lutym zwolnienie lekarskie najczęściej bierzemy z powodu chorób układu oddechowego - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Powodem nie jest grypa, czy smog, tylko zapalenia wirusowe układu oddechowego. W lutym aż 25 proc. absencji ma miejsce z powodu takich dolegliwości.
Wdowie lub wdowcowi powinno przysługiwać dodatkowo 25 proc. emerytury zmarłego małżonka - to postulat Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, który miałby polepszyć sytuację seniorów w Polsce. Zdaniem związkowców obecna dobra kondycja budżetu pozwala na wprowadzenie takich rozwiązań.
Firmy nie są specjalnie zainteresowane korzystaniem z ulgi na działalność badawczo-rozwojową (B+R). Niezbyt interesujące okazuje się także nowe rozwiązanie IP Box. Z ulgi B+R korzysta tylko co ósma firma. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez KPMG.
Do lekarzy przychodzi coraz więcej obcokrajowców. Różnie próbują się z nimi porozumieć - jedni włączają w telefonie program tłumaczący polskie słowa na obcy język, inni szukają wśród personelu kogoś, kto mówi w obcym języku. Niestety przepisy w tej kwestii nie są precyzyjne. Mówią tylko tyle, że lekarz musi każdego pacjenta poinformować o tym, co mu jest, tak, by ten zrozumiał i mógł świadomie zgodzić się na leczenie.
Poziomu nauczania nie da się zmierzyć wynikami egzaminu krajowego ani stopniami wystawianymi przez nauczycieli – komentują dydaktycy Szkoły Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego.
Konieczne są dokładniejsze regulacje dotyczące zmian granic gmin - uważają wójtowie i eksperci. Ich zdaniem w procesach zmierzających do przejęcia miejscowości niezbędne jest precyzyjne rozwiązanie kwestii majątkowych. Jak się okazuje, w niektórych przejętych gminach dotąd nie nastąpiły rozliczenia finansowe.
Portal wPolityce opublikował dokument Komisji Europejskiej z którego wynika, że pytanie prejudycjalne sędziego Igora Tulei dotyczące postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów oraz wpływu polityków na ich przebieg są niedopuszczalne. Nie ma bowiem znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy karnej zawisłej przed sądem.