united kingdom
ukraine

Bartosz Mazurek

Artykuły autora

TSUE: Cheat-software dozwolone. Gracze nie powinni bać się wezwań do zapłaty

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Spór o dopuszczalność używania cheat software na gruncie prawa autorskiego trwa 12 lat. Trybunał Sprawiedliwość Unii Europejskiej stwierdził, że ochrona programu komputerowego nie zostaje naruszona, jeżeli modyfikowany nie jest kod wynikowy lub źródłowy programu, ale tylko dane zmienne, przechowywane w pamięci podręcznej. I decyzją nie zaskoczył - pisze Bartosz Mazurek LL.M., radca prawny w kancelarii WKB Lawyers.

01.02.2025

Twórcą może być człowiek, ale sztucznej inteligencji ignorować nie można

Prawo AI

W debacie nad kwestią, czy wytwory generatywnej sztucznej inteligencji mogą być uznane za utwór dominuje pogląd, że na gruncie obecnie obowiązujących przepisów nie jest to możliwe. Z drugiej strony dopuszcza się jednak objęcie ochroną prawnoautorską tzw. utworów hybrydowych, które tworzy człowiek, z wykorzystaniem różnych narzędzi sztucznej inteligencji - pisze Bartosz Mazurek, junior associate w praktyce prawa własności intelektualnej Kancelarii Bird & Bird.

09.09.2023

Unijny trybunał zdecyduje w sprawie cheat software’u

Prawo cywilne Prawo AI Prawo gospodarcze

Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości skierował do Trybunału Sprawiedliwości UE dwa pytania prejudycjalne dotyczące ochrony prawnej gier komputerowych przed użyciem tzw. cheat software’u. Decyzja TSUE będzie miała znaczenie nie tylko dla branży gamingowej. Może ona wpłynąć na zakres ochrony wszystkich twórców oprogramowania, a także stron internetowych oraz aplikacji na urządzenia mobilne.

05.04.2023