Bartosz Sierakowski

Artykuły autora

Dane frankowiczów w Krajowym Rejestrze Zadłużonych widzą wszyscy, trzeba to zmienić

Banki Kredyty frankowe

Dane kredytobiorców, którzy zgłosili swoją wierzytelność względem Getin Noble Bank do Krajowego Rejestru Zadłużonych są widoczne, bo takie są przepisy. Na pewno więc warto zastanowić się nad ewentualnymi ich zmianami, ale tu nie wystarczą zmiany techniczne (czyli odcięcie dostępu do akt), lecz potrzebna jest interwencja ustawodawcy. Zadanie nie jest proste – trzeba bowiem pogodzić zasadę prawa do sądu i jawności postępowania z zasadą ochrony danych osobowych - pisze dr Bartosz Sierakowski.

28.08.2023

Prawo upadłościowe komplikuje występowanie ze skargą pauliańską

Prawo cywilne Restrukturyzacja

Do niedawna, razem z upadłością dłużnika, poszczególni jego wierzyciele tracili możliwość wytaczania i popierania skargi pauliańskiej, a uprawnienia te przejmował syndyk. Uchwała Sądu Najwyższego z 1 czerwca 2023 roku pokazała jednak, że nic nie jest czarno-białe. Skarga wciąż sprawia poważne trudności interpretacyjne - piszą Bartosz Sierakowski oraz Wojciech Pustelnik z Kancelarii Zimmerman Sierakowski i Partnerzy.

01.08.2023

Trudniejsza restrukturyzacja po transpozycji dyrektywy drugiej szansy

Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Obowiązek implementacji dyrektywy o restrukturyzacji zapobiegawczej nie doprowadzi do przekonstruowania całej, polskiej ustawy restrukturyzacyjnej, ponieważ szereg jej konstrukcji wpisuje się w ideę dyrektywy. Wprowadzane zmiany dotkną jednak samych podstaw restrukturyzacji, które zmienią całą optykę ratowania zagrożonych niewypłacalnością przedsiębiorstw.

28.03.2023

Syndyk, zarządca i nadzorca sądowy – kontrola zawodu potrzebna, tylko jaka?

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

W ostatnim czasie w mediach kreślony jest obraz syndyka jako osoby, która pozostaje poza kontrolą systemu, mimo pełnienia istotnej funkcji z racji zarządzania cudzym majątkiem. Czy tak rzeczywiście jest i czy potrzebny jest w tym zakresie większy nadzór? Pisze o tym Bartosz Sierakowski z Zimmerman Sierakowski Partnerzy Kancelaria radców prawnych i adwokatów.

22.11.2022

W toku upadłości konsumenckiej można prowadzić działalność gospodarczą

Rynek i konsument

Prawnicy są podzieleni w kwestii, czy konsument w toku postępowania upadłościowego może zarabiać, prowadząc działalność gospodarczą. Naszym zdaniem jest to możliwe, ponieważ przepisy prawa upadłościowego tego nie zakazują. Co jest korzystne nie tylko dla upadłego, ale także dla wierzycieli - twierdzą prawnicy z kancelarii Zimmerman Sierakowski i Partnerzy.

09.08.2021