Żywność bez GMO będzie specjalnie znakowana
Producenci, którzy produkują żywność lub pasze bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych, będą mogli je oznaczyć jako "wolne od GMO" - taką możliwość przewiduje podpisana przez...
Producenci, którzy produkują żywność lub pasze bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych, będą mogli je oznaczyć jako "wolne od GMO" - taką możliwość przewiduje podpisana przez...
Nie więcej niż 9 egzaminów w ciągu dnia, wyznaczenie dokładnej godziny egzaminu oraz ułatwienia dla osób niepełnosprawnych zdających egzamin praktyczny na kategorię AM prawa jazdy - takie m.in. zmiany wprowadziła obowiązująca od 1 lipca br. nowelizacja przepisów dotyczących ubiegania się o uprawnienia do kierowania pojazdami.
Bez poprawek Senat przyjął w środę ustawę regulującą zasady znakowania żywności i pasz jako wytworzonych bez GMO. Nowe przepisy wprowadzą także kary za fałszowanie informacji o żywności. Mają wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku.
Konsumenci będą mieć dostęp do informacji, czy w procesie wytwarzania żywności i pasz wykorzystane jest GMO. Dzięki temu będą mogli dokonywać bardziej świadomego wyboru podczas zakupów, ale wiele zależy od producentów, bo znakowanie produktów będzie dobrowolne. Ustawę w tej sprawie w czwartek przyjął Sejm.
Projekt ustawy, która przekształci otwarte fundusze emerytalne w fundusze inwestycyjne prowadzące indywidualne konta emerytalne, trafił we wtorek do konsultacji społecznych. Ok. 15,7 mln członków OFE stanie przed wyborem, co zrobić ze środkami zgromadzonymi do tej pory w OFE.
Chodzi o informacje, dane elektroniczne, które nie pozwalają na ustalenie tożsamości, ale wskazują z jakich wyszukiwarek, systemów operacyjnych korzystamy, jakie strony przeglądamy. Ile czasu na nich spędzamy - czyli o podstawę wielu nowoczesnych usług.
Za „przekręcenie” licznika w samochodzie będzie można trafić nawet na 5 lat do więzienia. Od 25 maja 2019 r. obowiązują zmiany w Kodeksie karnym, które mają walczyć z procederem cofania liczników w używanych samochodach. Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że podobne rozwiązania funkcjonują od dawna w państwach Europy Zachodniej.
Trzy poprawki o charakterze redakcyjno-precyzującym do nowelizacji ustawy o Karcie Polaka, która rozszerza działanie Karty na wszystkie kraje świata zaproponował w czwartek Senat. Nowelizacja trafi teraz z powrotem do Sejmu.
Do pięciu lat więzienia ma grozić za nielegalne lub przeprowadzone z obejściem prawa adopcje dzieci. Taką zmianę Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje w projekcie nowelizacji Kodeksu karnego. Projekt skierowany został właśnie do konsultacji.
Więcej związków sportowych będzie mogło uzyskać status polskiego związku sportowego - taką możliwość da im proponowana przez rząd nowelizacja ustawy o sporcie. Dotyczyć to ma także dyscyplin popularnych nieolimpijskich.
Banki będą miały obowiązek wyjaśnienia klientowi, które dane osobowe miały wpływ na ostatecznie dokonaną ocenę jego zdolności kredytowej. Zasadę taką wprowadzi przyjęta w czwartek bez poprawek przez Senat ustawa wdrażająca przepisy RODO.
Przeciwdziałanie wprowadzaniu do obrotu lub oddawaniu do użytku produktów związanych z energią, które nie spełniają określonych wymagań, np. nie dołączono do nich etykiety lub karty informacyjnej produktu - to cel nowelizacji ustawy o informowaniu o zużyciu energii przez produkty. Przywróci ona m.in. dawną skalę energochłonności do A do G.
Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę, która przewiduje rekompensatę w wysokości 1 mld 260 mln zł dla państwowej radiofonii i tv z tytułu utraconych w latach 2018-19 opłat abonamentowych.
Zabezpieczenie interesów polskich klientów brytyjskich instytucji finansowych w razie twardego wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE zakłada uchwalona w piątek przez Sejm ustawa o zasadach prowadzenia działalności przez niektóre podmioty rynku finansowego ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Gibraltaru w związku z wystąpieniem z Unii Europejskiej.
Przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy przewiduje złagodzenie ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi. Po zmianach, więcej podmiotów będzie mogło nabyć grunty rolne.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zmieniającą ustawę o cenach energii, która doprowadzi m.in. do usunięcia obowiązku utrzymania cen na poziomie nie wyższym niż na koniec 2018 r. przez przedsiębiorstwa przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej.
Senat nie wprowadził żadnych poprawek do nowelizacji ustawy o cenach prądu. Zmiany dotyczą opłat dystrybucyjnych i za przesył energii elektrycznej, które nie będą ustalane ustawą, ale przez regulatora - Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Orzeczenie alimentów w kilka dni, skuteczne egzekwowanie prawa dziecka do kontaktów z rodzicami, ale także dodatkowe obowiązki mogące wydłużyć i utrudnić postępowania rozwodowe - takie m.in. zmiany przewiduje zaakceptowany we wtorek przez rząd projekt dużej reformy prawa rodzinnego.
Na zakończonym w piątek posiedzeniu Sejm uchwalił tzw. ustawę sektorową, wdrażającą RODO. Zmienia ona 168 ustaw, w tym m.in. kodeks pracy, prawo karne, prawo bankowe i ubezpieczeniowe, prawo oświatowe, medyczne i wiele innych. Nowe zasady ochrony danych osobowych obowiązują w UE i w Polsce od 25 maja ubiegłego roku.
Opłaty dystrybucyjne i za przesył energii elektrycznej nie będą ustalane ustawą, ale przez regulatora - Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki - taką zmianę w ustawie o cenach prądu uchwalił w piątek Sejm. Ustawa trafi teraz do Senatu.