Sejm: Regulamin zmieniony, pakiet antykryzysowy może być uchwalony zdalnie

Administracja publiczna

Uchwalone w czwartek przez Sejm zmiany w regulaminie izby umożliwią obrady i głosowanie w sytuacjach nadzwyczajnych przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Zmiana pozwoli na przeprowadzenie obrad zdalnych już w piątek, kiedy to Sejm ma zająć się przygotowaną przez rząd "tarczą antykryzysową".

26.03.2020

Łatwiej o pomoc dla zadłużonych – już obowiązuje nowelizacja prawa upadłościowego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Rozwiązania, które pozwolą takim osobom bezpiecznie wyjść z zadłużenia i odbudować normalne życie, bez wiecznego strachu przed komornikiem - to istota nowych przepisów, zawartych we wchodzącej 24 marca br. w życie nowelizacji ustawy – Prawo upadłościowe. Ich skutkiem mają prostsze postępowania o upadłość konsumencką.

24.03.2020

Opłata paliwowa wzrośnie, ale obniżą akcyzę

Prawo gospodarcze

Stawki opłaty paliwowej na benzynę, olej napędowy i gaz zostaną od 1 marca podwyższone - zdecydował minister infrastruktury. Nowa stawka za 1000 l benzyn silnikowych wzrośnie do 155,49 ze 138,49 zł. Wcześniej wprowadzono 4 proc. wzrost tej opłaty. Jednak decyzja ta ma być neutralna dla kierowców, bo minister finansów zdecydował o obniżeniu akcyzy.

27.02.2020

Od lipca jedna inspekcja skontroluje żywność

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Już wkrótce Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) będzie kontrolowała jakość żywność na całym etapie jej obrotu, w produkcji i handlu. Zgodnie z podpisaną własnie przez prezydenta ustawą, zastąpi ona m.in. prowadzącą obecnie kontrole jakości produktów w sklepach Inspekcję Handlową.

20.02.2020

W UE wchodzą w życie przepisy o systemach bezpieczeństwa samochodów

Prawo karne Prawo europejskie

Od 2022 roku wszystkie nowe modele pojazdów wprowadzone na rynek Unii Europejskiej będą wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa - m.in. inteligentny asystent prędkości, automatyczne hamowanie awaryjne, wykrywanie pieszych. Taki obowiązek wprowadzają wchodzące w niedzielę 5 stycznia w życie nowe przepisy, które mają zmniejszyć liczbę ofiar wypadków drogowych.

04.01.2020

W nowym roku nowe zasady wsparcia dla kredytobiorców, w tym frankowiczów

Kredyty frankowe

Od 1 stycznia 2020 roku wejdzie w życie tzw. prezydencka ustawa frankowa. Za jej sprawą zmienią się jedynie zasady udzielania pomocy finansowej z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Frankowicze uważają, że nie poprawi ona ich sytuacji i sugerują, że po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE lepiej jest o weryfikację umowy walczyć w sądzie.

27.12.2019

Jazda na suwak i korytarze życia już obowiązują

Prawo karne

Od piątku, 6 grudnia, obowiązują przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak. To efekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, która wprowadza zasady ustępowania uprzywilejowanym pojazdom oraz pierwszeństwa jazdy z poszczególnych pasów ruchu, gdy następuje zmniejszenie ich liczby.

06.12.2019

W 2020 roku opłata paliwowa będzie o 4 proc. wyższa

Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Administracja publiczna

Z opublikowanego właśnie w Monitorze Polskim obwieszczenia ministra infrastruktury wynika, że na przyszły rok przewidziano wzrost stawek opłaty paliwowej na benzynę, olej napędowy i gaz. Zmiana ta wpłynie na wzrost cen detalicznych tych paliw.

18.11.2019

Jazda na suwak i korytarze życia od 6 grudnia

Prawo karne Administracja publiczna

Od 6 grudnia 2019 roku zaczną obowiązywać przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak. 14 listopada 2019 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym, wprowadzająca te zmiany.

15.11.2019

Łatwiej będzie o status polskiego związku sportowego

Administracja publiczna

Ułatwienie organizacjom uzyskania statusu polskiego związku sportowego - to cel uchwalonej w środę przez Sejm i przyjętej w piątek bez poprawek przez Senat nowelizacji ustawy o sporcie. Po zmianie będą mogły o to ubiegać się także dyscypliny sportu nie uznawane przez międzynarodowy ruch olimpijski.

18.10.2019

Od soboty więcej zabezpieczeń przy e-płatnościach

Rynek i konsument Domowe finanse Nowe technologie

W sobotę 14 września zaczyna obowiązywać unijna dyrektywa PSD2, która wprowadza m.in. procedurę silnego uwierzytelnienia, dla zwiększenia bezpieczeństwa konsumentów i lepszej ochrony ich przed nadużyciami finansowymi w obrocie bezgotówkowym. Banki wprowadzają w związku z tym zmiany w logowaniu się do kont i częściej będą wymagać kodu PIN przy płatnościach kartą.

14.09.2019

Rządowy program opieki nad zabytkami już obowiązuje

Administracja publiczna

Zapewnienie efektywnej ochrony i opieki nad zabytkami poprzez optymalizację systemu ochrony dziedzictwa kulturowego oraz wsparcie działań w zakresie opieki nad zabytkami - takie są m.in. cele obwiązującego od piątku "Krajowego programu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami na lata 2019-2022".

13.09.2019

Roszczenia o renty ze starych ubezpieczeń możliwe nawet po wyczerpaniu sumy gwarancyjnej

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Rozwiązanie problemu wyczerpywania się sum gwarancyjnych, do wysokości których zakłady ubezpieczeń odpowiadają za szkodę, w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz rolników z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego - cel nowej ustawy, którą właśnie podpisał prezydent.

19.08.2019

Ustawa o zakazie geoblokowania może wejść w życie

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Dostosowanie polskiego prawa do przepisów unijnych w sprawie nieuzasadnionego blokowania geograficznego oraz innych form dyskryminacji klientów ze względu na przynależność państwową, miejsce zamieszkania lub miejsce prowadzenia działalności na rynku wewnętrznym - to cel ustawy, którą właśnie podpisał prezydent.

19.08.2019

Już obowiązują nowe znaki o odcinkowym pomiarze prędkości 

Administracja publiczna

W środę 14 sierpnia wchodzą w życie przepisy dotyczące nowych znaków informujących o odcinkowym pomiarze prędkości. Zdaniem resortu infrastruktury, który je przygotował, bardziej czytelne oznakowanie ma pomóc rozróżnić znaki odcinkowego pomiaru prędkości od punktowego.

14.08.2019

Nowe rozporządzenie - UE będzie lepiej kontrolować imigrantów

Wymiar sprawiedliwości Policja

Nowe przepisy dotyczą tworzenia sieci urzędników łącznikowych ds. migracji. Jednym z ich głównych założeń jest usprawnienie zbierania i wymiany informacji o tak istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa kwestiach, jak grupy przestępcze zajmujące się przemytem i handlem ludźmi, podrabiania i fałszowania dokumentów tożsamości, czy np. sposoby i środki przeciwdziałania nielegalnej imigracji.

14.08.2019

Kolejna nowelizacja ma ułatwić upadłość konsumencką

Prawo cywilne Rynek i konsument

Udoskonalenie obecnego modelu upadłości konsumenckiej oraz uproszczenie niektórych procedur - to cel obszernej nowelizacji Prawa upadłościowego, którą Senat przyjął w piątek 2 sierpnia bez poprawek. Jedną z nowości ma być ochrona przedsiębiorców przed bezdomnością.

03.08.2019

Polska wdraża prawo zakazujące geograficznej dyskryminacji klientów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Walka z dyskryminacją klientów na rynku unijnym ze względu na przynależność państwową, w tym z nieuzasadnionym blokowaniem geograficznym oraz zwiększenie skuteczności postępowań prowadzonych przez UOKiK - to jeden z celów nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, którą w piątek bez poprawek przyjął Senat.

02.08.2019

Nowe znaki drogowe poinformują o odcinkowym pomiarze prędkości

Prawo karne Administracja publiczna

Od 14 sierpnia br. obowiązywać będą nowe znaki informujące o odcinkowym pomiarze prędkości. Jak poinformowało w czwartek Ministerstwo Infrastruktury, będą one bardziej czytelne, a nowe oznakowanie ma pomóc rozróżnić znaki odcinkowego pomiaru prędkości od punktowego.

01.08.2019

Prawo własności dla niepełnosprawnych i dużych rodzin za 1 procent

Finanse publiczne Domowe finanse

Najnowsza nowelizacja tzw. ustawy przekształceniowej wprowadziła aż 99 proc. bonifikaty dla rodzin wielodzietnych, osób z niepełnosprawnościami, kombatantów. Przysługuje ona niezależnie od zniżki uchwalonej przez samorząd, nawet tym, którzy już ją wnieśli. To oznacza, że za zmianę użytkowania we własność mogą zapłacić tylko 1 proc. opłaty przekształceniowej.

31.07.2019