Wyrok łączny do poprawki, projekt być może jeszcze w tym roku

Wymiar sprawiedliwości

Pytania prawne i kasacje, które trafiają do Sądu Najwyższego pokazują, że wyrok łączny i łączenie kar, nastręcza sędziom wielu kłopotów. Ustawodawca raczej do tej pory nie pomagał, a częste zmiany przepisów w tym zakresie, spowodowały jeszcze większy chaos. Jak ustaliło Prawo.pl, sprawą zajmie się teraz Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego - na stole znajdzie się także pomysł likwidacji tej instytucji.

01.07.2024

U notariuszy powstanie baza pełnomocnictw rejestrowych

Wymiar sprawiedliwości

Likwidacja ubezwłasnowolnienia ma wiązać się m.in. z wprowadzeniem tzw. pełnomocnictw rejestrowych. Kowalski, na wypadek np. demencji czy Alzheimera, będzie mógł wcześnie ustanowić pełnomocnika do dokonywania czynności prawnych, zarówno w sferze majątkowej, jak i osobistej. Takie pełnomocnictwa mają być sporządzane przez notariuszy, a informacje o nich znajdą się w specjalnej bazie - Rejestrze Pełnomocnictw.

01.07.2024

Prokurator Generalny powołał zespół ws. śmierci Barbary Blidy

Wymiar sprawiedliwości

Prokurator Generalny Adam Bodnar powołał zespół doradców do zbadania działań podejmowanych przez prokuraturę w związku ze śmiercią w 2007 r. b. posłanki SLD, b. minister gospodarki i budownictwa Barbary Blidy - poinformowała rzeczniczka prasowa prokuratora generalnego prok. Anna Adamiak. Zespół ma zgromadzić dokumentację i wyciągnąć wnioski z postępowań karnych oraz z prac sejmowej Komisji Śledczej.

29.06.2024

Mikołaj Kozak: Co powinno poprzedzić wniosek o areszt?

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kwestia realnej obrony osoby zatrzymanej, wobec której prokurator kieruje wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania, to problem systemowy. Jak to wygląda w praktyce? Adwokat dowiaduje się od rodziny, że ktoś został zatrzymany. Zazwyczaj o sprawie nic nie wie. Kluczowe są dla niego dwie kwestie – nawiązanie kontaktu z klientem i pilne zapoznanie się z aktami, zwłaszcza jeśli za chwilę będzie musiał bronić klienta na posiedzeniu aresztowym - pisze Mikołaj Kozak, adwokat, Kancelaria Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

29.06.2024

Bankom nie opłaca się unikać rozliczenia z klientem po prawomocnym wyroku

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe

Rozliczenie się z bankiem po prawomocnym wyroku ustalającym nieważność umowy kredytu frankowego nie wymaga zazwyczaj interwencji komornika, gdy polubowne załatwienie kwestii rozliczeń jest dla strony przegranej w sądzie korzystniejsze. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy zachodzi konieczność wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

29.06.2024

KRS rozpatrzyła większość kandydatur na asesorów

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa, na zakończonym właśnie posiedzeniu plenarnym, rozpatrzyła 222 z 224 kandydatur absolwentów aplikacji sędziowskiej KSSiP na asesorów sądów powszechnych. Pozostały dwie, ich rozpoznanie zostało odroczone ze względu na potrzebę złożenia dodatkowych wyjaśnień. Rada zapewnia, że szybko zakończy procedurę, a czas jest istotny, bo z początkiem sierpnia przyszli asesorzy stracą prawo do stypendium.

28.06.2024

Brak zgody jednym ze znamion zgwałcenia - Sejm przyjął nowelizację

Wymiar sprawiedliwości

Sejm przyjął właśnie zmiany w definicji gwałtu. Jednym z jego znamion obok przemocy, groźby i podstępu będzie brak zgody osoby pokrzywdzonej. Prace nad modyfikacją w Kodeksie karnym budziły duże emocje, a wstępną propozycje zmodyfikowano w czasie prac w sejmowej komisji, co - według części prawników - sprawia, że nie poprawi sytuacji pokrzywdzonych. Inni wskazują jednak, że to ważny krok, który wpłynie na orzecznictwo sądów.

28.06.2024

W piątek do SN wpłyną wnioski o uchylenie immunitetu sędziom z tzw. afery hejterskiej

Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował, że w piątek do Sądu Najwyższego trafią wnioski o uchylenie immunitetu czterem sędziom zamieszanym w tzw. aferę hejterską: Łukaszowi Piebiakowi, Jakubowi Iwańcowi, Arkadiuszowi Cichockiemu oraz Przemysławowi Radzikowi. Sprawą zajmuje się powołany przez ministra zespół śledczy prokuratorów we Wrocławiu.

28.06.2024

Wybór sędziego TSUE blokowany przez ustawę kompetencyjną

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Ustawa o współpracy władz w sprawie przewodnictwa Polski w Radzie UE, a konkretnie kwestia konieczności uzyskania zgody prezydenta na rządowego kandydata na stanowisko sędziego TSUE, ma być przyczyną nieogłaszania konkursu na to stanowisko. Tak wynika z wypowiedzi ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Prawnicy podkreślają jednak, że brak polskiego sędziego w Trybunale uderza w interesy Polski, więc z konkursem nie ma na co czekać. W ich ocenie ewentualna odmowa obciąży Andrzeja Dudę.

28.06.2024

Zastawy rejestrowe utrudniają życie sądom, MS szykuje zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do pomysłu poprzedników, by zastawy rejestrowe uznawane były po upływie 20 lat za wykreślone z mocy prawa. Orzecznicy będą jednak musieli przejrzeć wszystkie akta rejestrowe i sprawdzić czy strony nie postanowiły o utrzymaniu zastawu na kolejne maksymalnie 10 lat. Jeśli takiej zmiany nie będzie, zostanie wydane zarządzenie o adnotacji w systemie teleinformatycznym, że zastaw wygasł i uznaje się go za wykreślony z mocy prawa.

28.06.2024

Ustawy konstytucyjne i jednocześnie... niekonstytucyjne - impas po wyroku TK

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny, orzekając niekonstytucyjność noweli o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, z powodu niedopuszczenia do głosowania - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, otworzył Puszkę Pandory. Rozstrzygnięcie zapadło tym razem w składzie bez dublerów i choć prawnicy stoją na stanowisku, że jest wadliwe, bo np. skład wyznaczała prezes Trybunału, która prezesem już być nie powinna, może mieć wpływ na inne zakwestionowane przez prezydenta ustawy. A na pewno - jak dodają - pogłębia chaos prawny.

28.06.2024

Sędzia Jacek Gudowski z tytułem doktora honoris causa

Wymiar sprawiedliwości

Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego podjął uchwałę o nadaniu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego sędziemu w stanie spoczynku Jackowi Gudowskiemu. Uzasadniono to twórczym i oryginalnym wkładem do nauki prawa i postępowania cywilnego, a także kształtowaniem orzecznictwa sądowego, zwłaszcza Sądu Najwyższego oraz budowaniem autorytetu SN i zaufania do wymiaru sprawiedliwości.

27.06.2024

SN: Wyrok po 18 miesiącach, ale Skarb Państwa nie zapłaci odszkodowania

Wymiar sprawiedliwości

Sprawa dotycząca emerytury rozpoznana została w terminie 18 miesięcy od wpływu akt sprawy do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Ale tego czasu nie można uznać za okres znacząco wydłużony. Zwłaszcza że akta zostały przekazane Ministerstwu Sprawiedliwości celem przygotowania stanowiska do postępowania przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka - orzekł Sąd Najwyższy.

27.06.2024

Szykują się kolejne pozwy prokuratorskie? Tym razem za odwołanie z delegacji

Wymiar sprawiedliwości

Po pozwach związanych z naliczaniem wynagrodzeń na podstawie ustawy okołobudżetowej, a nie ustrojowej, szykują się kolejne - związane z odwoływaniem prokuratorów z delegacji. Chodzi o niedochowanie terminu trzymiesięcznego wypowiedzenia. Związek Zawodowych Prokuratorów i Pracowników Prokuratury opracował już wzór takiego pozwu, uzasadniając to tym, że zjawisko stało się już masowe i przywołując w nim orzeczenie Sądu Najwyższego.

27.06.2024

Prof. Małecki: Polityczna zmiana ogranicza areszty, ale to jeszcze za mało

Wymiar sprawiedliwości

Mniejsza liczba prokuratorskich wniosków o tymczasowe aresztowanie to dobry sygnał. Ale nie może być tak, że prawo się nie zmienia, a tylko od zmiany politycznej w kraju zależy to, czy liczba tymczasowo aresztowanych rośnie, czy maleje – mówi dr hab. Mikołaj Małecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego.

27.06.2024

Sędziowie rodzinni będą szkoleni z pieczy zastępczej

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP) organizuje szkolenie dotyczące zasad i warunków umieszczania dzieci w pieczy zastępczej - poinformowało Rzeczniczkę Praw Dziecka Ministerstwo Sprawiedliwości. Szkolenie ma odbyć się w dwóch edycjach, zdalnie, na łącznie 120 miejsc. Apelowała o to sama RPD mec. Monika Horna-Cieślak zaniepokojona, że sądy decydują się na piecze zastępczą w sytuacji braku porozumienia między rodzicami.

26.06.2024

Prokurator nie sięgnie już tak łatwo po tajemnicę zawodową

Wymiar sprawiedliwości

Zażalenie na postanowienie sądu o zwolnieniu adwokata z tajemnicy zawodowej ma wstrzymywać jego wykonanie do momentu rozpoznania sprawy przez II instancję - taka zmiana w procedurze karnej znalazła się w ustawie naprawczej, przygotowanej przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego. Cel to lepsza ochrona tajemnicy - także m.in. dziennikarskiej, lekarskiej, radcowskiej i notarialnej. Prawnicy pomysł chwalą choć podkreślają, że potrzebne są i inne zmiany np. w zakresie przeszukania kancelarii. A prokuratorzy obawiają się o sprawy niecierpiące zwłoki.

26.06.2024

Likwidacja formularzy w sprawach karnych - w Sejmie pierwsze czytanie

Wymiar sprawiedliwości

Obowiązkowe formularze uzasadnień w sprawach karnych mogą już wkrótce przejść do lamusa. 26 czerwca br. Sejm zajmie sie projektem poselskim, który to zakłada. Chodzi o uchylenie art. 99a kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którym uzasadnienie wyroku sądu pierwszej instancji, w tym wyroku nakazowego i wyroku łącznego, oraz wyroku sądu odwoławczego i wyroku wydanego w postępowaniu o wznowienie postępowania, sporządza się na formularzu według ustalonego wzoru.

26.06.2024

Nowy rząd, mniej wniosków o tymczasowe aresztowania

Wymiar sprawiedliwości

Nadużywanie instytucji tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Ale od początku roku trend wyraźnie się zmienia. Bez zmian w prawie i bez wytycznych z centrali, prokuratorzy kierują do sądów o 30 proc. mniej wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego.

26.06.2024

Apelacja przez portal informacyjny sądów? MS pracuje nad zmianami

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami, które mają umożliwić wnoszenie przez profesjonalnych pełnomocników, poprzez portal informacyjny sądów, pism procesowych w postępowaniu odwoławczym, a także wzajemne doręczanie pism. Postulują o to od dawna samorządy prawnicze, a Naczelna Rada Adwokacka przygotowała w tym zakresie swój własny projekt zmian.

25.06.2024