united kingdom
ukraine

SN: Sędzia nie mógł posługiwać się tytułem doktora habilitowanego

Wymiar sprawiedliwości

Za posługiwanie się nienależnym tytułem naukowym przez sędziego sąd dyscyplinarny nie wymierzył kary. Uznał, że to czyn mniejszej wagi. Dalsze zmiany w ustawach o szkolnictwie wyższym i uchwałach nie wpływają na ocenę sądu i nie zmieniają sytuacji, bo to było przewinienie dyscyplinarne – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.

25.04.2025

Sędzia awansował po 2017 r.? Z mocy ustawy wróci na poprzednie stanowisko

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości wybrało szybszy sposób uregulowania statusu sędziów powołanych od 2018 r. Ci, którzy awansowali po ocenie przez obecną KRS, na mocy ustawy (ex lege), zostaną cofnięci na poprzednie stanowiska. Równocześnie pozostaną jednak w dwuletniej delegacji na obecnych stanowiskach, by - jak uzasadniono - nie sparaliżować sądów, w których pracują. Ci, którzy przyszli spoza zawodu, będą mogli zostać referendarzami lub wrócić do swoich zawodów. Ustawa, co do zasady, miałaby obowiązywać od 15 października 2025 r.

24.04.2025

Dwóch sędziów SN nie będzie ściganych za zbrodnię sądową

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie Sądu Najwyższego skazujący w PRL opozycjonistów na kary pozbawienia wolności za rozprowadzanie ulotek czy pisanie na murach antyrządowych haseł, takich jak „Precz z czerwoną zarazą”, zachowają immunitet. Izba Odpowiedzialności Zawodowej uznała, że dwóch sędziów SN rażąco nie złamało prawa i nie dążyło w sposób celowy do wydania nieprawidłowego wyroku.

24.04.2025

Sędzia Miczek: Sprawy gospodarcze potrzebują mediacji, ale złe przepisy nie pomogą sądom

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nawet w 70 proc. spraw gospodarczych toczących się przed sądami rejonowymi nie ma faktycznego sporu. Dotyczą jedynie braku zapłaty przez pozwanego, który pobrał towar lub usługę, lecz nie spełnił swego świadczenia wzajemnego. W takich sprawach prowadzenie mediacji mija się celem, bo jeśli będzie istniała wola ugodowego załatwienia sprawy, może to nastąpić już na rozprawie. Obligatoryjna mediacja przedsądowa w sprawach gospodarczych powinna więc dotyczyć tych spraw, w których pierwszą instancją jest sąd okręgowy - pisze sędzia Zbigniew Miczek z Sądu Rejonowego w Tarnowie.

24.04.2025

Rozprawy niejawne w sprawach cywilnych przechodzą do lamusa

Wymiar sprawiedliwości

Sądy I instancji będą mogły rozpoznawać sprawy cywilne na posiedzeniach niejawnych, gdy pozwany uzna powództwo, a fakty istotne dla rozstrzygnięcia sprawy są bezsporne - takie propozycje znalazły się w projekcie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, który wkrótce ma znaleźć się w wykazie prac legislacyjnych rządu. Sędziowie są mocno podzieleni. Część z nich uważa, że pogłębi to sądową zapaść oraz wydłuży, i tak już długie, procesy. Inni podkreślają, że czas już wrócić do konstytucyjnych standardów.

24.04.2025

Sprzeciw wobec zdalnego przesłuchania świadka ma zniknąć z k.p.c.

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego chce zmiany przepisu, zgodnie z którym strona w sprawie cywilnej może sprzeciwić się przesłuchaniu świadka w formie zdalnej, nawet jeśli on sam o to wcześniej wnioskował. Regulacja budzi obecnie duże wątpliwości wśród sędziów - uważają, że jest narzędziem do obstrukcji procesowej. Zgodnie z komisyjną propozycją sąd sam będzie mógł odstąpić od e-przesłuchania świadka, wezwie go wówczas do stawiennictwa na sali sądowej.

24.04.2025

Poseł PiS Dariusz Matecki może opuścić areszt za poręczeniem

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że poseł PiS Dariusz Matecki może opuścić areszt za poręczeniem w wysokości 500 tys. zł, ma czas na wpłatę do 6 maja br. W sprawie wypowiedział się Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny wskazując, że sąd nie podważył żadnego z postawionych politykowi zarzutów. A chodzi o Fundusz Sprawiedliwości.

23.04.2025

Trybunał Konstytucyjny: 40 proc. dla kuratora niekonstytucyjne

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny orzekł niekonstytucyjność przepisów dotyczących wynagrodzenia dla kuratorów, m.in. dla osób nieznanych z miejsca pobytu. W tym momencie ich stawki stanowią 40 proc. stawek minimalnych za czynności adwokackie czy radcowskie. W resorcie sprawiedliwości trwają jednak prace nad ich zrównaniem. Skargę do TK skierował radca prawny, podnosząc, że obecnie obowiązujące kryteria nie tylko naruszają Konstytucję, ale są też nieostre i powodują, że kurator nie ma pewności, na ile za swoją pracę i w danej sprawie może liczyć.

23.04.2025

Sędzia nie chce orzekać w tzw. sekcji neo-sędziów, rzecznik ad hoc zajmie się jej sprawą

Wymiar sprawiedliwości

Minister Adam Bodnar zdecydował, że sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku Włodzimierz Brazewicz, jako rzecznik dyscyplinarny ad hoc, zajmie się sprawą sędzi Mirosławy Chyr-Brzeszczak z Sądu Okręgowego w Warszawie. Ma ona odmawiać wykonywania obowiązków, a w szczególności rozpoznawania spraw w sekcji postępowania przygotowawczego oraz spraw o wydanie wyroku łącznego. Wcześniej odwoływała się od takiego podziału czynności, ale odwołania sędzi zostały uznane - jak wskazuje MS - za niedopuszczalne.

22.04.2025

Sędzia Frąckowiak: Praworządność potrzebuje niezależności prokuratorów i sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratura, jeśli chodzi o niezależność, jest nadal w trudnej sytuacji. Nie wystarczy jedynie rozdzielenie funkcji prokuratora krajowego i ministra sprawiedliwości. Potrzebne byłyby silniejsze gwarancje dla prokuratorów, być może należałoby rozważyć odpowiednie zapisy w konstytucji. Sądy z kolei skorzystałyby na przekazaniu nadzorczych kompetencji ministra prawidłowo ukształtowanej KRS - mówi sędzia Monika Frąckowiak, prezes Sądu Rejonowego Poznań Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu.

22.04.2025

Asesorzy nie chcą likwidacji asesury, ale temat ciągle wraca

Wymiar sprawiedliwości

O asesorach jest ostatnio głośno m.in. z powodu tego, jak absolwenci KSSiP wybierali asesorskie miejsca dostępne w sądach. Prezesi nie kryli rozgoryczenia, że często idą na łatwiznę i zamiast realnie odciążyć sądy, wybierają "ciepłe posadki". Nadal też trwają analizy w Komisji Kodyfikacji Ustroju Sądownictwa i Prokuratury, czy z asesury całkowicie nie zrezygnować i nie zastąpić jej sędziami na próbę. Prawnicy podkreślają, że może to nie być dobra droga, stwarzająca ryzyko naruszenia zasad niezawisłości i nieusuwalności.

22.04.2025

Specjalna procedura w sprawach konsumenckich do likwidacji

Wymiar sprawiedliwości

Jeśli zostanie uchwalona tzw. ustawa naprawcza, mająca wycofać najbardziej uciążliwe zmiany w procedurze cywilnej z okresu 2015 - 2023, zniknąć ma odrębne postępowanie w sprawach z udziałem konsumentów. Zdaniem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, która właśnie przygotowała projekt, nie sprawdziło się. Podobny los czeka odrębną procedurę gospodarczą, ale tym projektem Komisja zajmie się później.

22.04.2025

Dr Michał Bieniak: Spór o sądownictwo fatalnie wpłynie na obrót gospodarczy

Wymiar sprawiedliwości Spółki

Trzeba sobie otwarcie powiedzieć, że szybkość postępowania, która w tej chwili jest całkowicie zachwiana, jest jednym z kluczowych elementów dla obrotu gospodarczego. Nie widziałem wcześniej i nie widzę obecnie żadnych oznak, aby ktoś z decydentów faktycznie zajął się pracą nad tym, aby polski wymiar sprawiedliwości zaczął sprawnie działać - mówi serwisowi Prawo.pl dr Michał Bieniak, adwokat, współautor książki "Spory sądowe ze stosunku spółki w spółkach kapitałowych".

22.04.2025

Po roku TK zajmie się uprawnieniami ministra do powołania rzeczników ad hoc

Wymiar sprawiedliwości

24 kwietnia br. Trybunał Konstytucyjny ma ocenić konstytucyjność przepisów dotyczących sędziowskich dyscyplinarek. Chodzi konkretnie o uprawnienia ministra sprawiedliwości do powoływania rzeczników dyscyplinarnych ad hoc, rozpatrywania skargi dotyczącej działalności rzecznika, ale też składania sprzeciwu i żądania przesłania materiałów zebranych przez rzecznika w toku czynności wyjaśniających. Wniosek skierowała obecna KRS. Minister powołał dotąd 6 rzeczników dyscyplinarnych ad hoc. Prowadzone przez nich sprawy dotyczą w sumie 75 sędziów i 108 spraw.

21.04.2025

Mec. Wolny: Nieproporcjonalne nawiązki uderzą w prawo do protestów

Wymiar sprawiedliwości

Proponowany przez rząd przepis, pozwalający na egzekwowanie nawiązek od uczestników protestów na drogach na rzecz poszkodowanych kierowców i pasażerów, może nieproporcjonalnie ograniczyć wolność zgromadzeń - twierdzi Marcin Wolny, adwokat, prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. I podkreśla, że konieczne jest wyważanie proporcji pomiędzy ścierającymi się wartościami – wolnością zgromadzeń oraz wolnością obywateli do przemieszczania się swobodnie.

21.04.2025

Są wytyczne dotyczące przymusowego odbierania dzieci

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ma być sprawnie, w sposób skoordynowany, z ograniczeniem negatywnych konsekwencji dla dziecka i z uwzględnieniem jego dobra - powstał właśnie dokument, który na bazie obowiązujących przepisów określa szczegółowe wytyczne dotyczące przymusowego odebrania dziecka podlegającego władzy rodzicielskiej lub pozostającego pod opieką. Wskazuje również, co w sytuacji, kiedy do odbioru dziecka dochodzi w szkole.

19.04.2025

Aplikant adwokacki, egzamin radcowski - są postulaty, ale samorządy niechętne

Wymiar sprawiedliwości

Część aplikantów, niezależnie od aplikacji, którą skończyli, chciałaby mieć wybór w zakresie zdawanego egzaminu. Chodzi m.in. o tych, którzy pracują na umowie o pracę. Stosowna petycja trafiła nawet do Sejmu, ale nie uzyskała przychylności. Niechętne są - jak dowiedziało się Prawo.pl - same samorządy. Prawnicy podkreślają, że choć takim zmianom formalnie nic nie stoi na przeszkodzie, dowolność w wyborze egzaminu trzeba traktować ostrożnie.

19.04.2025

Prokuratura wyjaśni, czy sędzia naraziła matkę na niebezpieczeństwo

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sądu Rejonowego w Toruniu zostawiła w aucie 85-letnią matkę. Według policji, seniorka nie nie umiała otworzyć od wewnątrz drzwi auta i dawała wyraźne znaki, że ma problem z oddychaniem. Policjant wybił szybę w aucie, a prokuratura ocenia teraz, czy doszło do narażenia na niebezpieczeństwo.

18.04.2025

RPO chce zmian w prawie reklamy. Ale od ministra, nie od TK

Wymiar sprawiedliwości Ochrona konkurencji

Przepis karny, dotyczący czynu nieuczciwej konkurencji w zakresie reklamy lub sprzedaży, jest sprzeczny z Konstytucją i Europejską Konwencją Praw Człowieka – uważa prof. Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich. Wycofuje jednak wniosek swojego poprzednika złożony w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego i chce, by problem rozwiązał minister sprawiedliwości.

18.04.2025

Sędziowie i pełnomocnicy za wydłużeniem terminu na apelację

Wymiar sprawiedliwości

Jedną z propozycji Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego jest wydłużenie z 14 na 30 dni terminu na złożenie apelacji. Pomysł chwalą i sędziowie, i pełnomocnicy. Podkreślają, że czasy się zmieniły, sprawy są coraz bardziej skomplikowane, a terminy takie same jak w latach 60. Sędziowie uważają jednak, że skoro ustawodawca dostrzega trudności pełnomocników związane z dochowaniem terminu, to powinien też wydłużyć czas na sporządzenie uzasadnień - np. do trzech tygodni.

18.04.2025