Spór dotyczył interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasie rejestrującej i wydawania paragonów fiskalnych.

Czytaj w LEX: Zasady ewidencjonowania obrotu przy wykorzystaniu kas rejestrujących >

To od lat prawdziwy problem wielu podatników, którzy na tym tle toczą spory z organami podatkowymi i skarbowymi. Zwłaszcza te ostatnie, w ramach wieloletnich akcji Ministerstwa Finansów pod hasłem „Weź paragon”, ścigały sprzedawców w górach, na Mazurach i nad morzem rozliczając ich z wystawianych (lub nie) paragonów fiskalnych. Kluczowy był moment wydawania dowodu zakupu. Urzędnicy posuwali się nawet do tzw. zakupu kontrolowanego, by sprawdzić, czy sprzedawca wyda paragon, a jeśli tak, to w którym momencie.

 

Cena promocyjna: 17.8 zł

|

Cena regularna: 89 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Paragony pełne wątpliwości

W tej sprawie skarżący (koncern paliwowy), w związku z szybkim rozwojem nowoczesnych technologii związanych z możliwościami telefonów komórkowych i oczekiwaniami klientów, koncern paliwowy planuje wdrożyć rozwiązanie, w którym klient po zatankowaniu paliwa do pojazdu będzie mógł dokonać zapłaty za zakupione paliwo już przy dystrybutorze, poprzez wykorzystanie płatności mobilnej z użyciem telefonu komórkowego. Ma ona służyć zwiększeniu wygody klientów stacji paliw oraz skróceniu czasu ich obsługi. Po zatankowania paliwa transakcja jest automatycznie ewidencjonowana w kasie rejestrującej a po wyborze przez klienta zapłaty w formie płatności mobilnej, w kasie rejestrującej znajdującej się w budynku stacji paliw, drukowany jest paragon  fiskalny, w którym jako forma zapłaty wskazana zostanie płatność mobilna. Istnieje też możliwość przesłania na telefon komórkowy klienta komunikatu, że wydrukowany dla niego paragon fiskalny z kasy rejestrującej może odebrać w budynku stacji paliw.

Sprawdź w LEX:

Stosowany do obsługi płatności mobilnych system ma umożliwiać także przesłanie na telefon komórkowy klienta obrazu paragonu fiskalnego (np. w formie pliku pdf lub jpg). W związku z tym chciał wiedzieć, czy ma rację twierdząc, że jeśli klient dokona zapłaty w formie płatności mobilnej z użyciem telefonu komórkowego i nie zabierze paragonu fiskalnego wydrukowanego przez kasę rejestrującą znajdującą się w budynku stacji paliw, pomimo wskazania możliwości jego odbioru i przy założeniu, że obraz paragonu fiskalnego zostanie przesłany na telefon, wypełniony zostanie przez skarżącego warunek wydania paragonu fiskalnego wynikający z art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT oraz z par. 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2013 r., poz. 363).

Zobacz również: Biała lista podatników VAT już dostępna >>

Problematyczne wydanie paragonu

Jednak według ministra finansów samo wydrukowanie paragonu i pozostawienie go na ladzie w budynku stacji nie spełnia wymogu „wydania” paragonu. Bo pomimo, że klient otrzyma identyczny obraz paragonu fiskalnego na telefon komórkowy, jak ten wydrukowany na kasie fiskalnej w budynku stacji paliw, to nie będzie miał możliwości odebrania wydrukowanego paragonu poza budynkiem stacji, tj. przy dystrybutorze. Zatem skarżący nie będzie należycie spełniał obowiązku  wydania paragonu fiskalnego klientowi.

 

Cena promocyjna: 17.8 zł

|

Cena regularna: 89 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 16 stycznia 2017 r. (sygn. akt III SA/Wa 2700/15) stanął po stronie podatnika, uchylając interpretację MF. Sąd I instancji uznał bowiem, że stanowisko ministra finansów nie znajduje oparcia w powołanych przepisach prawa. Co więcej, zdaniem WSA w Warszawie, przyjęta przez koncern paliwowy procedura pozwala stwierdzić, że spółka realizuje obowiązek wydania paragonu z kasy rejestrującej.

Sprawdź w LEX:

Najważniejszy jest wydruk

Z tym stanowiskiem zgodził się także NSA. Jak podkreślił sąd kasacyjny, ustawa o VAT mówi jedyne o wydrukowaniu paragonu fiskalnego z kasy rejestrującej w momencie sprzedaży i wydaniu go nabywcy. Z kolei rozporządzenie MF w sprawie kas rejestrujących w brzmieniu z 2013 r., wskazywało na konieczność wydania paragonu bez żądania nabywcy. Oznacza to, że ‒ jak zaznaczył sąd kasacyjnego ‒ to sprzedawca ma obowiązek wystawić paragon bez żądania. W ustawie nie ma jednak mowy o obowiązku odbioru paragonu.

Wyrok NSA z 29 sierpnia 2019 r., sygn. akt I FSK 734/17