Sejm uchwalił w środę ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych.
Przepisy mają wejść z początkiem 2025 r. Ustawa zakłada, że podatkiem wyrównawczym będą objęte grupy kapitałowe, których skonsolidowane przychody przekroczą rocznie próg ustawowy na poziomie 750 mln euro. Jeśli efektywny poziom opodatkowania danej grupy międzynarodowej, w określonej jurysdykcji, będzie niższy niż 15 proc., grupa zapłaci daninę.
Wiceminister finansów Jarosław Neneman poinformował w Sejmie, że spośród polskich firm podatek będzie obejmować 40 spółek-matek wraz ze spółkami podporządkowanymi. Z kolei liczba wszystkich spółek, które obejmie ten podatek, wynosi około 7 tysięcy.
Celem jest wdrożenie w Unii Europejskiej globalnych zasad przeciwdziałania erozji podstawy opodatkowania (zasad GloBE) - głównej części tzw. Filaru II OECD. Na początku października br. Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z niewdrożeniem reformy, co należało zrobić do końca 2023 roku.
Jak wynika z uzasadnienia, efektem ma być stworzenie „level playing field”, to jest równego pola do gry. W sytuacji gdy we wszystkich jurysdykcjach, które ten system wprowadzą, obowiązywać będzie efektywna stawka 15 proc., atrakcyjność podatkowa danej jurysdykcji nie będzie już istotnym czynnikiem przy lokowaniu inwestycji.
Dlatego Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiadało wcześniej, że pracuje nad rozwiązaniem, które mogłoby utrzymać atrakcyjne dla przedsiębiorców warunki inwestowania w ramach specjalnych stref ekonomicznych. Jak wynika z zapowiedzi MRiT, w uzasadnionych ekonomicznie dla inwestorów przypadkach obecne zwolnienia z PIT i CIT mogłyby zastąpić granty gotówkowe. Wartość takiego grantu byłaby uzależniona od wartości inwestycji, lokalizacji oraz liczby zadeklarowanych kryteriów jakościowych. Ze wsparcia inwestorzy mogliby korzystać od momentu zakończenia inwestycji i wykorzystywać je przez 15 lat. Brak rentowności w danym roku oznaczałby brak możliwości uzyskania grant, natomiast wysokość procentowa grantu rosłaby wraz ze wzrostem rentowności.
Czytaj w LEX: Globalny podatek minimalny. O istocie filaru II międzynarodowej reformy podatkowej z perspektywy UE >
Czytaj również: Globalny podatek wymusi zmiany polskich ulg - Prawo.pl
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.