SN: Zaniedbanie klientów przez radcę prawnego i obraźliwe zarzuty

Prawnicy

Radca prawny został ukarany przez sąd karą finansową 14 tys. zł za szereg nieetycznych zachowań wobec klientów. Jednak Wyższy Sąd Dyscyplinarny Krajowej Izby Radców Prawnych w Warszawie nie wyszedł poza granice kontroli, zakreślone wniesionym środkiem zaskarżenia. Uniewinnienie od jednego czynu jest prawomocne i nie będzie rozpoznawane przez sąd I instancji, któremu sprawę zwrócono do rozpoznania – orzekł SN w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej.

08.04.2024

SN: Trzeba ustalić, czy nękanie całej wsi to choroba, czy przestępstwo

Prawo karne

Uporczywe nękanie całej miejscowości przez jednego mężczyznę wymaga ponownego przeanalizowania jego poczytalności – orzekł Sąd Najwyższy, dodając, że jest to konieczne dla ustalenia, czy doszło do popełnienia czynu zabronionego i czy sprawca może odpowiadać za swoje zachowanie. Zatem konieczne jest ponowne przeprowadzenie dowodów, aby ustalić, czy człowiek powinien być leczony w zakładzie psychiatrycznym.

06.04.2024

SN: Sprzedaż spółki pozbawia rodziny zadośćuczynienia za śmierć bliskiego

Prawo cywilne Prawo pracy

Dochowanie należytej staranności przy nabywaniu spółki chroni nowego właściciela przed spłatą zobowiązań zaciągniętych przez poprzedniczkę prawną – taki jest sens wyroku Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Izba rozpoznawała skargę kasacyjną rodziny, której mąż i ojciec zmarł w wyniku wypadku w zakładzie pracy, a bliscy domagali się wypłaty zadośćuczynienia za utraconą więź emocjonalną.

05.04.2024

SN: Były właściciel rzeczy może żądać wynagrodzenia sprzed zasiedzenia

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy podjął uchwałę, która odbiega od utrwalonej linii orzeczniczej. Według uchwały składu siedmiorga sędziów Izby Cywilnej z 3 kwietnia br. utrata własności rzeczy na skutek zasiedzenia nie powoduje wygaśnięcia roszczenia byłego właściciela o wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy w okresie poprzedzającym upływ terminu zasiedzenia.

04.04.2024

Pracownik może krytykować pracodawcę i szefa

Prawo pracy Prawo europejskie

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, iż dyscyplinarne zwolnienie z pracy za przesłanie do wąskiej grupy pracowników e-maila z krytyką szefa i prawodawcy, stanowiło naruszenie wolności wyrażania opinii zwolnionego pracownika. Trybunał wskazał przede wszystkim, iż jakkolwiek e-mail był ostry, krytyczny i sarkastyczny, to skarżący nie zawarł w nim wypowiedzi wulgarnych i nienawistnych, a jego krytyka nie była bezpodstawna.

04.04.2024

WSA: Ustalenie właściciela obiektu zajmującego drogę nie wystarczy, by wymierzyć karę

Drogi

Z przepisów nie wynika, kto jest zobowiązany do uiszczenia kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia, a jedynie, że zarządca drogi jest zobowiązany do wszczęcia postępowania i wymierzenia kary. Tym samym kwestia tego, kto będzie adresatem decyzji zależy od konkretnych okoliczności sprawy. Organ powinien więc podjąć wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

03.04.2024

SN pozbawił prokuratora stanu spoczynku, za karę dostanie emeryturę z ZUS

Prokuratura

Prokurator, który popełnia przestępstwo stwierdzone wyrokiem karnym, a co więcej uchybia godności urzędu poprzez prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości – nie zasługuje na wyższe uposażenie przysługujące w stanie spoczynku – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej wskazując, że prokuratora muszą obowiązywać wyższe standardy zachowania niż przeciętnego obywatela.

03.04.2024

WSA: Zawiadomienie o przestępstwie, nawet wycofane, może być informacją publiczną

Samorząd terytorialny Wojsko

Starosta powiadomił dowódcę jednostki wojskowej, że burmistrz umieścił na swoim profilu zdjęcie jednostki wojskowej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uznał, że zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa należy do kategorii informacji publicznej, choćby podmiot zawiadamiający następnie je wycofał.

02.04.2024

SN: Wartość działek zależy od ich przeznaczenia z daty darowizny

Prawo cywilne Prawnicy Nieruchomości

Oszacowanie darowanej nieruchomości powinno uwzględniać przeznaczenia działek w chwili dokonania darowizny, nie zaś przeznaczenia, które darowana nieruchomość uzyskała na skutek następczych zmian planistycznych – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, rozstrzygając o zaliczaniu darowizn do schedy spadkowej.

31.03.2024

Sąd: W czasie zwolnienia lekarskiego można wziąć ślub

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Pracownica wzięła ślub w trakcie zwolnienia lekarskiego, a po uroczystości wstąpiła do zakładu pracy, by poinformować o tym swoje koleżanki. Na tej podstawie, ZUS nakazał zwrot wypłaconego zasiłku chorobowego. Sąd jednak nie zgodził się z wydaną decyzją i wskazał, że żadna okoliczność nie wskazywała na to, że pracownica zachowywała się w sposób, który pozostawałby w sprzeczności z celami zwolnienia lekarskiego.

30.03.2024

SN: Dożywotni zakaz posiadania zwierząt rażąco narusza prawo

Prawo karne

W razie skazania za przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem sąd może orzec tytułem środka karnego zakaz posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt. Jednakże takie zakazy sąd orzeka się w latach, od roku do lat 15. Nie można nie określić czasu trwania tego środka zabezpieczającego – stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i uchylił wyrok sadu w Rybniku.

29.03.2024

SN: Tęczowa Maryjka nie obraża uczuć religijnych - kasacja oddalona

Prawo karne

Sąd Najwyższy uznał w czwartek 28 marca br., że wyrok uniewinniający aktywistki oskarżone o obrazę uczuć religijnych nie naruszał prawa. Chodziło o wywieszanie plakatów przedstawiających Matkę Boską z tęczową aureolą. Za popełnienie przestępstwa groziły im dwa lata pozbawienia wolności. Zdaniem sądu aktywistki nie dopuściły się przestępstwa, ponieważ ich działanie nie było intencjonalne.

28.03.2024

SN: Demonstranci nie mogą być karani za chaos prawny

Prawo karne

Celem demonstrującej pod Trybunałem Konstytucyjnym aktywistki była reakcja na bezprawie. Sąd ocenił, że w takim przypadku jej zachowanie nie może być karane. W zasadzie i policjanci, i demonstranci działali legalnie, a winę z chaos ponosi władza publiczna, która wprowadziła niekonstytucyjne prawo – orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego, oddalając kasację prokuratora na niekorzyść aktywistki oskarżonej o znieważenie policjanta.

28.03.2024

TSUE: Pasażer musi znać zasady zwrotu kosztów za odwołany lot

Turystyka Domowe finanse Prawo europejskie Transport

Przyjmuje się, że pasażer zaakceptował zwrot kosztów biletu w formie bonu podróżnego, jeżeli wypełniając formularz na stronie internetowej przewoźnika lotniczego zrzekł się zwrotu kosztów biletu w formie kwoty pieniężnej. Potwierdził to kilka dni temu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przypomniał również o kilku ważnych obowiązkach linii lotniczych.

27.03.2024

SN: Pracownik może zostać zaznajomiony z zakresem obowiązków przez intranet

Prawo pracy

Pracodawca jest obowiązany zaznajamiać pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz ich podstawowymi uprawnieniami. Uwzględniając aktualne możliwości techniczne, obowiązek ten może zostać zrealizowany za pośrednictwem intranetu. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

27.03.2024

Prof. Bosek nie będzie ukarany, inni sędziowie SN czekają na swoje dyscyplinarki

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Małgorzata Manowska przegrała we "własnym" sądzie. Wniosek I Prezes SN o ukaranie sędziego Leszka Boska z Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN za lekceważenie prezesa tej Izby i niestawiennictwo został oddalony - i jej zażalenie – także. Zaniechania i działania sędziego i kwestionowanie składów nie są deliktem dyscyplinarnym, gdyż nie były bezprawne. Niestawienie się na zgromadzeniach sędziów nie jest karane dyscyplinarnie.

27.03.2024

NSA: Omyłka pisarska nie zawiesi postępowania wymiarowego

Ordynacja

Wydanie rozstrzygnięć dotyczących sprostowania błędu pisarskiego w postanowieniu o wszczęciu postępowania, nie ma znaczenia w sprawie głównej, której przedmiotem jest wymiar podatku. Kwestia ta w żaden sposób nie rzutuje na decyzję w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania. Tym samym postępowanie może się toczyć i zmierzać do wydania ostatecznego rozstrzygnięcia - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

26.03.2024

NSA: Brak odpowiedzi, czy cesja umowy deweloperskiej to usługa, czy dostawa

VAT

Naczelny Sąd Administracyjny odmówił podjęcia uchwały rozstrzygającej, czy cesję uprawnień z umowy deweloperskiej należy traktować jako usługę opodatkowaną stawką 23 proc., czy jako czynność związaną z dostawą lokalu mieszkalnego opodatkowaną stawką 8 proc. NSA sprawę skierował do rozpoznania w siedmioosobowym składzie, podkreślając, że wyrok w powiększonym składzie będzie miał walor ujednolicający dotychczasowe orzecznictwo.

25.03.2024

NSA: Stronie nie trzeba doręczać zgromadzonych dowodów

Ordynacja

Przepisy Ordynacji podatkowej nie nakładają na organ podatkowy obowiązku doręczania dowodów zgromadzonych w sprawie. Zapewnienie stronie czynnego udziału obejmuje prawo do zapoznania się z aktami sprawy, sporządzania z nich odpisów, notatek i kopii. Natomiast obowiązek doręczenia konkretnego pisma w postępowaniu podatkowym musi wynikać z treści przepisu prawa - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

25.03.2024

Strasburg: Dostęp do kalendarza prezes Przyłębskiej musi być jawny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sieć Obywatelska Watchdog Polska wygrała z Polską przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w sprawie dostępu do kalendarza spotkań Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej i wiceprezesa Mariusza Muszyńskiego. Trybunał w Strasburgu uznał, że dotychczasowa linia orzecznicza sądów administracyjnych w tych sprawach odbiega od europejskich standardów.

22.03.2024