KE rozpoczyna kampanię mającą na celu zwalczanie stereotypów dotyczących płci

Prawo pracy Rynek pracy

Komisja Europejska rozpoczęła w Polsce kampanię #EndGenderStereotypes w mediach społecznościowych. Jej celem jest zakwestionowanie utrzymujących się stereotypów dotyczących płci, które mają wpływ na budowanie nierówności społecznych. Działania kampanii prowadzone będą w krajach Unii Europejskiej od 23 listopada 2023 roku.

23.11.2023

Podwyżka, elastyczny czas pracy i możliwości rozwoju - ważne w walce o finansistów

Prawo pracy Finanse Rynek pracy

W 2023 roku firmy intensywnie poszukiwały pracowników w obszarze finansów. Specjaliści oczekiwali podwyżki na poziomie co najmniej 20 proc., a pracodawcy musieli spełnić zarówno oczekiwania finansowe, jak i pozafinansowe, istotne dla kandydatów. Wśród nich były większe możliwości rozwoju, podniesienie poziomu samodzielności lub zapewnienie większego wpływu na decyzje biznesowe czy maksymalnie dużego komfortu i elastyczności, np. otwartości na pracę hybrydową.

21.11.2023

Szybko, prosto, ale i po partnersku – czego od rekrutacji oczekują współcześni kandydaci

Prawo pracy Rynek pracy

Aż 7 na 10 kandydatów chciałoby móc aplikować na kilka podobnych ogłoszeń o pracę za pomocą jednego kliknięcia, a sam proces powinien być możliwie prosty – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl. Ankietowani oczekują od pracodawców także transparentności – zarówno w zakresie przedstawienia warunków oferty, jak i komunikowania kolejnych etapów rekrutacji. Najlepiej możliwie sprawnego – 31 proc. respondentów uważa, że czas oczekiwania na odpowiedź od pracodawcy powyżej dwóch tygodni jest zbyt długi.

16.11.2023

Dziś obchodzimy Europejski Dzień Równości Wynagrodzeń

Prawo pracy Rynek pracy

Średnie godzinowe wynagrodzenie brutto mężczyzn w Unii Europejskiej jest o 12,7 proc. wyższe niż w przypadku kobiet zatrudnionych na tym samym stanowisku. Ta różnica w płacach kobiet i mężczyzn stanowi równowartość półtoramiesięcznej pensji. Dlatego dzień, w którym kobiety symbolicznie przestają otrzymywać wynagrodzenie w porównaniu z mężczyznami, nazywany jest Europejskim Dniem Równej Płacy. W tym roku przypada 15 listopada.

15.11.2023

W październiku bezrobocie rejestrowane ciągle niskie

Prawo pracy Rynek pracy

5 procent wyniosła stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu października br. – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Taki sam wynik odnotowano w poprzednim miesiącu, w tym samym czasie spadła natomiast o 3,8 tys. osób liczba bezrobotnych – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

09.11.2023

GUS: 982,9 tys. cudzoziemców wykonywało pracę w Polsce w maju 2023 r.

Prawo pracy Rynek pracy

Na koniec maja 2023 r. cudzoziemców wykonujących pracę było 982,9 tys. W tej liczbie 385,2 tys. stanowili cudzoziemcy realizujący umowy cywilnoprawne – podał GUS. Udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę wyniósł 6,4 proc., a w stosunku do stycznia 2022 r. wzrósł o 1,2 p. proc. Obcokrajowcy wykonujący pracę w maju 2023 r. pochodzili z ponad 150 państw.

09.11.2023

Polski pracownik wspiera i szanuje. Różnorodność w miejscu pracy - badanie

Prawo pracy Rynek pracy

Tolerancja, otwartość na innych i budowanie różnorodności to bez wątpienia niezwykle ważne kwestie. Szczególnie biorąc pod uwagę nowe zjawiska na rynku pracy, takie jak m.in. walka o talenty, wzrastająca liczba pracujących w Polsce obcokrajowców czy zmiany demograficzne. Czy jesteśmy gotowi na pracę w różnorodnym środowisku? Badania Pracuj.pl jednoznacznie wskazują, że tak.

06.11.2023

Piotr Duda przewodniczącym NSZZ "Solidarność" na kolejną kadencję

Rynek pracy

Piotr Duda był jedynym kandydatem na przewodniczącego NSZZ "Solidarność" na kadencję 2023-2028. Poparło go w czwartek 211 z 232 delegatów. Piotr Duda na czele NSZZ "Solidarność" stoi od 13 lat. Krajowy Zjazd Delegatów Solidarności to najwyższa władza związku skupiającego ponad 500 tys. członków.

19.10.2023

GUS: 30 kwietnia 2023 r. pracę w Polsce wykonywało 982,2 tys. cudzoziemców

Prawo pracy Rynek pracy

Na koniec kwietnia 2023 roku udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę wyniósł 6,4 proc. W stosunku do stycznia 2022 r. wskaźnik ten wzrósł o 1,2 p. proc. - podał we wtorek GUS. Na 982,2 tysięcy cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce, 386 tys. stanowiły osoby realizujące umowy cywilnoprawne. Obcokrajowcy wykonujący pracę pochodzili z ponad 150 państw.

10.10.2023

Blisko 40 proc. pracowników i pracodawców często stresuje się w pracy. Badanie

Prawo pracy BHP HR Rynek pracy

Do 2030 r. depresja może być najczęściej występującą chorobą na świecie. Jednocześnie, zgodnie z raportem Koalicji Bezpieczni w Pracy, blisko 40 proc. pracowników i pracodawców często lub codziennie stresuje się w pracy. Może to wpływać na problemy zdrowotne pracowników i ich absencje w pracy, a w efekcie generować niebagatelne koszty zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy.

10.10.2023

Nobel z ekonomii za pogłębienie wiedzy na temat sytuacji kobiet na rynku pracy

Prawo pracy Rynek pracy

Tegoroczna nagroda Nobla z ekonomii została przyznana profesor Claudii Goldin z Uniwersytetu Harvarda za badania sytuacji kobiet na rynku pracy. Doceniono jej prace na temat kobiet na rynku pracy. Goldin jako pierwsza opracowała w wyczerpujący sposób kwestię zarobków i wyników kobiet na rynku pracy na przestrzeni wieków. Wykazała też, jakie są najważniejsze powody istnienia luki płacowej.

09.10.2023

Co łączy skrajne pokolenia na rynku pracy? Badanie Pracuj.pl

Prawo pracy Rynek pracy

77 proc. ankietowanych Polaków uważa, że osoby wchodzące na rynek pracy mogą wiele zyskać, jeśli trafią na dobrych mentorów. Taki sam odsetek respondentów badania Pracuj.pl uważa, że każda generacja może wprowadzić coś pozytywnego i unikalnego do środowiska pracy. To szczególnie istotne w dzisiejszych warunkach demograficznych, które niejako wymuszają na pracodawcach łączenie pokoleń w ramach zespołów funkcjonujących w organizacjach.

09.10.2023

GUS: W okresie dekady między spisami liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 63,9 proc.

Prawo pracy Rynek pracy

Według danych spisowych z 2021 r. populacja pracujących wynosiła 17,16 mln osób i była o 14 proc. (czyli o 2,11 mln) większa niż w 2011 r. Na rynku pracy liczba pracujących w okresie 10 lat wzrosła wśród mężczyzn o 889,4 tys. (o 10,8 proc.), a wśród kobiet o 1,22 mln (o 18 proc.) – podał Główny Urząd Statystyczny.

06.10.2023

Polskie pokolenie Z a budowanie kariery. Badanie Pracuj.pl

Prawo pracy Rynek pracy

W ciągu ostatnich trzech miesięcy 27 proc. przedstawicieli pokolenia Z zmieniło pracę. W silver generation takiej zmiany dokonało tylko 2 proc. respondentów. Z kolei w ciągu ostatniego roku wśród najstarszej aktywnej zawodowo grupy wynik ten osiąga 7 proc., a wśród najmłodszej aż 62 proc. – wynika z badania Pracuj.pl. Jak się okazuje, generacja Z pod kątem mobilności zawodowej znacznie przewyższa wszystkie pozostałe grupy wiekowe. Oznacza to, że na rynek pracy wchodzą pracownicy, którzy wiedzą, czego chcą i nie boją się o tym mówić.

28.09.2023

Raport Deloitte: 85 proc. kadry kierowniczej chce publicznego raportowania dobrostanu pracowników

Prawo pracy Rynek pracy

Wzmożone zainteresowanie pracodawców dobrostanem pracowników ma swoje realne przyczyny. Ponad 90 proc. osób zatrudnionych uważa, że menedżer powinien choć częściowo odpowiadać za ten obszar, a więcej niż co trzecia ankietowana osoba poważnie rozważa zmianę pracy na taką, która lepiej wpływałaby na jej samopoczucie - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Deloitte.

25.09.2023

Polacy a podwyżki. Jak (i czy) dbamy o swoje wynagrodzenie – badanie

Prawo pracy Rynek pracy

1/3 badanych przez Pracuj.pl Polaków wskazuje, że nie są zadowoleni z otrzymywanego wynagrodzenia. Powodem jest brak możliwości oszczędzania, niemożność rozwijania pasji czy nawet niewystarczające środki na codzienne życie. Sposobem na zaadresowanie tej kwestii może być poproszenie o podwyżkę. Ponad połowa badanych deklaruje, że zdarzyło im się samodzielnie zainicjować rozmowę na ten temat. Reguły gry bywają jednak nierówne - tylko 4 na 10 badanych zna zasady, na jakich przyznaje się podwyżki i premie w ich miejscu pracy.

19.09.2023

Lewiatan: Anonimowe oceny w internecie podważają zaufanie do przedsiębiorców

Prawo pracy Rynek pracy

Konfederacja Lewiatan z niepokojem odnotowuje wzrost aktywności użytkowników internetu, korzystających ze stron internetowych umożliwiających tworzenie profili pracodawców i wyrażanie na nich anonimowych opinii oraz ocen. Wymiana opinii na temat danego pracodawcy powinna umożliwiać potencjalnym kandydatom do pracy dostęp do wiarygodnych informacji o warunkach pracy, atmosferze pracy czy kulturze organizacyjnej. Jednak często wypowiedzi wykraczają poza krytykę oraz obiektywną ocenę.

15.09.2023

Znamy nominowanych do nagrody w konkursie na prokobiecą firmę roku

Prawo pracy Rynek pracy

Urlopy menstruacyjne czy finansowanie psychoterapii – to niektóre z rozwiązań proponowanych przez pracodawców w ramach polityki równościowej. Wśród 99 zgłoszeń nadesłanych na konkurs RównoWaga organizowany przez Kulczyk Foundation, Kongres Kobiet i Konfederację Lewiatan, nie brakuje ciekawych pomysłów.

11.09.2023

Równe traktowanie kobiet i mężczyzn na rynku pracy – postulaty Lewiatana

Prawo pracy Rynek pracy

Wzmocnienie pozycji kobiet na rynku pracy, wsparcie w aktywizacji zawodowej, zlikwidowanie luki płacowej między kobietami i mężczyznami oraz zwiększenie zaangażowania kobiet w organach decyzyjnych firm – to tylko niektóre propozycje Konfederacji Lewiatan, które powinny być zrealizowane w nowej kadencji parlamentu.

07.09.2023

Polacy polubili pracę hybrydową – raport Lewiatana

Prawo pracy Rynek pracy

Połączenie pracy zdalnej z pracą w biurze podbija nasz rynek pracy – twierdzi Konfederacja Lewiatan. Wskazuje również na przewodnik dla firm „Wpływ pandemii COVID-19 na kształtowanie się nowych modeli pracy”, z którego wynika, że już co trzeci pracownik jest gotów zrezygnować nawet z niewielkiej części wynagrodzenia, aby tylko mieć możliwość pracy hybrydowej.

06.09.2023