UE: Kilka państw skarży pakiet mobilności, Polska też

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Kilka krajów Unii Europejskiej złożyło skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na przepisy unijnego pakietu mobilności, domagając się, by sędziowie w Luksemburgu uznali cześć rozwiązań za dyskryminujące. Dotychczas wpłynęły skargi z Litwy, Bułgarii, Rumunii, Węgier i Malty, a w poniedziałek polski rząd również złożył taką skargę.

26.10.2020

Firmy delegują pracowników, ale obawiają się nowych zasad

Prawo pracy Prawo europejskie

Aż co trzecie z ankietowanych polskich przedsiębiorstw ma obawy związane z koniecznością stosowania lokalnych przepisów obwiązujących w kraju, do którego delegują pracowników - wynika z badania przeprowadzonego przez KPMG. Jednocześnie 36 proc. ankietowanych firm przyznało, że inspekcja pracy lub odpowiednia instytucja łącznikowa w innym kraju, prowadziła kontrolę pracowników oddelegowanych.

26.10.2020

UE: Większość Europejczyków popiera wiązanie funduszy z praworządnością

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Aż 77 proc. Europejczyków popiera powiązanie funduszy Unii Europejskiej z poszanowaniem zasad państwa prawa - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Parlamentu Europejskiego. Tylko nieco mniej Polaków wyraża takie zdanie, bo 72 proc. ankietowanych w naszym kraju.

20.10.2020

TSUE potwierdza - chory może leczyć się za granicą bez wcześniejszej zgody NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Prawo europejskie

Przepisy krajowe nie mogą wyłączać pacjentowi prawa do refundacji leczenia odbytego za granicą, nawet jeśli na tę terapię chory nie uzyskał uprzedniej zgody od Narodowego Funduszu Zdrowia, bo np. ze względów zdrowotnych nie mógł na nią czekać - piszą Zuzanna Chromiec i Natalia Łojko, powołując się na niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE.

17.10.2020

TSUE: Polskie przepisy o ulgach na złe długi niezgodne z dyrektywą VAT

VAT Prawo europejskie

Przepisy krajowe nie mogą uzależniać obniżenia podstawy opodatkowania podatkiem od wartości dodanej VAT od warunku, by w dniu dostawy towaru lub świadczenia usług, a także w dniu poprzedzającym dzień złożenia korekty deklaracji podatkowej dłużnik był zarejestrowany jako podatnik VAT i nie był w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji, zaś wierzyciel był nadal zarejestrowany jako podatnik VAT

16.10.2020

Kolejne pieniądze z UE na walkę z pandemią

Finanse publiczne Finansowanie zdrowia Prawo europejskie Koronawirus

Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowane przez Polskę zmiany mające na celu wsparcie systemu ochrony zdrowia w walce z pandemią. Dzięki temu dodatkowe 300 milionów złotych będzie można przeznaczyć na zakup ambulansów, środków do dezynfekcji i ochrony indywidualnej.

15.10.2020

Rzecznik TSUE: Polski podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza prawa UE

CIT Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Wprowadzony w Polsce podatek od sprzedaży detalicznej i węgierski podatek od reklam nie naruszają prawa Unii w dziedzinie pomocy państwa - uznała w wydanej w czwartek opinii rzecznik generalna TSUE. Juliane Kokott zaproponowała, aby Trybunał oddalił odwołania Komisji i utrzymał w mocy wyroki Sądu UE.

15.10.2020

KE śledzi i niepokoi się uchyleniem immunitetu sędzi Morawiec

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Śledzimy z zaniepokojeniem rozwój wypadków związanych z działaniami Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego - oświadczył we wtorek rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand, nawiązując do uchylenia immunitetu sędzi Beacie Morawiec, której prokuratura zarzuca korupcję.

13.10.2020

TSUE odpowie, czy Holandia ma wydawać Polsce podejrzanych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpoczął w poniedziałek rozpatrywanie pytania holenderskiego sądu, dotyczącego przekazywania Polaków objętych Europejskim Nakazem Aresztowania (ENA). Holenderski sąd odmówił ich wykonania, argumentując to obawami dotyczącymi niezależności sądownictwa w Polsce.

12.10.2020

UE już monitoruje zagraniczne inwestycje

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Monitorowanie bezpośrednich zagranicznych inwestycji w Unii Europejskiej pod kątem zagrożenia strategicznych interesów członków Unii - to cel obowiązujących od niedzieli 11 października przepisów. Chodzi m.in. o wykup europejskich firm, dysponujących krytycznymi technologiami.

11.10.2020

Prezydent podpisał zmiany w ustawie o transporcie kolejowym

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Główne cele noweli to Dalszy rozwój sektora kolejowego i wprowadzenie do prawa krajowego przepisów UE stanowiących tzw. filaru technicznego IV Pakietu Kolejowego - to cele podpisanej w środę przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

09.10.2020

Rozwój regionalny i fundusze UE niepewne po zmianach w rządzie

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie

Są obawy samorządowców o politykę regionalną po likwidacji resortu funduszy. Czy będzie traktowana tylko jako źródło finansowania różnych działań, czy też wyznacznik celów rozwoju przy wykorzystaniu unijnych środków UE? Jest też ryzyko paraliżu wykonywania zadań z powodu połączenia zarządzania i audytu. A to grozi problemami jeszcze w obecnej perspektywie.

08.10.2020

Parlament Europejski jeszcze raz za wiązaniem funduszy z praworządnością

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Unia Europejska powinna ustanowić mechanizm na rzecz demokracji, praworządności i praw podstawowych, a coroczne zalecenia Komisji Europejskiej dla państw członkowskich powinny być powiązane z mechanizmem sankcji budżetowych za uchybienia - stwierdził PE w przyjętej w środę rezolucji.

07.10.2020

Nowa ustawa ma uszczelnić pobór VAT w transgranicznym handlu elektronicznym

VAT Prawo europejskie

Uszczelnienie VAT w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami - to cel nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, której przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

06.10.2020

Raport KE: Poważne zarzuty w sprawie praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Kolejne zmiany dotyczące polskiego wymiaru sprawiedliwości budzą poważne obawy w odniesieniu do praworządności, szczególnie w zakresie niezawisłości sądów - stwierdza w swym raporcie Komisja Europejska. Przedstawia też zastrzeżenia dotyczące działalności CBA oraz mediów państwowych.

30.09.2020

Ustawa o wzajemnym uznawaniu towarów w UE już obowiązuje polskie firmy

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Obowiązująca od 10 września ustawa o wzajemnym uznawaniu towarów w krajach Unii wprowadza kilka dobrych rozwiązań, m.in. możliwość złożenia oświadczenia przez przedsiębiorców w tej sprawie. Z drugiej przewiduje kary za nierzetelne informacje. Przede wszystkim jednak może mieć duży wpływ na działalność krajowych jednostek badawczych i jednostek oceny technicznej

30.09.2020

UE: Niemiecka prezydencja modyfikuje mechanizm warunkowości

Prawo europejskie

Łamanie zasad praworządności może skutkować zawieszeniem płatności unijnych dla kraju członkowskiego - przewiduje propozycja niemieckiej prezydencji dotycząca mechanizmu warunkowości w nowym budżecie Unii Europejskiej. Ma ona być dyskutowana w środę na naradzie ambasadorów, a potem na na zaplanowanym na czwartek i piątek szczycie unijnym w Brukseli.

29.09.2020

Izba Dyscyplinarna oskarża Izbę Pracy i TSUE o brak bezstronności i złą wiarę

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada 2019 r. nie może być uznany za obowiązujący na gruncie polskiego porządku prawnego, gdyż we wszystkich toczących się przed Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego postępowaniach, których dotyczą pytania prejudycjalne, przeprowadzono czynności w składach sprzecznych z przepisami prawa

29.09.2020

UE: Surowa kara za stworzenie karteli dostawców części samochodowych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Grzywnę w łącznej wysokości 18 mln euro zapłacą dostawcy części samochodowych - Brose i Kiekert - za udział w kartelach. Jak stwierdziła Komisja Europejska, która nałożyła tę karę, firmy umawiały się w sprawie systemów zamykania samochodów na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

29.09.2020

Unijna prokuratura rozpoczęła pracę, ale bez Polski

Prawo karne Prawo europejskie

Zorganizowane w poniedziałek 28 września br. uroczyste zobowiązanie Europejskiej Prokurator Generalnej i prokuratorów europejskich przed Trybunałem Sprawiedliwości UE zainaugurowało działalność tego organu, który ma prowadzić dochodzenia i ścigać przestępstwa naruszające interesy finansowe Unii Europejskiej.

29.09.2020