Brexit - uznawanie właściwości sądów według konwencji haskiej

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Koniec okresu przejściowego po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zbliża się wielkimi krokami. Jak rozwiązany będzie problem jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń od 1 stycznia 2021 r.? - zastanawia się adwokat Romana Piskuła. I wyjaśnia, że pod koniec września Wielka Brytania zdecydowała się przystąpić do konwencji haskiej o umowach dotyczących właściwości sądu.

30.12.2020

Jest umowa handlowa UE z Wielką Brytanią

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Unia Europejska i Wielka Brytania zawarły w czwartek 24 grudnia późnym wieczorem porozumienie o wzajemnych relacjach handlowych po zakończeniu obowiązującego do końca roku okresu przejściowego po brexicie. Umowa, która liczy ok. 2 tys. stron, zakłada m.in. utrzymanie bezcłowej wymiany towarów między Wielką Brytanią a Wspólnotą. Porozumienie musi jeszcze być ratyfikowane przez obie strony.

26.12.2020

Kancelaria DZP wspierała PLL LOT w sprawie zgody na pomoc publiczną

Prawnicy Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Kancelaria DZP doradzała Polskim Liniom Lotniczym LOT S.A. przy uzyskaniu pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej zatwierdzającej pomoc publiczną w wysokości 2,9 miliarda złotych oraz przy dokumentacji dotyczącej dokapitalizowania Spółki i pozyskania finansowania dłużnego określonego w tej decyzji.

23.12.2020

Specustawa wydłużająca do końca 2023 roku rozliczanie funduszy już obowiązuje

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie Koronawirus

W środę 23 grudnia weszła w życie specustawa funduszowa, która miała obowiązywać do końca tego roku, wprowadziła szczególne przepisy, dzięki którym możliwa jest płynna realizacja i rozliczenie projektów dofinansowanych z UE w warunkach kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Po zmianie przepisy będą obowiązywać do 31 grudnia 2023 r.

23.12.2020

Przewlekłość postępowań cały czas zmorą obywateli, a sądy tego nie widzą

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo europejskie

Trybunał w Strasburgu widzi problem w samej długości postępowania - nawet jeśli sąd wykonuje pewne czynności, a mimo to sprawa ciągnie się kilka lat, to jest przewlekłość, a czasami nawet brak zapewnienia dostępu do sądu. Polskie sądy uważają, że samo wydawanie postanowień czy zarządzeń to merytoryczne zajmowanie się sprawą. A z perspektywy skarżącego sprawa stoi w miejscu – mówi radca prawny Agata Bzdyń.

22.12.2020

Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę na koronawirusa

Opieka zdrowotna Prawo europejskie Koronawirus

Najpierw Europejska Agencja Leków (EMA) zdecydowała o autoryzacji szczepionki przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech, następnie Komisja Europejska zgodziła się na dopuszczenie jej do obrotu we wszystkich państwach UE. Ursula von der Leyen, szefowa Komisji, poinformowała że szczepienia zaczną się już 27-29 grudnia.

21.12.2020

Profesjonalista może być konsumentem albo przedsiębiorcą

Rynek i konsument Prawo europejskie

Pojęcie konsumenta zależy od obiektywnej pozycji zajmowanej przez daną osobę w ramach określonej umowy z uwzględnieniem natury i celu tej umowy. Ta sama osoba może być w przypadku jednej umowy konsumentem, a w przypadku innej przedsiębiorcą. Wynika to z niedawnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego osoby zarabiającej na graniu w pokera.

18.12.2020

Budżet Unii Europejskiej już formalnie przyjęty 

Administracja publiczna Prawo europejskie

Państwa członkowskie w ramach Rady UE przyjęły w czwartek rozporządzenie określające budżet unijny na lata 2021-2027. Po środowej zgodzie Parlamentu Europejskiego, jest to już rozporządzenie, które przewiduje długoterminowy budżet w wysokości 1074,3 mld euro dla unijnej "27" w cenach z 2018 r.

17.12.2020

TSUE: Można uzależniać wydanie podejrzanego od sytuacji w polskich sądach, ale nie automatycznie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Informacje o systemowych lub ogólnych nieprawidłowościach w zakresie niezawisłości władzy sądowniczej w Polsce lub o pogłębieniu się tych nieprawidłowości nie stanowią podstawy do odmowy wykonania przez organy sądowe innych państw UE każdego europejskiego nakazu aresztowania wydanego przez polski organ sądowy - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

17.12.2020

PE: Mechanizm "pieniądze za praworządność" ma być stosowany od 1 stycznia

Prawo europejskie

Na mocy nowego rozporządzenia płatności z budżetu UE mogą być wstrzymywane w stosunku do krajów, w których stwierdzone naruszenia zasad praworządności utrudniają zarządzanie funduszami UE - napisano w komunikacie Parlamentu Europejskiego. Poinformowano też, że nowe rozporządzenie "ma zastosowanie do wszystkich funduszy UE od 1 stycznia 2021 roku".

16.12.2020

UE: Będą przepisy o karach dla gigantów internetowych

RODO Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Grzywny w wysokości nawet do 10 proc. rocznego obrotu, a także możliwość podzielenia na mniejsze podmioty może grozić wielkim światowym firmom technologicznym, jeśli nie będą respektować regulacji Unii Europejskiej. Projekt takich nowych przepisów ogłoszony został we wtorek przez Komisję Europejską.

16.12.2020

Brexit ograniczy stosowanie unijnych znaków towarowych i wzorów wspólnotowych

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Za sprawą okresu przejściowego system działający w ramach Europejskiego Urzędu do spraw Własności Intelektualnej nie został jeszcze dotknięty konsekwencjami Brexitu. To się zmieni po 31 grudnia 2020 roku, kiedy Brexit wejdzie w fazę realnych działań. Po raz pierwszy ograniczony zostanie zakres terytorialny ochrony praw rejestrowanych przez EUIPO.

16.12.2020

PE nie chce wiceprezesa NIK w Europejskim Trybunale Obrachunkowym

Prawo europejskie

Parlament Europejski we wtorkowym głosowaniu opowiedział się przeciwko wysuniętej przez rząd Polski kandydaturze Marka Opioły na stanowisko w Europejskim Trybunale Obrachunkowym (ETO). Opioła jest politykiem PiS, był posłem na Sejm, a po objęciu stanowiska prezesa NIK przez Mariana Banasia, został mianowany przez marszałek Sejmu jego zastępcą.

15.12.2020

Unijny system otworzy przed Polakami nowe możliwości oszczędzania na emeryturę

Emerytury i renty Prawo europejskie

Ogólnoeuropejski system oszczędzania emerytalnego ma zapewnić obywatelom Unii Europejskiej nowe możliwości oszczędzania na emeryturę. Jego największą wartością będzie możliwość inwestowania transgranicznego, a także przenoszenie przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego do innego państwa członkowskiego UE. Można też będzie zaoszczędzić na podatkach.

14.12.2020

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji poprawek do „karty praw marynarzy”

Prawo pracy Prawo europejskie

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ratyfikującą poprawki do Konwencji o pracy na morzu, które zapewniają obowiązywanie umowy o pracę i ciągłości wypłaty wynagrodzenia marynarzom przetrzymywanym na statku lub poza nim na skutek piractwa lub zbrojnej napaści na statki - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

11.12.2020

UE: Mechanizm praworządności zostaje, ale osłabiony

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sam fakt naruszenia praworządności nie może uruchamiać zawieszenia płatności funduszy unijnych. Potrzebne będzie wykazanie, że istnieje korupcja, konflikt interesów i są one zagrożeniem dla interesów finansowych UE – takie rozwiązanie zostało uzgodnione w czwartek podczas szczytu Unii Europejskiej. Premierzy Polski i Węgier zapowiedzieli zaskarżenie rozporządzenia o warunkowości do TSUE

10.12.2020

Kwestie pobytowe obywateli Wielkiej Brytanii ustalone – zdecydował Sejm

Administracja publiczna Prawo europejskie Brexit

Wdrożenie rozwiązań umowy brexitowej, które powinny obowiązywać od nowego roku, to między innymi cel nowelizacji przepisów dotyczących pobytu w Polsce obywateli UE i członków ich rodzin. Reguluje też kwestie pobytowe obywateli Wielkiej Brytanii i ustala nowe uprawnienia Straży Granicznej.

10.12.2020