UE: Jest oficjalna zapowiedź polskiego weta budżetu i funduszu odbudowy

Administracja publiczna Prawo europejskie

Stały przedstawiciel Polski przy Unii Europejskiej na spotkaniu ambasadorów przedstawił stanowisko, że akceptacja dla budżetu UE i funduszu odbudowy wymaga jednomyślnej zgody na wszystkie elementy tego pakietu. To kolejna deklaracja, że polski rząd zamierza zawetować te dokumenty. Tymczasem ambasadorowie zatwierdzili tekst rozporządzenia ws. uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności

16.11.2020

Minister sprawiedliwości naciska na premiera w sprawie weta do budżetu UE

Administracja publiczna Prawo europejskie

Teraz jest ten moment, kiedy Polska może zgłosić weto w sprawie budżetu UE - stwierdził w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Powiedział, że jest przekonany, że weto zostanie zastosowane. I podkreślił, że brak weta oznaczałby całkowitą utratę zaufania do premiera "z wszelkimi tego konsekwencjami".

16.11.2020

Będzie obowiązek rejestracji w nowym rejestrze unijnym

Akcyza Rachunkowość Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

W wyniku zmian legislacyjnych związanych z wdrożeniem dyrektywy odpadowej wprowadzono ogólnounijny rejestr, który obejmuje substancje wzbudzające szczególnie duże obawy (SVHC). Od 5 stycznia 2021 r. podmioty będą zobowiązane do zgłaszania w rejestrze wybranych substancji/produktów zawierających wspomniane substancje – pisze Krzysztof Wiński z PwC.

16.11.2020

Nowe "frankowe" pytania polskiego sądu do TSUE mają wytrącić argumenty bankom

Prawo cywilne Prawo europejskie Kredyty frankowe

Pod koniec października Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia zadał dwa pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów frankowych. Prawnicy nie mają wątpliwości, że są zbędne, bo odpowiedź na nie jest znana. Uważają jednak, że tym razem ich autor, sędzia Michał Maj chce wytrącić argumenty bankom.

16.11.2020

Europejski listek figowy ma przykrywać kontrowersyjne zmiany

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Ministerstwo Sprawiedliwości przy uzasadnianiu swoich propozycji legislacyjnych często powołuje się na wymogi nakładane przez Unię Europejską. Mają one usprawiedliwić konkretne rozwiązania koniecznością transpozycji dyrektyw lub zapewnieniu skuteczności europejskim rozporządzeniom. Praktyka ta jednak bywa niekiedy powierzchownym usprawiedliwieniem kontrowersyjnych rozwiązań

13.11.2020

Polski rząd oficjalnie grozi zawetowaniem unijnego budżetu

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Polska oficjalnie zagroziła wetem unijnego budżetu, jeśli równolegle przyjęte zostanie rozporządzenie uzależniające wypłacanie unijnych pieniędzy od przestrzegania zasad praworządności. Premier Mateusz Morawiecki przesłał w tej sprawie listy do liderów Unii Europejskiej.

12.11.2020

Nowe strategie rozwoju w samorządach - weszła w życie nowela ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo europejskie

Nowelizacja wprowadza zmiany na najniższym poziomie zarządzania strategicznego. Na szczeblu lokalnym potwierdzono praktykę opracowywania i uchwalania strategii rozwoju gminy: wiele samorządów przygotowywało dotychczas strategie rozwoju, jednak nie były one osadzone w przepisach. W konsekwencji znacznie różniły się od siebie

12.11.2020

UE tworzy strategię na rzecz równości osób LGBTI

Administracja publiczna Prawo europejskie

Rozszerzenie listy przestępstw o homofoniczną mowę nienawiści i przestępstwa z nienawiści oraz przedstawienie przepisów dotyczących wzajemnego uznawania rodzicielstwa m.in. w sytuacjach transgranicznych - takie m.in. elementy zawierać ma strategia Unii Europejskiej na rzecz równości osób LGBTIQ.

12.11.2020

Rusza unijne dochodzenie w sprawie łamania przez Amazon konkurencji

Rynek i konsument Prawo europejskie

Komisja Europejska oskarża amerykański koncern Amazon o łamanie zasad konkurencji na rynku internetowej sprzedaży detalicznej. KE rozpoczęła postępowanie antymonopolowe w tej sprawie i wszczęła też drugie dochodzenie w sprawie praktyk biznesowych tej firmy w handlu w sieci.

10.11.2020

UE: Prezydencja i PE porozumiały się w sprawie wiązania budżetu z praworządnością

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Nowy mechanizm warunkowości wzmocni ochronę budżetu UE w przypadku, gdy naruszenie zasad praworządności prowadzi do niewłaściwego wykorzystania funduszy UE - powiedział niemiecki ambasador, informując o wstępnym porozumieniu pomiędzy Parlamentem Europejskim i niemiecką prezydencją w sprawie mechanizmu dotyczącego warunkowości i praworządności w budżecie Unii Europejskiej.

05.11.2020

UE utworzy specjalny organ do walki z praniem brudnych pieniędzy

Finanse Prawo europejskie

Ministrowie finansów państw Unii Europejskiej uzgodnili we wtorek zgodę na większą harmonizację przepisów związanych z praniem brudnych pieniędzy w całej Wspólnocie, a także na powołanie wspólnego organu nadzorczego, który będzie odpowiedzialny za to.

04.11.2020

Europejskie Stowarzyszenie Sędziów do KE: Wstrzymajcie prace Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Europejskie Stowarzyszenie Sędziów wezwało przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen do podjęcia kroków na rzecz wstrzymania działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w Polsce. Autorzy wystąpienia piszą o rażącym lekceważeniu przez polski rząd orzeczenia tymczasowego Trybunału Sprawiedliwości z 8 kwietnia 2020 r. i niepowodzeniu KE w jego wyegzekwowaniu.

03.11.2020

Tomasz Michalik: Unijny Trybunał ratunkiem dla polskich podatników

VAT Prawo europejskie

Oczywistym powodem tworzenia i utrzymywania rozwiązań niezgodnych z dyrektywą są przypadki, w których ustawodawca chce ograniczyć określone uprawnienia podatnika. Może on jednak wybrać, czy zastosuje w konkretnym przypadku bezpośrednio regulacje unijne, czy niezgodne z nimi przepisy krajowy – tłumaczy Tomasz Michalik, doradca podatkowy, partner w MDDP.

03.11.2020

Mnóstwo przepisów o VAT niezgodnych z prawem unijnym

VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Aż 70 procent wyroków w polskich sprawach rozstrzyganych przez Trybunał Sprawiedliwości UE jest korzystnych dla podatników. Głównie dlatego, że przepisy ustawy o VAT w wielu miejscach cały czas są niezgodne z regulacjami unijnymi. Wynika to albo z braku implementacji dyrektyw, albo z błędów w ich wdrożeniu. Problem jednak w tym, że podatnicy nie mogą bezpośrednio kierować skarg do unijnego sądu, a złe przepisy cały czas obowiązują.

02.11.2020

Była minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak została wiceministrem w resorcie funduszy

Finanse samorządów Prawo europejskie

Małgorzata Jarosińska-Jedynak jest wiceministrem w resorcie finansów, funduszy i polityki regionalnej. Do 6 października była ministrem w zlikwidowanym resorcie funduszy i polityki regionalnej. Pełni również funkcję Pełnomocnika Rządu do spraw przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w 2022 roku.

29.10.2020

KE uruchamia kolejny etap procedury w sprawie praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska zdecydowała w środę o rozpoczęciu kolejnego etapu procedury naruszenia unijnego prawa wobec ustawy dyscyplinującej sędziów. Oficjalnie decyzja ma być ogłoszona w najbliższym czasie, a polski rząd otrzyma wezwanie do kolejnych wyjaśnień w tej sprawie. Jeśli nie zadowolą one Komisji, sprawa trafi do TSUE.

29.10.2020

Po zmianie ustawy pomoc publiczna przejdzie przez specjalny rachunek

Finanse publiczne Prawo europejskie

Utworzenie wyodrębnionego rachunku bankowego, na który udzielający pomocy wpłacaliby pieniądze dla beneficjentów, to cel uchwalonej w środę wraz z poprawkami przez Sejm nowelizacji ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

28.10.2020

KE proponuje jednolite zasady ustalania płacy minimalnej

Prawo pracy Prawo europejskie

Zapewnienie jednolitych standardów ustalania odpowiednich płac minimalnych we Wspólnocie - to cel zaproponowanego przez Komisję Europejską projektu nowej dyrektywy. Unijni urzędnicy podkreślają, że nie chodzi o ustalanie wysokości takiej płacy, ale o zasady jej kształtowania.

28.10.2020

WSA: RODO nie działa w zetknięciu z prawem bankowym

Finanse RODO Prawo europejskie

Mimo dwóch wygasłych rachunków bankowych i jednego aktywnego lecz bez środków, bank przekazał dane osobowe komornikowi. Według Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zajęcie wierzytelności z tego konta było prawomocną decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie, który potwierdził zasadność nadania tytułu wykonawczego, zatem obowiązkiem banku było przekazanie danych klientki.

27.10.2020