Niełatwa droga do ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy - zaproszenie na debatę

Administracja publiczna Prawo europejskie

Podjęta 14 grudnia ubiegłego roku przez Radę Unii Europejskiej decyzja o utworzeniu Funduszu Odbudowy UE (Next Generation EU) w wysokości 750 mld euro, która ma służyć ożywieniu gospodarek po pandemii koronawirusa, wzbudza ogromne nadzieje w całej Wspólnocie, ale jej wprowadzenie w życie nie będzie łatwe. Nie tylko w Polsce, gdzie według części prawników potrzebne jest do tego 2/3 głosów w Sejmie i Senacie.

08.04.2021

WHO na razie nie popiera paszportów szczepionkowych

Prawo europejskie Koronawirus szczepienia

Nie popieramy wprowadzenia paszportów szczepionkowych jako warunku podróżowania - poinformowała we wtorek rzeczniczka Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) Margaret Harris. Uzasadniła to tym, że nie jest jasne, czy szczepienia zapobiegają transmisji koronawirusa, a paszporty mogą być dyskryminujące.

06.04.2021

W przyszłym tygodniu głosowanie nad Funduszem Odbudowy

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Sejm głosować będzie ratyfikację europejskiego Funduszu Odbudowy i Rozwoju w połowie kwietnia. Fundusz musi być przyjęty kwalifikowaną większością głosów. W ramach tego funduszu Polska ma otrzymać pomoc na ratowanie gospodarki po kryzysie. Na program pomocowy składa się 23,9 mld euro dotacji i 32,3 mld euro pożyczek.

05.04.2021

Preferencje dla zaszczepionych – uzasadnione nierówne traktowanie czy dyskryminacja?

Opieka zdrowotna Prawo europejskie Koronawirus

Gdy na całym świecie, w tym w państwach Unii Europejskiej rozpoczęła się bezprecedensowa akcja masowych szczepień, szybko pojawiły się propozycje uczynienia ze szczepienia przeciw COVID-19 przesłanki dostępu do określonych usług lub miejsc, a zatem zróżnicowania sytuacji prawnej osób zaszczepionych i niezaszczepionych - pisze dr hab. Izabela Wróbel, profesor Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

03.04.2021

Komisja Europejska chce zablokowania przez TSUE Izby Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce „w celu ochrony niezawisłości polskich sędziów”. Zwróciła się również o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli wstrzymania prawa Izby Dyscyplinarnej SN do uchylania immunitetów sędziom do czasu wydania ostatecznego wyroku. Zdaniem rządu, polskie regulacje nie odbiegają od standardów w UE.

31.03.2021

Parlament Europejski podkreśla rolę przedsiębiorstw w przestrzeganiu praw człowieka

Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Przyjęcie przez Parlament Europejski Rezolucji dotyczącej należytej staranności i odpowiedzialności przedsiębiorstw to jeden z ważnych kroków na drodze do przestrzegania praw człowieka oraz standardów środowiskowych w łańcuchu dostaw. Zgodnie z danymi Międzynarodowej Organizacji Pracy na świecie prawie 25 mln osób doświadcza pracy przymusowej,

31.03.2021

Gut-Mostowy: Vouchery turystyczne ważne dłużej, ale nastawiajmy się na rodzinne wczasy w Polsce

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Koronawirus

Zmiany w ustawie covidowej pozwolą na skorzystanie z voucherów nawet do dwóch lat od czasu, gdy miała się odbyć pierwotna impreza turystyczna. Jeśli ktoś do tej pory nie miał możliwości wykorzystania vouchera, oferujemy mu możliwość, żeby skorzystał z niego później. Ja namawiam, aby podczas wakacji korzystać z uroków Polski, wspierać turystykę krajową - mówi Andrzej Gut-Mostowy,

31.03.2021

Raport: W Polsce dość złożone procedury zwolnienia pracownika

Prawo pracy Prawo europejskie

Aż 37 krajów gwarantuje pracownikom zarówno okres wypowiedzenia, jak i odszkodowanie w przypadku zwolnienia z pracy. Osobne normy prawne stworzono w większości krajów na potrzeby zwolnień grupowych – twierdzą eksperci Deloitte w raporcie na temat przepisów dotyczących zatrudnienia i zwolnień. Polska znalazła się w środku zestawienia.

30.03.2021

Sejm przyjął senackie poprawki do noweli ustawy o transporcie kolejowym

Prawo europejskie Transport

Sejm przyjął we wtorek senackie poprawki o charakterze legislacyjnym do noweli ustawy o transporcie kolejowym, wdrażającej przepisy UE. Nowela zakłada wdrożenie dyrektyw europejskich do polskich przepisów związanych z interoperacyjnością systemu kolei oraz bezpieczeństwem kolejowym w Unii Europejskiej. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

30.03.2021

Premier chce stwierdzenia przez TK "wyższości" polskiego prawa nad unijnym

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Premier Mateusz Morawiecki złożył w poniedziałek wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym. To pokłosie wyroku TSUE w sprawie statusu sędziów Sądu Najwyższego powołanych z udziałem nowej KRS, a rząd liczy, że oczekiwany wyrok TK pozwoli na jego zignorowanie.

29.03.2021

UE: Koronapaszporty mają być do połowy czerwca

Prawo europejskie Koronawirus

Paszport zdrowotny z informacjami o szczepieniach i przeciwciałach wytwarzanych przeciwko koronawirusowi powinien funkcjonować od 15 czerwca - zapowiedział komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. Dodał, że nie będzie on obowiązkowy, ale dokument ma być „zharmonizowany na szczeblu europejskim”.

29.03.2021

Od niedzieli czas letni, zimowy wróci w październiku

Prawo europejskie

W nocy z 27 na 28 marca zmieniamy czas z zimowego na letni. W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. W niedzielę można będzie spać o godzinę krócej.

27.03.2021

Niemiecki TK wstrzymuje ratyfikację Funduszu Odbudowy

Finanse Prawo europejskie Koronawirus

Prezydent nie może na razie podpisać ustawy ratyfikującej unijny fundusz odbudowy, przeznaczony na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa – orzekł w piątek niemiecki Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe. Trybunał jeszcze nie opublikował uzasadnienia swojej decyzji, ale wynika z niej, że chodzi o to, to KE czy państwa członkowskie mają się zadłużyć na ten fundusz.

26.03.2021

Senat wniesie do Sejmu projekt o Agencji Spójności i Rozwoju

Samorząd terytorialny Prawo europejskie

Celem projektowanej ustawy jest utworzenie nowej instytucji – Agencji Spójności i Rozwoju, odpowiedzialnej za programowanie i zarządzanie środkami finansowymi z budżetu Unii Europejskiej. Agencja Spójności i Rozwoju ma być agencją wykonawczą, jedną z jej kluczowych kompetencji będzie, w przypadku krajowego programu operacyjnego, wybór projektów do dofinansowania.

25.03.2021

TSUE: Tylko jedna kara za brak wykresówek z tachografu z kilku dni

Prawo pracy Prawo europejskie

Kierowcy pojazdów ciężarowych, autokarów i autobusów, którzy podczas kontroli nie przedstawiają wykresówek tachografu dotyczących dnia kontroli i 28 poprzednich dni, podlegają jednej karze, niezależnie od liczby brakujących wykresówek. Zasada ustawowej określoności czynów zabronionych i kar, w myśl której obywatele muszą być w stanie określić zachowania grożące pociągnięciem do odpowiedzialności

24.03.2021

TK 28 kwietnia zajmie się sprawą zawieszenia Izby Dyscyplinarnej przez TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W Trybunale Konstytucyjnym 28 kwietnia br. odbędzie się rozprawa w sprawie wykonywania środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących funkcjonowania sądownictwa w państwach członkowskich Unii Europejskiej. TK rozpatrzy pytanie skierowane w kwietniu ubiegłego roku przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

23.03.2021

Unijna agencja konsultuje zasady używania wirtualnych asystentów głosowych

Rynek i konsument Prawo europejskie

Europejska Rada Ochrony Danych rozpoczęła konsultacje publiczne dotyczące wytycznych w sprawie wirtualnych asystentów głosowych. Ich celem jest zarówno rozpoznanie wyzwań w tej dziedzinie jak i przedstawienie zaleceń i ewentualnie propozycji odpowiednich rozwiązań prawnych. Do 23 kwietnia 2021 r. EROD przyjmuje uwagi na ten temat.

23.03.2021

Rząd wciąż nie wie jak wyłonić polskiego kandydata do TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości UE prosił polski rząd, by do końca ubiegłego roku wskazał kandydata z Polski na nowego sędziego. Dotąd to nie nastąpiło, a w rządzie cały czas trwają analizy, jak to zrobić. W sprawie interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich, który sugeruje, by zostało to przeprowadzone w ramach procedury konkursowej. Kadencja prof. Marka Safjana kończy się w październiku.

23.03.2021

Prof. Markiewicz: Jest dyrektywa, brakuje nowelizacji ustawy autorskiej, potrzebne prounijne orzecznictwo

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Dyrektywa w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym wprowadza wiele ważnych zmian zarówno dla twórców i wydawców, jak i użytkowników dzieł. Ponieważ jednak w wymaganym czasie, który upływa za dwa i pół miesiąca, raczej nie powstanie implementująca te zasady ustawa, w tej sytuacji, przynajmniej w części, na sądy spada odpowiedzialność za prounijną ich wykładnię

23.03.2021

Sygnalista w organizacji – kapuś czy bohater?

Compliance Prawo europejskie

Donosiciel działa we własnym interesie, w celu uzyskania osobistych korzyści. Sygnalista w dobrej wierze zgłasza informacje o podejrzeniu działań nielegalnych lub nieetycznych, kierując się dobrem swojego miejsca pracy, troską o interes organizacji czy też publiczny. Aby sygnalista był chroniony przez prawo musi mieć przekonanie, że zgłasza prawdziwe informacje zgodnie z przepisami,

22.03.2021