Problem beneficjentów rzeczywistych cały czas aktualny

CIT Spółki Compliance Poprawmy prawo

Jeżeli firma nie wykonywała obowiązków w czasie, gdy posiadała status instytucji obowiązanej, to w przypadku kontroli uprawnionego organu nie jest wykluczone, że będzie podlegać karze administracyjnej za niedopełnienie obowiązków ustawowych. Problem jednak w tym, że przepisy w tym zakresie cały czas są pełne wątpliwości – piszą eksperci KPMG w Polsce.

04.11.2020

Systemy zgodności potrzebne także w instytucjach publicznych

Administracja publiczna Compliance

Dyrektywa w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa UE nakłada obowiązek ustanowienia kanałów i procedury na potrzeby dokonywania zgłoszeń wewnętrznych i podejmowania działań następczych, przez podmioty prawne w sektorze publicznym. Warto w inteligentny sposób włączyć w proces wdrażania systemów zgodności wszystkich interesariuszy i właściwe organy rządowe lub samorządowe

03.11.2020

System informacji prawnej - koło ratunkowe firmowych prawników

Compliance

Wiele aktów prawnych, orzeczeń, interpretacji jest powszechnie dostępnych w publicznych źródłach. Tam jednak nie ma wersjonowania, zaznaczenia zmian, odesłań, możliwości dodania własnych notatek. Trudno też znaleźć komentarza ekspertów z danej dziedziny - pisze Maciej Krajewski

29.10.2020

Projekt prawa holdingowego w ogniu krytyki - uderzy w spółki finansowe i giełdowe

Spółki Compliance

Przygotowywany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych projekt prawa holdingowego krytykuje Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Krajowa Izba Radców Prawnych, Bank Gospodarstwa Krajowego, spółki skarbu państwa, a także Rządowe Centrum Legislacji. W opiniach podkreślają, że uderzy ono w istniejące grupy, bo ignoruje obowiązujące przepisy polskie i unijne, a także naruszy prawa mniejszościowych udziałowców.

13.10.2020

Antykorupcyjne wytyczne CBA dla administracji to wstęp i drogowskaz

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Compliance

Brakuje koordynacji działań i strategii przeciwdziałania korupcji w administracji. Centralne Biuro Antykorupcyjne przygotowało więc wytyczne, ale zdaniem ekspertów to dopiero początek procesu. Niezbędna jest też świadomość szefów urzędów oraz stworzenie takich systemów i programów w instytucjach publicznych.

29.09.2020

Prof. Makowicz: Prawo powinno promować zachowania etyczne i zgodne z regulacjami

Prokuratura Compliance Kontrola zarządcza

Ideę zreformowania prawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych oceniam dobrze. Tym bardziej w czasie pandemii i nadchodzącego kryzysu gospodarczego potrzebujemy mechanizmu, który promuje zachowania etyczne i zgodne z regulacjami. Dającego możliwość obniżania sankcji, jeśli przedsiębiorstwo wykaże, że posiada efektywny system zarządzania zgodnością - mówi prof. Bartosz Makowicz,

29.09.2020

Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych – powrót do przyszłości

Spółki Compliance

Po raz kolejny odżył pomysł nowelizacji ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, a raczej napisania jej na nowo. Nowych zasad nie da się w żaden sposób uniknąć, warto jednak aby ich wprowadzenie odbyło się w drodze szeroko zakrojonych konsultacji społecznych z jednoczesnym zagwarantowaniem czasu na przygotowanie się do nowej rzeczywistości

28.09.2020

Podatnik skarży się na niesłuszną egzekucję, skarbówka nie wie - zawiesić, czy umorzyć?

Ordynacja Doradca podatkowy Compliance

Przepisy o egzekucji są na tyle nieprecyzyjne, że urzędnicy nie wiedzą, jak postępować, gdy decyzję o przeniesieniu odpowiedzialności na osobę trzecią (np. zarząd spółki) uchyli sąd. Nie jest jasne, czy do czasu uprawomocnienia się wyroku, postępowanie należy zawiesić, czy umorzyć. Sądy twierdzą, że zawiesić. Zdania ekspertów są jednak podzielone. Przepis wymaga zmiany, bo mało która firma może czekać 2,5 roku na zakończenie sprawy.

03.08.2020

UOKiK wyjaśnia zasady karania menedżerów

Spółki Małe i średnie firmy Compliance

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował właśnie wyjaśnienia w sprawie ustalania wysokości sankcji dla menedżerów odpowiedzialnych za zawieranie porozumień ograniczających konkurencję. Za łamanie prawa grozi im nawet 2 mln zł. Obecnie urząd prowadzi 4 postępowania, którymi objętych jest aż 19 osób.

31.07.2020

Ochrona sygnalistów w administracji publicznej szczególnie potrzebna

Samorząd terytorialny Compliance

Działania administracji mają największy wpływ na to, jak chronione są dobra wspólne obywateli i ich prawa, od niej zależy, w jaki sposób wykorzystuje się środki publiczne. Tam też jest większe prawdopodobieństwo ryzyk dla interesu publicznego. Tym bardziej pożądane jest są w niej procedury służące skutecznej identyfikacji i eliminowaniu nieprawidłowości – mówi Marcin Waszak,

27.07.2020

Milion złotych kary za błąd w zgłoszeniu do rejestru beneficjentów rzeczywistych

Spółki Finanse Compliance

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że sprawdzi nie tylko, czy spółki zobowiązane do złożenia danych faktycznie wywiązały się z zadania, ale także, czy zrobiły to rzetelnie. Póki co karać może za brak zgłoszenia. Wkrótce jednak nawet milion złotych kary może grozić tym, którzy podali nieprawdziwe dane. Co ważne, na nierzetelne spółki doniosą, np. banki.

27.07.2020

Skutki pandemii - pracodawcy zmagają się z traumą pracowników

Prawo pracy HR Compliance Koronawirus

Przez koronawirusa wielu pracowników podupadło na zdrowiu psychicznym. U niektórych ujawniły się wręcz zachowania wskazujące na chorobę psychiczną, a przynajmniej poważne zaburzenia osobowości. Agresja między pracownikami wymusza zmiany organizacyjne w firmach, a prawo nie odpowiada w pełni na realne problemy pracodawców, z którymi przychodzi im się dziś mierzyć.

23.07.2020

HR Compliance a ryzyka braku zgodności regulacyjnej oraz zarządzania zasobami ludzkimi

HR Compliance Koronawirus

Przedsiębiorstwa borykają się z różnymi rodzajami ryzyka, w tym m.in. technicznym, produkcyjnym, wizerunkowym, transportowym, a także związane z brakiem zgodności regulacyjnej oraz zarządzaniem zasobami ludzkimi, które obejmują HR Compliance. Ryzyka te mogą nieść rozmaite zagrożenia, w tym poniesienia straty lub uszczerbku, np. poprzez nałożenie sankcji administracyjnej

23.07.2020

326 tys. spółek zarejestrowało 563 tys. beneficjentów rzeczywistych

Spółki Compliance

Do 20 lipca w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych 326 tys. spółek zarejestrowało 563 tys. beneficjentów. W wyniku awarii rejestru termin na dokonanie rejestracji został przesunięty z 13 na 17 lipca. Mimo to nie wszystkie podmioty wywiązały się z ustawowego obowiązku, za co grozi im wysoka kara.

21.07.2020

Sygnaliści w samorządach są potrzebni, zwłaszcza w mniejszych

Samorząd terytorialny Compliance

Bariery do działania sygnalistów w administracji nie ułatwią tworzenia procedur, jak postępować ze zgłoszeniami naruszeń. W urzędach panuje ścisła zależność służbowa i silna zasada lojalności. W małych samorządach jest często „zmowa milczenia”, bo wszyscy się znają. Tym bardziej potrzebni są tam sygnaliści, ale i większa ich ochrona.

17.07.2020

Rejestr beneficjentów znów działa, zgłoszenia można przesłać do 17 lipca

Compliance

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 16 lipca 2020 r. usunięto zakłócenie w funkcjonowaniu Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Zapewniło też w komunikacie, że dla spółek zarejestrowanych w KRS przed 13 października 2019 r. termin zgłoszenia upływa w piątek 17 lipca 2020 r.

16.07.2020

MF: Rejstr beneficjentów ruszył, kar nie będzie

Compliance

Ministerstwo Finansów potwierdziło Prawo.pl, że przedłużenie terminu na zgłoszenie beneficjenta rzeczywistego obejmuje również spółki zarejestrowane przed 13 października 2019 roku. Do środy w centralnym rejestrze było już ponad 300 tys. wpisów.

15.07.2020

Rejestr beneficjentów padł, a spółkom grożą kary

Compliance

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych ma awarię i nie można dokonywać zgłoszeń. Ministerstwo Finansów przesuwa ustawowe terminy do czasu usunięcia trudności. Problem w tym, że przesunięcie to nie dotyczy spółek zarejestrowanych do 13 października 2019 roku. Te powinny dokonać zgłoszenia do 13 lipca. Za jego brak grozi milion złotych kary i to mimo awarii sytemu.

15.07.2020

Nowelizacja wdrażająca AML V pełna niedoskonałości

Spółki Finanse Compliance

Instytucje finansowe muszą się przygotować na nowe regulacje dotyczące przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Ministerstwo Finansów upubliczniło właśnie projekt ustawy implementującej dyrektywę AML V. Niestety zawiera on wiele nieprecyzyjnych sformułowań i nowych obowiązków. Jakich piszą Juditha Majcher i Wojciech Kapica, eksperci z SMM Legal.

26.06.2020