RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy w związku z art. 218 ust. 9,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Porozumienie z Marrakeszu ustanawiające Światową Organizację Handlu z 1994 r. (zwane dalej "porozumieniem WTO") zostało zawarte przez Unię w drodze decyzji Rady 94/800/WE z dnia 22 grudnia 1994 r. 1 i weszło w życie dnia 1 stycznia 1995 r.
(2) Zgodnie z art. IV ust. 1 porozumienia WTO Konferencja Ministerialna WTO jest uprawniona do podejmowania decyzji we wszystkich sprawach związanych z wielostronnymi porozumieniami handlowymi na wniosek członka.
(3) Zgodnie z art. IV ust. 2 porozumienia WTO w przerwach między sesjami Konferencji Ministerialnej jej funkcje pełni Rada Generalna WTO.
(4) Zgodnie z art. IX ust. 1 porozumienia WTO WTO kontynuuje w miarę możliwości praktykę podejmowania decyzji w drodze konsensusu.
(5) Na posiedzeniu w grudniu 2020 r. lub na kolejnym posiedzeniu w 2021 r. Rada Generalna WTO może zostać poproszona o rozpatrzenie i przyjęcie wniosku mającego na celu wyłączenie żywności zakupionej do niehandlowych celów humanitarnych przez Światowy Program Żywnościowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) z zakresu stosowania zakazów i ograniczeń wywozowych.
(6) Artykuł XI ust. 2 lit. a) Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu z 1947 r. (GATT 1947) zezwala członkom WTO na okresowe stosowanie zakazów lub ograniczeń wywozowych w szczególnych okolicznościach, w celu zapobieżenia poważnym niedoborom żywności lub innych niezbędnych dla nich produktów lub złagodzenia skutków takich niedoborów. W art. 12 Porozumienia WTO w sprawie rolnictwa, które należy do GATT 1994, określono dodatkowe warunki, które muszą zostać spełnione przez członków WTO w takich przypadkach. Podczas pandemii COVID-19 członkowie WTO wprowadzili tego rodzaju środki ograniczające, które mogą mieć również wpływ na żywność zakupioną do niehandlowych celów humanitarnych.
(7) Zakupy humanitarne dokonywane przez Światowy Program Żywnościowy ONZ powinny zostać wyłączone z zakresu stosowania zakazów i ograniczeń wywozowych w związku z kluczową potrzebą wsparcia humanitarnego zapewnianego przez Światowy Program Żywnościowy ONZ, która stała się jeszcze istotniejsza w związku z pandemią COVID-19.
(8) Należy ustalić stanowisko, jakie powinno zostać zajęte w imieniu Unii na odpowiednim przyszłym posiedzeniu Rady Generalnej WTO w odniesieniu do przyjęcia decyzji w sprawie wniosku mającego na celu wyłączenie żywności zakupionej do niehandlowych celów humanitarnych przez Światowy Program Żywnościowy ONZ z zakresu stosowania zakazów i ograniczeń wywozowych, ponieważ decyzja taka będzie wiążąca dla Unii,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: