united kingdom
ukraine

Organizacja i tryb pracy Rządowego Zespołu Ochrony Ludności.

ZARZĄDZENIE Nr 166
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 27 grudnia 2024 r.
w sprawie organizacji i trybu pracy Rządowego Zespołu Ochrony Ludności

Na podstawie art. 16 ust. 6 ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej (Dz. U. poz. 1907) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
W celu realizacji zadań Rządowego Zespołu Ochrony Ludności, zwanego dalej "Zespołem", przewodniczący Zespołu zwołuje posiedzenia Zespołu.
2. 
Posiedzenia Zespołu odbywają się w terminach określonych przez przewodniczącego Zespołu.
§  2. 
1. 
Sekretarz Zespołu, na polecenie przewodniczącego Zespołu, niezwłocznie informuje Prezesa Rady Ministrów, członków Zespołu, Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz inne organy, wskazane w art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej, których udział w posiedzeniu Zespołu jest celowy ze względu na przedmiot posiedzenia, o terminie, miejscu oraz przedmiocie posiedzenia Zespołu.
2. 
Posiedzenia Zespołu odbywają się w siedzibie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych, chyba że przewodniczący Zespołu wskaże inne miejsce.
3. 
Zespół może prowadzić prace w trybie zdalnym, w szczególności przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych służących do przesyłania obrazu i dźwięku.
4. 
Zespół może prowadzić prace w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk przez członków Zespołu (tryb obiegowy), w szczególności przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
§  3. 
1. 
Przewodniczący Zespołu wyznacza na sekretarza Zespołu dyrektora komórki organizacyjnej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych właściwej do spraw ochrony ludności.
2. 
Obsługę techniczno-organizacyjną prac Zespołu zapewnia komórka organizacyjna urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych właściwa do spraw ochrony ludności.
§  4. 
1. 
Decyzje Zespołu zapadają w drodze uzgodnienia.
2. 
W przypadkach gdy osiągnięcie uzgodnienia nie jest możliwe, decyzje Zespołu poddawane są głosowaniu. Rozstrzygnięcia w drodze głosowania zapadają zwykłą większością głosów, a w przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego Zespołu.
§  5. 
1. 
Z posiedzenia Zespołu sekretarz Zespołu sporządza protokół.
2. 
Protokół zawiera zestawienie decyzji podjętych na posiedzeniu Zespołu.
3. 
Protokół podpisuje przewodniczący Zespołu.
4. 
Sekretarz Zespołu przesyła protokół Radzie Ministrów, członkom Zespołu oraz innym organom wskazanym przez przewodniczącego Zespołu, którzy uczestniczyli w posiedzeniu Zespołu.
§  6. 
1. 
Przewodniczący Zespołu z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu może zarządzić rozpatrzenie projektu dokumentu w trybie obiegowym i wyznaczyć termin do zajęcia stanowiska.
2. 
Projekt dokumentu uważa się za przyjęty przez Zespół, jeżeli w wyznaczonym terminie nie zgłoszono do niego uwag. W przypadku zgłoszenia uwag do projektu dokumentu, które nie zostały uwzględnione lub wyjaśnione w trybie obiegowym, projekt dokumentu wymaga rozpatrzenia przez Zespół na posiedzeniu w trybie przewidzianym w § 2 ust. 2 lub 3.
3. 
Sekretarz Zespołu na najbliższym posiedzeniu Zespołu przedstawia przewodniczącemu i członkom Zespołu wykaz przyjętych dokumentów rozstrzygniętych w trybie obiegowym.
§  7. 
1. 
W celu realizacji zadań Zespołu jego przewodniczący z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu może tworzyć zespoły robocze złożone z organów i osób, o których mowa w art. 16 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.
2. 
Przewodniczący Zespołu wyznacza kierującego zespołem roboczym oraz określa zakres zadań do realizacji.
§  8. 
1. 
Przewodniczący Zespołu może zlecać członkom Zespołu sporządzanie opinii lub ekspertyz dotyczących spraw z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej.
2. 
W przypadku braku możliwości sporządzenia opinii lub ekspertyz, o których mowa w ust. 1, przez członków Zespołu, przewodniczący Zespołu może zlecać ich sporządzanie podmiotom zewnętrznym.
§  9. 
Przewodniczący Zespołu, do dnia 30 kwietnia każdego roku, przedkłada Radzie Ministrów sprawozdanie z prac Zespołu za rok ubiegły.
§  10. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący. Zdaniem prawników nowe przepisy mogą wymusić zmiany regulaminów wynagradzania w firmach czy układów zbiorowych.

Grażyna J. Leśniak 04.04.2025
Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2024.1109

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Organizacja i tryb pracy Rządowego Zespołu Ochrony Ludności.
Data aktu: 27/12/2024
Data ogłoszenia: 30/12/2024
Data wejścia w życie: 31/12/2024