Dane zawarte w powiadomieniu o zamiarze skorzystania ze zwolnienia w państwie członkowskim innym niż Rzeczpospolita Polska oraz informacji kwartalnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1 )
z dnia 22 grudnia 2024 r.
w sprawie danych zawartych w powiadomieniu o zamiarze skorzystania ze zwolnienia w państwie członkowskim innym niż Rzeczpospolita Polska oraz informacji kwartalnej 2 )

Na podstawie art. 113b ust. 22 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r. poz. 361, 852, 1473, 1721 i 1911) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy zakres danych zawartych w powiadomieniu o zamiarze skorzystania ze zwolnienia, zwanym dalej "uprzednim powiadomieniem", wraz z objaśnieniami co do sposobu wypełniania oraz niezbędnymi pouczeniami;
2)
szczegółowy zakres danych zawartych w informacji kwartalnej wraz z objaśnieniami co do sposobu wypełniania oraz niezbędnymi pouczeniami.
§  2. 
1. 
Uprzednie powiadomienie zawiera:
1)
oznaczenie naczelnika urzędu skarbowego, do którego jest składane uprzednie powiadomienie, i cel jego złożenia;
2)
identyfikator podatkowy NIP podatnika;
3)
numer identyfikacyjny VAT, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby rozliczenia podatku w procedurze, o której mowa w dziale XII w rozdziale 6a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - jeżeli podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby tej procedury;
4)
nazwę lub imię i nazwisko podatnika;
5)
rodzaj podatnika;
6)
adres siedziby podatnika lub adres miejsca zamieszkania podatnika w przypadku osoby fizycznej;
7)
rodzaje działalności gospodarczej podatnika;
8)
państwo członkowskie lub państwa członkowskie, w których podatnik zamierza korzystać ze zwolnienia;
9)
wartość dostaw towarów lub świadczenia usług w każdym z państw członkowskich w poprzednim roku podatkowym, w tym wartość sprzedaży na terytorium kraju;
10)
wartość dostaw towarów lub świadczenia usług w roku podatkowym poprzedzającym poprzedni rok podatkowy w każdym z państw członkowskich, które wymagają wskazania takich danych - w przypadku gdy podatnik ma zamiar skorzystać ze zwolnienia w tych państwach członkowskich;
11)
wartość dostaw towarów lub świadczenia usług w każdym z państw członkowskich w roku podatkowym, w którym podatnik składa uprzednie powiadomienie, w tym wartość sprzedaży na terytorium kraju;
12)
oświadczenie o wycofaniu uprzedniego powiadomienia - w przypadku gdy podatnik zidentyfikuje błędy w złożonym uprzednim powiadomieniu i przed nadaniem mu indywidualnego numeru identyfikacyjnego poprzedzonego kodem PL i zawierającego kod EX, zwanego dalej "polskim numerem identyfikacyjnym EX", składa kolejne uprzednie powiadomienie;
13)
rodzaj przedstawicielstwa, jeżeli wynika z mocy prawa lub zostało ustanowione przez podatnika - w przypadku gdy uprzednie powiadomienie jest składane przez przedstawiciela.
2. 
W przypadku gdy państwo członkowskie, w którym podatnik zamierza skorzystać ze zwolnienia, stosuje różne progi zwolnienia uzależnione od sektora prowadzonej działalności gospodarczej, dane, o których mowa w ust. 1 pkt 9-11, przedstawia się oddzielnie w odniesieniu do każdego sektora działalności gospodarczej.
3. 
Dane, o których mowa w ust. 1 pkt 9-11, podaje się w euro. Przeliczenia na euro wartości wyrażonych w złotych lub innych walutach dokonuje się według kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny w pierwszym dniu roku, a w przypadku gdy w tym dniu kurs wymiany nie został opublikowany - według kursu wymiany z następnego dnia, w którym został opublikowany.
4. 
W przypadku gdy podatnik nie dokonał sprzedaży na terytorium kraju lub dostaw towarów lub świadczenia usług w innym państwie członkowskim, na potrzeby określenia danych, o których mowa w ust. 1 pkt 9-11, podaje się wartość "0".
5. 
Uprzednie powiadomienie może zawierać:
1)
informacje o załączonych dokumentach;
2)
dane kontaktowe podatnika, w tym adresy stron internetowych, numer telefonu oraz adres poczty elektronicznej.
§  3. 
1. 
W przypadku zamiaru skorzystania ze zwolnienia w kolejnym państwie członkowskim podatnik nie jest zobowiązany do przekazania w aktualizacji uprzedniego powiadomienia informacji, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3, 5-7 i 9-11, jeżeli informacje te zostały już ujęte w przedłożonym uprzednim powiadomieniu i jego aktualizacjach lub informacjach kwartalnych i ich korektach.
2. 
W przypadku zamiaru rezygnacji ze zwolnienia w państwie członkowskim innym niż Rzeczpospolita Polska podatnik w aktualizacji uprzedniego powiadomienia informuje właściwego naczelnika urzędu skarbowego o tej rezygnacji oraz wskazuje państwo członkowskie, w którym zamierza zrezygnować ze zwolnienia.
3. 
Aktualizacja uprzedniego powiadomienia składana w związku ze zmianą danych, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 9-11, zawiera datę złożenia uprzedniego powiadomienia lub jego aktualizacji, w których podatnik wskazał te dane.
4. 
Aktualizacja uprzedniego powiadomienia zamiast identyfikatora podatkowego NIP podatnika zawiera polski numer identyfikacyjny EX.
§  4. 
1. 
Informacja kwartalna zawiera:
1)
oznaczenie naczelnika urzędu skarbowego, do którego jest składana informacja kwartalna, i cel jej złożenia wraz z oznaczeniem kwartału, za który jest składana;
2)
polski numer identyfikacyjny EX;
3)
nazwę lub imię i nazwisko podatnika;
4)
wartość dostaw towarów lub świadczenia usług w każdym z państw członkowskich w danym kwartale, w tym wartość sprzedaży na terytorium kraju;
5)
oświadczenie podatnika o przekroczeniu kwoty 100 000 euro rocznego obrotu na terytorium Unii Europejskiej z oznaczeniem, że składana informacja kwartalna stanowi raport końcowy oraz datę przekroczenia tej kwoty - w przypadku gdy celem złożenia informacji kwartalnej jest oświadczenie o przekroczeniu rocznego obrotu na terytorium Unii Europejskiej.
2. 
W przypadku gdy celem złożenia informacji kwartalnej jest korekta tej informacji, podatnik jest zobowiązany również do przekazania danych, o których mowa w ust. 1, z uwzględnieniem zmian zaistniałych w tej informacji oraz kwartału, którego dotyczy korekta informacji kwartalnej.
3. 
W wartościach, o których mowa w ust. 1 pkt 4, pomija się wartości, które zostały ujęte w złożonym uprzednim powiadomieniu.
4. 
W przypadku gdy państwo członkowskie, w którym podatnik zamierza skorzystać ze zwolnienia, stosuje różne progi zwolnienia uzależnione od sektora prowadzonej działalności gospodarczej, dane, o których mowa w ust. 1 pkt 4, przedstawia się oddzielnie w odniesieniu do każdego sektora działalności gospodarczej.
5. 
Dane, o których mowa w ust. 1 pkt 4, podaje się w euro. Przeliczenia na euro wartości wyrażonych w złotych lub w innych walutach dokonuje się według kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny w pierwszym dniu roku, a w przypadku gdy w tym dniu kurs wymiany nie został opublikowany - według kursu wymiany z następnego dnia, w którym został opublikowany.
6. 
W przypadku gdy podatnik nie dokonał sprzedaży na terytorium kraju lub dostaw towarów lub świadczenia usług w innym państwie członkowskim, na potrzeby określenia danych, o których mowa w ust. 1 pkt 4, podaje się wartość "0".
§  5. 
Uprzednie powiadomienie oraz informacja kwartalna zawierają pouczenie podatnika, że podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy albo niedopełnienie obowiązku zawiadomienia o zmianie danych grozi odpowiedzialnością przewidzianą w przepisach Kodeksu karnego skarbowego.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 2710).
2) Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Rady (UE) 2020/285 z dnia 18 lutego 2020 r. zmieniającą dyrektywę 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w odniesieniu do procedury szczególnej dla małych przedsiębiorstw oraz rozporządzenie (UE) nr 904/2010 w odniesieniu do współpracy administracyjnej i wymiany informacji do celów monitorowania i prawidłowego stosowania procedury szczególnej dla małych przedsiębiorstw (Dz. Urz. UE L 62 z 02.03.2020, str. 13).

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.1969

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dane zawarte w powiadomieniu o zamiarze skorzystania ze zwolnienia w państwie członkowskim innym niż Rzeczpospolita Polska oraz informacji kwartalnej.
Data aktu: 22/12/2024
Data ogłoszenia: 30/12/2024
Data wejścia w życie: 01/01/2025