Sytuacja w Gruzji.

UCHWAŁA
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 18 grudnia 2024 r.
w sprawie sytuacji w Gruzji

Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie popiera europejskie aspiracje narodu gruzińskiego, który pragnie żyć w suwerennym i demokratycznym kraju, wolnym od korupcji, w państwie, które szanuje prawa człowieka, niezależne media, wolne i uczciwe wybory, gwarantuje rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża ubolewanie, że w wyniku przyjęcia przez obecnie rządzących Gruzją antydemokratycznych przepisów, proces integracji Gruzji z Unią Europejską został de facto zawieszony.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej stoi na stanowisku wyrażonym w gruzińskiej konstytucji, że przyszłość tego kraju jest ściśle związana z integracją europejską i euroatlantycką, uznając, że polityka partii rządzącej Gruzińskie Marzenie jest niezgodna z wartościami europejskimi.

W ocenie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej naruszenia integralności wyborczej są sprzeczne ze standardami wymaganymi od kraju kandydującego do Unii Europejskiej, a przebieg ostatnich wyborów w Gruzji był kolejnym przejawem pogłębiającego się kryzysu demokracji w Gruzji, za który pełną odpowiedzialność ponosi partia rządząca. Dlatego Senat Rzeczypospolitej Polskiej popiera apel o przeprowadzenie niezależnego i transparentnego międzynarodowego dochodzenia w sprawie zarzutów o manipulacje wyborcze, zastraszanie wyborców, które miały miejsce podczas kampanii wyborczej i w dniu głosowania.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża solidarność z tysiącami protestujących Gruzinów. Jako senatorowie stanowczo potępiamy przemoc wobec pokojowo protestujących w Tbilisi i innych miastach Gruzji, zastraszanie i nielegalne zatrzymywanie protestujących i dziennikarzy. Brutalne tłumienie obywatelskich protestów stanowi kolejny dowód, że tak bliska sercom Polaków Gruzja podąża rosyjską drogą.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej wzywa gruzińskie władze do natychmiastowego zaprzestania brutalnych represji przeciwko własnym obywatelom, wzywa także parlamenty narodowe państw demokratycznych do stanowczego potępienia przemocy rządu gruzińskiego wobec pokojowo protestujących obywateli.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej wzywa rządzących Gruzją do przeprowadzenia powtórnych wyborów parlamentarnych, bowiem tylko w wyniku uczciwych wyborów nowy gruziński rząd, posiadający legitymację demokratyczną, będzie mógł przywrócić Gruzję na europejską ścieżkę.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024