Decyzja 2011/78/UE w sprawie niektórych środków mających na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się wirusa afrykańskiego pomoru świń z Rosji do Unii

DECYZJA KOMISJI
z dnia 3 lutego 2011 r.
w sprawie niektórych środków mających na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się wirusa afrykańskiego pomoru świń z Rosji do Unii

(notyfikowana jako dokument nr C(2011) 503)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2011/78/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 4 lutego 2011 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 97/78/WE z dnia 18 grudnia 1997 r. ustanawiającą zasady regulujące organizację kontroli weterynaryjnej produktów wprowadzanych do Wspólnoty z państw trzecich(1), w szczególności jej art. 22 ust. 1 tiret trzecie,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Afrykański pomór świń jest wysoce zakaźną infekcją wirusową świń domowych i dzików, która może szerzyć się w groźny i szybki sposób, niezależnie od granic państwowych.

(2) Od 2007 r. Rosja zgłasza liczne ogniska afrykańskiego pomoru świń u świń i dzików w całym kraju.

(3) W styczniu 2011 r. zgłoszono ognisko afrykańskiego pomoru świń w pobliżu granicy Unii, w regionie Sankt Petersburga. Obecność tej choroby w pobliżu granicy Unii stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt gospodarskich w Unii.

(4) Przewoźnik powinien zapewnić, aby w przypadku każdego pojazdu używanego do przewozu zwierząt rejestr zawierający informacje dotyczące czyszczenia i dezynfekcji był przechowywany przez minimalny okres trzech lat zgodnie z dyrektywą Rady 64/432/EWG(2).

(5) Przywóz świń i produktów z mięsa wieprzowego z Rosji jest niedozwolony, lecz wirus wywołujący chorobę utrzymuje się także w skażonym otoczeniu poza organizmem zwierzęcia będącego jego nosicielem i może zostać wprowadzony do Unii przez pojazdy, w których przewożone były świnie.

(6) W związku z tym niezbędne jest przyjęcie niektórych środków ochronnych na szczeblu Unii, uwzględniając ryzyko szerzenia się choroby, możliwość przetrwania wirusa w otoczeniu oraz ewentualne drogi jego rozprzestrzeniania. W szczególności niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego czyszczenia i dezynfekcji pojazdów, w których przewożone były świnie, wjeżdżających do Unii z Rosji.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Do celów niniejszej decyzji "pojazd dla zwierząt gospodarskich" oznacza dowolny pojazd, w którym przewożone są lub były świnie.

Artykuł  2

Państwa członkowskie zapewniają, aby obsługujący lub kierowca pojazdu dla zwierząt gospodarskich po przybyciu z Rosji do miejsca wprowadzenia na terytorium Unii udzielił właściwemu organowi danego państwa członkowskiego informacji potwierdzających, że pojazd został oczyszczony i zdezynfekowany po ostatnim rozładunku świń.

Informacje mogą zostać przedstawione w formie oświadczenia określonego w załączniku I lub w innej równoważnej formie. W przypadku innej formy przedstawienia informacji należy w niej uwzględnić pozycje określone w przedmiotowym załączniku. Oryginał oświadczenia zachowuje właściwy organ, a jego kopię obsługujący/kierowca pojazdu dla zwierząt gospodarskich.

Artykuł  3

Właściwy organ państwa członkowskiego będącego miejscem wprowadzenia do Unii przeprowadza kontrolę pojazdów dla zwierząt gospodarskich wjeżdżających na terytorium Unii z Rosji w celu stwierdzenia, czy zostały one w zadowalający sposób oczyszczone i zdezynfekowane.

Jeżeli czyszczenie i dezynfekcja zostały przeprowadzone w sposób zadowalający, właściwy organ wydaje zaświadczenie zgodne ze wzorem określonym w załączniku II. Oryginał zaświadczenia zachowuje obsługujący/kierowca pojazdu dla zwierząt gospodarskich, a jego kopię - właściwy organ.

Jeżeli czyszczenie i dezynfekcja nie zostały przeprowadzone w sposób zadowalający, właściwy organ ma prawo:

a) odmówić pojazdowi dla zwierząt gospodarskich wjazdu na terytorium Unii; albo

b) poddać pojazd dla zwierząt gospodarskich należytemu czyszczeniu i dezynfekcji w miejscu wyznaczonym przez właściwy organ, znajdującym się możliwie najbliżej punktu wprowadzenia na terytorium Unii w danym państwie członkowskim.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 3 lutego 2011 r.

W imieniu Komisji
John DALLI
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 24 z 30.1.1998, s. 9.

(2) Dz.U. 121 z 29.7.1964, s. 1977/64.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Wzór oświadczenia składanego przez obsługującego/kierowcę pojazdu dla zwierząt gospodarskich

Ja, obsługujący/kierowca pojazdu dla zwierząt gospodarskich,
.......................................
(podać numer tablicy rejestracyjnej)

oświadczam, że:

– ostatni rozładunek zwierząt miał miejsce w:

Państwo, region, miejscowość Data

(dd.mm.rr)

Godzina

(gg.mm)

– po rozładunku pojazd dla zwierząt gospodarskich został poddany czyszczeniu i dezynfekcji. Czyszczeniem i dezynfekcją objęto przedział dla zwierząt, rampę załadowczą, koła, jak również kabinę kierowcy oraz odzież/obuwie ochronne używane podczas rozładunku.

Czyszczenie i dezynfekcja miały miejsce:

Państwo, region, miejscowość Data

(dd.mm.rr)

Godzina

(gg.mm)

– zastosowano środek dezynfekujący w stężeniach zalecanych przez producenta (wskazać substancję i jej stężenie): ...........................................................................................

Data Miejscowość Podpis obsługującego/kierowcy
Imię i nazwisko obsługującego/kierowcy pojazdu dla zwierząt gospodarskich oraz jego miejsce prowadzenia działalności (drukowanymi literami): ...........................................................................

ZAŁĄCZNIK  II

Zaświadczenie dotyczące czyszczenia i dezynfekcji pojazdów dla zwierząt gospodarskich używanych do przewozu świń oraz wjeżdżających na terytorium Unii z Rosji

Ja, niżej podpisany urzędnik, zaświadczam, że poddałem kontroli:

1. pojazd(-y) dla zwierząt gospodarskich o nr tablic rejestracyjnych

........................................
(podać nr tablic rejestracyjnych)

w dniu dzisiejszym oraz w wyniku kontroli wizualnej uznałem przestrzeń ładunkową za oczyszczoną w sposób zadowalający;

2. informacje przedstawione w formie oświadczenia określonego w załączniku I do decyzji Komisji 2011/78/UE lub w innej równoważnej formie obejmującej pozycje określone w załączniku I do decyzji 2011/78/UE.

Data Godzina Miejscowość Właściwy organ Podpis urzędnika(1)
Pieczęć: Imię i nazwisko drukowanymi literami:

.................................................................

(1) Kolor pieczęci i podpisu musi się różnić od koloru druku.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2011.30.40

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2011/78/UE w sprawie niektórych środków mających na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się wirusa afrykańskiego pomoru świń z Rosji do Unii
Data aktu: 03/02/2011
Data ogłoszenia: 04/02/2011
Data wejścia w życie: 04/02/2011