Bezpłatne licencjonowanie (licencji publicznej UE) oprogramowania SyRIO - systemu zgłaszania incydentów w eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarach morskich.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 28 października 2016 r.
dotycząca bezpłatnego licencjonowania (licencji publicznej UE) oprogramowania SyRIO - systemu zgłaszania incydentów w eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarach morskich

(2016/C 420/02)

(Dz.U.UE C z dnia 15 listopada 2016 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając decyzję Komisji z dnia 19 września 2001 r. (PV1536) nadającą dyrektorom generalnym i szefom służb uprawnienia do decydowania o konieczności złożenia wniosku o ochronę praw własności intelektualnej wynikających z działań lub programów, za które są oni odpowiedzialni, o udzieleniu powiązanej z tym licencji, o nabyciu, przeniesieniu lub odstąpieniu od praw lub porzuceniu praw, oraz nadającą dyrektorom generalnym uprawnienia do powiązanych środków administracyjnych,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrekcja Generalna odpowiedzialna za Wspólne Centrum Badawcze w ramach porozumienia administracyjnego z Dyrekcją Generalną ds. Energii (DG ds. Energii) opracowała oprogramowanie, które ma być używane przez właściwe organy państw członkowskich w ramach realizacji funkcji regulacyjnych na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/30/UE 1 (dyrektywy w sprawie bezpieczeństwa na obszarach morskich).

(2) Właściwe organy państw członkowskich powinny korzystać z tego oprogramowania w celu przekazywania Komisji Europejskiej informacji o incydentach i wypadkach związanych morskimi instalacjami do wydobywania ropy naftowej i gazu, istotnych dla zdrowia, bezpieczeństwa lub ochrony środowiska. W tym celu, a także do celów wspierania pozyskiwania i analizy informacji, właściwe organy powinny udostępnić oprogramowanie do wykorzystania przez podmioty gospodarcze prowadzące działalność związaną ze złożami ropy naftowej i gazu ziemnego pod ich jurysdykcją, za pośrednictwem platformy internetowej.

(3) Oprogramowanie działa zgodnie z wzorami określonymi w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) nr 1112/2014 2 .

(4) Rozszerzone użycie oprogramowania mogłoby przynieść korzyści w postaci ogólnoświatowej harmonizacji formatu zgłaszania wypadków, prowadząc tym samym do dalszej poprawy poziomów bezpieczeństwa w branży morskich złóż ropy naftowej i gazu. W związku z powyższym oprogramowanie mogłoby być udostępniane właściwym organom państw trzecich, pod których jurysdykcją znajduje się działalność związana z morskimi złożami ropy naftowej i gazu ziemnego.

(5) DG ds. Energii, jako dyrekcja generalna odpowiedzialna za opracowanie i obsługę techniczną oprogramowania oraz - jednocześnie - służba, której powierzono administracyjne wykonanie decyzji w dziedzinie własności intelektualnej, uważa bezpłatne licencjonowanie oprogramowania za odpowiednie i zasadne.

(6) Wydanie tego oprogramowania na podstawie licencji publicznej UE 3 (EUPL) ułatwi rozpowszechnianie i promocję wykorzystania oprogramowania oraz unikanie jego wyłącznego przywłaszczenia,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Warunki licencji niewyłącznego bezpłatnego oprogramowania (EUPL) mogą być stosowane do dystrybucji oprogramowania w celu umożliwienia jego użytkowania, kopiowania, rozwoju i dalszej dystrybucji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja będzie również miała zastosowanie do wszelkich wprowadzanych w przyszłości wydań lub nowych wersji tego oprogramowania.

Sporządzono w Brukseli dnia 28 października 2016 r.

W imieniu Komisji

Dominique RISTORI

Dyrektor Generalny

1 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/30/UE z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa działalności związanej ze złożami ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarach morskich oraz zmiany dyrektywy 2004/35/WE (Dz.U. L 178 z 28.6.2013, s. 66).
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 1112/2014 z dnia 13 października 2014 r. określające wspólny format sprawozdań do celu wymiany informacji dotyczących wskaźników odnoszących się do poważnych zagrożeń przez operatorów i właścicieli instalacji do wydobywania ropy naftowej i gazu na obszarach morskich oraz wspólny format sprawozdań do celów publikacji przez państwa członkowskie informacji dotyczących wskaźników odnoszących się do poważnych zagrożeń (Dz.U. L 302 z 22.10.2014, s. 1).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2016.420.2

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Bezpłatne licencjonowanie (licencji publicznej UE) oprogramowania SyRIO - systemu zgłaszania incydentów w eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarach morskich.
Data aktu: 28/10/2016
Data ogłoszenia: 15/11/2016
Data wejścia w życie: 15/11/2016