Wezwanie do wyrażenia zainteresowania członkostwem w panelach naukowych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (Parma, Włochy).

Wezwanie do wyrażenia zainteresowania członkostwem w panelach naukowych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (Parma, Włochy)

(2016/C 176/06)

(Dz.U.UE C z dnia 18 maja 2016 r.)

"Panel on food additives and nutrient sources added to food" (Panel ds. dodatków do żywności i składników pokarmowych dodawanych do żywności, ANS)

oraz

"Panel on food contact materials, enzymes, flavourings and processing aids" (Panel ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, enzymów, aromatów oraz substancji pomagających w przetwarzaniu, CEF)

Nr ref.: EFSA/E/2016/001

Niniejsze wezwanie jest skierowane do naukowców ubiegających się o członkostwo w panelu naukowym ds. dodatków do żywności i składników pokarmowych dodawanych do żywności (ANS) lub w panelu naukowym ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, enzymów, aromatów i substancji pomagających w przetwarzaniu (CEF) Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Obecni członkowie paneli naukowych ANS i CEF zostali powołani na trzyletnią kadencję, która upływa dnia 30 czerwca 2017 r. Kandydaci, którzy zostaną zakwalifikowani w ramach niniejszego wezwania, zostaną mianowani członkami jednego z wyżej wymienionych paneli i powołani na trzyletnią kadencję rozpoczynającą się dnia 1 lipca 2017 r.

Należy zwrócić uwagę, że ze względu na możliwe zmiany legislacyjne mandaty udzielone w ramach nowych paneli ANS i CEF rozpoczynające się dnia 1 lipca 2017 r. mogą wygasnąć dnia 30 czerwca 2018 r.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stanowi integralną część systemu bezpieczeństwa żywności w UE. Misja Urzędu polega na zapewnianiu bezpieczeństwa łańcucha żywności i pasz w UE i wysokiego poziomu ochrony życia i zdrowia ludzkiego, głównie poprzez:

-
udzielanie osobom odpowiedzialnym za zarządzanie ryzykiem w UE niezależnego, aktualnego i dostosowanego do potrzeb doradztwa naukowego w kwestiach związanych z bezpieczeństwem żywności i pasz, zdrowiem i higieną zwierząt, zdrowiem roślin, odżywianiem i związanych z tym kwestii środowiskowych,
-
powiadamianie opinii publicznej o wynikach działań i przekazywanie informacji, na których są one oparte,
-
współpraca z państwami członkowskimi, partnerami instytucjonalnymi i innymi zainteresowanymi stronami/ podmiotami w UE w celu wspierania spójnego doradztwa i zwiększenia zaufania w stosunku do systemu bezpieczeństwa żywności w UE,
-
dostarczanie jednolitych technologii i analiza danych, które umożliwiają identyfikację, scharakteryzowanie i monitorowanie pojawiających się zagrożeń wywierających bezpośredni lub pośredni wpływ na bezpieczeństwo żywności i pasz.

EFSA skupia najlepszych dostępnych ekspertów europejskich ds. oceny zagrożeń w dziedzinie bezpieczeństwa żywności i pasz, zdrowia i higieny zwierząt, zdrowia roślin i środowiska, którzy w sposób niezależny realizują zadania w ramach autonomicznej, samorządnej organizacji w celu zapewnienia instytucjom europejskim i państwom członkowskim doradztwa naukowego najwyższej jakości.

Podstawowe priorytety EFSA na kolejne lata są następujące:

-
priorytetowe traktowanie zaangażowania opinii publicznej i zainteresowanych stron w proces oceny naukowej,
-
poszerzanie bazy dowodów i optymalizacja dostępu do zawartych w niej danych;
-
rozwijanie zdolności do oceny naukowej i wspólnoty wiedzy w UE,
-
przygotowanie na przyszłe wyzwania w zakresie oceny ryzyka,
-
stworzenie środowiska i kultury odzwierciedlających wartości EFSA, takie jak: doskonałość naukowa, niezależność, otwartość, innowacyjność i współpraca 1 .

Więcej informacji na temat EFSA znajduje się na stronie http://www.efsa.europa.eu/

Rola paneli naukowych i komitetu naukowego EFSA

Panele naukowe i komitet naukowy są odpowiedzialne za udzielanie opinii naukowych Urzędu oraz, stosownie do potrzeb, innego rodzaju doradztwa w przypisanych im obszarach kompetencji, określonych w rozporządzeniu ustanawiającym EFSA (WE) nr 178/2002 2 . Opracowują opinie naukowe i rady przeznaczone dla podmiotów zarządzających ryzykiem. Jest to pomocne w zapewnieniu solidnych podstaw do formułowania polityki i prawodawstwa europejskiego oraz udzielaniu osobom zarządzającym ryzykiem wsparcia w procesie podejmowania decyzji.

W skład paneli naukowych wchodzi zazwyczaj dwudziestu jeden (21) niezależnych ekspertów naukowych. W skład komitetu naukowego wchodzą przewodniczący wszystkich paneli naukowych oraz sześciu (6) innych ekspertów naukowych.

Z zasady członkowie paneli naukowych i komitetu naukowego powoływani są na trzyletnią kadencję, która może być odnawiana dwukrotnie.

Z uwagi na fakt, że kadencja ekspertów odpowiadających na niniejsze wezwane upłynie prawdopodobnie dnia 30 czerwca 2018 r., zarząd EFSA postanowił 3 wyjątkowo odstąpić od warunku 4 uniemożliwiającego kandydatom odbycie czwartej z kolei kadencji w tym samym panelu naukowym. To odstępstwo dotyczy wyłącznie niniejszego wezwania. W związku z tym członkowie panelu, którzy ukończyli już trzy kolejne kadencje w panelach naukowych ANS lub CEF, mogą ponownie ubiegać się o członkostwo w tym samym panelu.

Od członków oczekuje się obecności i aktywnego wkładu na wszystkich posiedzeniach paneli naukowych, na których przyjmowane są opinie, oświadczenia lub dokumenty zawierające wytyczne.

Te opinie naukowe, oświadczenia i wytyczne są publikowane w wydawanym co miesiąc Dzienniku EFSA (EFSA Journal) indeksowanym w bibliograficznych bazach danych właściwych dla zakresu prac EFSA (np. CAB Abstracts, Food Science and Technology Abstracts, ISI Web of Knowledge).

Panel ds. dodatków do żywności i składników pokarmowych dodawanych do żywności (ANS)

Panel ANS zapewnia doradztwo naukowe dla osób odpowiedzialnych za zarządzanie ryzykiem związanym z substancjami celowo dodawanymi do żywności lub obecnymi tam naturalnie. Panel ANS rozpatruje kwestie dotyczące bezpieczeństwa stosowania:

-
dodatków do żywności,
-
składników odżywczych (np. źródeł witamin i minerałów),
-
innych substancji celowo dodawanych do żywności (np. ekstraktów roślinnych i ziołowych) z wyjątkiem substancji smakowo-zapachowych oraz enzymów.

Większość prac panelu jest i będzie w ciągu najbliższych lat wykonywana w ramach programu ponownej oceny dodatków do żywności i dotyczy substancji dopuszczonych do stosowania przed 2009 r. W tym celu EFSA gromadziła i gromadzi dane naukowe poprzez publiczne wezwanie do przesyłania tych danych i przeszukiwanie literatury. Oczekuje się, że prace panelu skupią się w szczególności na dodatkach do żywności innych niż barwinki i środki słodzące (np. konserwantach i emulgatorach, stabilizatorach i środkach żelujących). Ponadto panel będzie oceniał nowe wnioski o dopuszczenie do stosowania (tj. dla nowych dodatkach do żywności i składników odżywczych) lub zmiany w obowiązujących pozwoleniach (np. rozszerzenie stosowania tych substancji). Procedury oceniające są oparte na wnioskach przedłożonych Komisji Europejskiej w dziedzinie dodatków do żywności i składników odżywczych. Panel może również opracowywać dokumenty z wytycznymi naukowymi, objaśniającymi procedury oceny oraz ułatwiającymi przedsiębiorstwom przygotowywanie nowych wniosków.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej EFSA w części dotyczącej ANS: http://www.efsa.europa.eu/en/panels/ans.htm

W związku z powyższym niniejsze wezwanie jest skierowane zwłaszcza do naukowców z doświadczeniem w ocenie ryzyka dotyczącego substancji chemicznych i ocenie bezpieczeństwa dodatków do żywności, składników odżywczych lub substancji pochodzenia botanicznego w żywności.

Panel zaprasza do współpracy w szczególności ekspertów z następujących dziedzin:

-
toksykologia, w następujących obszarach: toksyczność podprzewlekła i przewlekła, genotoksyczność, rakotwórczość, toksyczność rozwojowa i reprodukcyjna, alergenność oraz immunotoksyczność,
-
badanie toksyczności u zwierząt doświadczalnych oraz z użyciem alternatywnych testów toksyczności (np. testów in vitro),
-
toksykokinetyka i metabolizm, czyli wchłanianie, dystrybucja, metabolizm i wydalanie (ADME) substancji,
-
chemia (organiczna, nieorganiczna, analityczna i chemia syntezy), zwłaszcza identyfikacja chemiczna i charakterystyka substancji chemicznych,
-
ocena narażenia i ankiety dotyczące konsumpcji,
-
technologia żywności (procesy produkcji i stosowanie dodatków do żywności),
-
odżywianie (ludzi, w tym niemowląt),
-
epidemiologia.

Panel ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, enzymów, aromatów oraz substancji pomagających w przetwarzaniu (CEF)

Panel CEF zapewnia doradztwo naukowe dla osób odpowiedzialnych za zarządzanie ryzykiem związanym z substancjami celowo dodawanymi do żywności (aromatami i enzymami) i materiałami pozostającymi w kontakcie z żywnością. Panel CEF rozpatruje kwestie dotyczące bezpieczeństwa stosowania:

-
materiałów pozostających w kontakcie z żywnością (substancji stosowanych do produkcji opakowań produktów żywnościowych, aktywnych i inteligentnych opakowań i innych materiałów pozostających w kontakcie z żywnością) i procesów przetwarzania tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością,
-
enzymów spożywczych,
-
substancji smakowo-zapachowych,
-
procesów i substancji pomagających w przetwarzaniu.

Panel przeprowadza procedury oceniające wnioski przedłożone Komisji Europejskiej lub państwom członkowskim przez przedsiębiorstwa, dotyczące materiałów pozostających w kontakcie z żywnością (jak również procesów recyklingu), substancji smakowo-zapachowych, procesów i substancji pomagających w przetwarzaniu.

Oczekuje się znacznego wzrostu nakładu pracy w zakresie enzymów spożywczych. W nadchodzących latach jednym z głównych zadań będzie ocena enzymów spożywczych, w tym pochodzących od organizmów modyfikowanych genetycznie, z zamiarem opracowania listy obowiązującej na terenie UE.Panel CFE otrzymał łącznie 300 wniosków do oceny bezpieczeństwa. Oczekuje się również rozszerzenia prac w zakresie monomerów i dodatków stosowanych w tworzywach sztucznych mających kontakt z żywnością i kontynuowana będzie ocena nowych substancji smakowo-zapacho-wych nie znajdujących się w rejestrze UE. Panel może również opracowywać dokumenty z wytycznymi naukowymi, objaśniającymi procedury oceny oraz ułatwiającymi przedsiębiorstwom przygotowywanie nowych wniosków.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej EFSA w części dotyczącej CEF: http://www.efsa.europa.eu/en/ panels/cef.htm

W związku z powyższym niniejsze wezwanie jest skierowane zwłaszcza do naukowców z doświadczeniem w ocenie ryzyka dotyczącego substancji chemicznych z naciskiem na enzymy spożywcze, substancje smakowo-zapachowe, związki chemiczne stosowane w produkcji tworzyw sztucznych lub innych materiałów pozostających w kontakcie ż żywnością.

Panel zaprasza do współpracy w szczególności ekspertów z następujących dziedzin:

-
toksykologia, w następujących obszarach: toksyczność podprzewlekła i przewlekła, genotoksyczność, rakotwórczość, toksyczność rozwojowa i reprodukcyjna, alergenność oraz immunotoksyczność,
-
badanie toksyczności u zwierząt doświadczalnych oraz z użyciem alternatywnych testów toksyczności (np. testów in vitro),
-
toksykokinetyka i metabolizm, czyli wchłanianie, dystrybucja, metabolizm i wydalanie (ADME) substancji,
-
chemia (organiczna, analityczna i chemia syntezy), zwłaszcza identyfikacja chemiczna i charakterystyka substancji chemicznych oraz badania migracji z materiałów pozostających w kontakcie z żywnością,
-
ocena narażenia i ankiety dotyczące konsumpcji,
-
technologia żywności (procesy produkcji i stosowanie substancji pomagających w przetwarzaniu),
-
mikrobiologia żywności, w tym biotechnologia enzymów z wykorzystaniem organizmów modyfikowanych genetycznie i ocena skuteczności związków chemicznych stosowanych do odkażania tusz zwierzęcych,
-
ocena zagrożenia związków chemicznych (np. stosowanych do odkażania tusz zwierzęcych) dla środowiska,
-
epidemiologia.

Zadania członków paneli naukowych EFSA

Członkami paneli naukowych są naukowcy z doświadczeniem w zakresie danego panelu naukowego, wybrani i mianowani na podstawie osobistych kompetencji zgodnie z rozporządzeniem ustanawiającym EFSA i zasadami EFSA.

Od członków paneli naukowych oczekuje się wykonywania następujących zadań:

-
wnoszenia wkładu do dyskusji, opracowywania i przyjmowania opinii naukowych, dokumentów zawierających wytyczne i oświadczeń panelu naukowego oraz w działań w ramach grup roboczych,
-
wnoszenia wkładu do zapewnienia doradztwa naukowego w kwestiach objętych zakresem kompetencji panelu naukowego,
-
zapewnienia doradztwa w sprawie wprowadzenia i organizowania działalności naukowej panelu naukowego.

Członkowie paneli naukowych mogą być wybierani na stanowisko przewodniczącego, wiceprzewodniczącego lub sprawozdawcy paneli naukowych oraz ich grup roboczych.

Dodatkowe informacje dotyczące ustanowienia i działalności paneli naukowych i grup roboczych znajdują się w dokumencie "Decision of the Management Board of the European Food Safety Authority concerning the establishment and operations of the Scientific Committee, Scientific Panels and of their Working Groups" (Decyzja zarządu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności dotycząca ustanowienia i działalności komitetu naukowego, paneli naukowych i grup roboczych).
http://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/efsa_rep/blobserver_assets/paneloperation.pdf

Warunki ogólne

Od członków panelu naukowego oczekuje się udziału w 2- do 3-dniowych posiedzeniach odbywających się zazwyczaj w Parmie we Włoszech. Posiedzenia odbywają się około sześć razy w roku.

Ponadto oczekuje się od nich uczestnictwa w wybranych posiedzeniach grup roboczych powołanych przez panele naukowe.

Udział w posiedzeniach paneli naukowych lub grup roboczych wymaga prac przygotowawczych, w tym uprzedniego przeczytania i opracowania dokumentów. Posiedzenia są prowadzone w języku angielskim i w tym języku sporządzana jest większość dokumentów.

W celu uzupełnienia doświadczenia członkom zostaną zaproponowane różne moduły szkoleniowe, jak również podręczniki z informacjami uzupełniającymi dotyczące metodyki oceny ryzyka przez EFSA i dokumentów zawierających wytyczne. Zdecydowanie zaleca się uczestnictwo członków w tych sesjach.

Z uwagi na deklarowaną przez EFSA otwartość i transparentność, niektóre posiedzenia plenarne paneli naukowych mogą być otwarte dla obserwatorów.

Od kandydatów wymaga się przedstawienia zobowiązania, że w przypadku mianowania będą brać aktywny udział w pracach paneli naukowych.

Zgodnie z zasadami finansowymi Urzędu EFSA pokrywa koszty podróży, diety i koszty zakwaterowania ekspertów. Za każdy pełny dzień posiedzenia wypłacana jest specjalna rekompensata 5 .

Procedura wyboru

Kandydaci proszeni są o zaznaczenie w formularzu zgłoszenia wyboru panelu naukowego, do którego kandydują, najlepiej odpowiadającego zakresowi ich wiedzy i doświadczenia.

W przypadku gdy ich obszary wiedzy i doświadczenia obejmują kompetencje obydwu paneli, Kandydaci mogą wskazać obydwa z nich (w kolejności preferencji).

Kandydaci muszą spełnić następujące wymagania na ostateczny dzień przedłożenia wniosku:

A.

 Kryteria kwalifikowalności

Każde zgłoszenie zostanie sprawdzone pod kątem spełnienia poniżej podanych wymogów kwalifikacji:
-
obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej (UE) lub państwa Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) lub państwa kandydującego do członkostwa w UE. Eksperci z krajów trzecich również mogą zgłaszać swoje kandydatury, ale ich członkostwo w panelach naukowych zostanie wzięte pod uwagę tylko w przypadku, gdy eksperci z państw UE, EFTA lub państw kandydujących nie będą w stanie zapewnić wymaganego poziomu wiedzy i doświadczenia,
-
doskonała znajomość języka angielskiego 6 ,
-
zobowiązanie do udziału w posiedzeniach i wnoszenia wkładu w działalność paneli i ich grup roboczych,
-
poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym co najmniej 4-letnim studiom, potwierdzony dyplomem w jednej z następujących dziedzin: nauki rolnicze, biochemia, bioinformatyka, biologia, biometria, biotechnologia, chemia, narażenie z dietą, środowisko, epidemiologia, nauka o żywności, technologia żywności, genetyka, zdrowie i bezpieczeństwo żywności, medycyna ludzka, nauki biologiczne, matematyka, mikrobiologia, biologia molekularna, nauki przyrodnicze, żywienie, farmacja, zdrowie publiczne, statystyka, toksykologia, medycyna weterynaryjna lub dziedziny pokrewne 7 ,
-
co najmniej 10-letnie doświadczenie zawodowe odpowiednie do kompetencji panelu(-i), nabyte po uzyskaniu wymaganego dyplomu.

B.

 Kryteria wyboru

Zgłoszenia spełniające wymogi kwalifikacji EFSA poddaje ocenie porównawczej na podstawie poniżej wymienionych kryteriów wyboru.

Kandydatom zdecydowanie zaleca się wypełnienie wszystkich części formularza zgłoszenia z podaniem wszelkich koniecznych informacji i dowodów, gdyż będą one podstawą ich oceny.

W ocenie zgłoszeń uznanych za spełniające wymogi kwalifikacji stosowana będzie skala punktowa obejmująca zakres od zera (0) do pięciu (5) punktów za każde spośród poniżej wymienionych kryteriów wyboru. Aby odzwierciedlić względne znaczenie różnych kryteriów wyboru, zostanie im przypisany współczynnik ważenia. Każde zgłoszenie otrzyma ocenę punktową w zakresie od zera (0) do stu (100).

Każde kwalifikujące się do oceny zgłoszenie zostanie ocenione na podstawie następujących kryteriów:

-
doświadczenie w przeprowadzaniu naukowej oceny zagrożeń i/lub w zapewnianiu innego rodzaju doradztwa naukowego w dziedzinach dotyczących bezpieczeństwa żywności i pasz w zakresie odpowiadającym kompetencjom oraz wiedzy eksperckiej preferowanego panelu naukowego (współczynnik ważenia: 6, maksymalnie 30 punktów na 100),
-
udokumentowane wybitne osiągnięcia w jednej lub kilku dziedzinach związanych z obszarami działania preferowanego panelu naukowego (współczynnik ważenia: 5, maksymalnie 25 punktów na 100),
-
doświadczenie w recenzowaniu prac i publikacji naukowych, w dziedzinach związanych z obszarami działania preferowanego panelu naukowego (współczynnik ważenia: 3, maksymalnie 15 punktów na 100),
-
umiejętność analizowania złożonych informacji i dokumentacji, często dotyczących szerokiego wachlarza dyscyplin i źródeł naukowych, oraz przygotowywania projektów opinii i sprawozdań naukowych (współczynnik ważenia: 2, maksymalnie 10 punktów na 100),
-
doświadczenie w kierowaniu projektami dotyczącymi zagadnień naukowych (współczynnik ważenia: 2, maksymalnie 10 punktów na 100),
-
zdolności komunikowania się, udokumentowane doświadczeniem w zakresie nauczania, prezentacji publicznych, aktywnego udziału w spotkaniach (współczynnik ważenia: 2, maksymalnie 10 punktów na 100).

Zgłoszenia kandydatów ubiegających się o członkostwo będą brane pod uwagę, jeżeli zgłoszenie uzyska ocenę powyżej wartości progowej, która wynosi 66 punktów (na 100).

EFSA zastrzega sobie prawo przeprowadzenia konsultacji ze stronami trzecimi w sprawie doświadczenia zawodowego kandydatów w kontekście ich zgłoszenia.

Dodatkowe informacje dotyczące wyboru członków paneli naukowych można znaleźć w "Decision of the Executive Director concerning the selection of members of the Scientific Committee the Scientific Panels, and the selection of external experts to assist EFSA with its scientific work" (Decyzji dyrektora wykonawczego dotyczącej wyboru członków komitetu naukowego, paneli naukowych i wyboru ekspertów zewnętrznych w celu wspierania działań naukowych EFSA).
http://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/corporate_publications/files/expertselection.pdf

C.

 Deklaracja dotycząca braku konfliktu interesów

Wszyscy kwalifikujący się kandydaci, którzy uzyskają wymagany limit punktów, zostaną poproszeni o przekazanie wypełnionej dorocznej deklaracji dotyczącej braku konfliktu interesów, która zostanie poddana ocenie przez EFSA zgodnie z polityką EFSA w zakresie niezależności i procesów decyzyjnych opartych na podstawach naukowych w odniesieniu do deklaracji dotyczących braku konfliktu interesów 8 , obowiązującą w momencie dokonywania oceny. Zakres potencjalnego konfliktu interesów będzie brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, czy kandydat będzie nadal rozważany jako potencjalny członek panelu.

Niedostarczenie wypełnionej dorocznej deklaracji dotyczącej braku konfliktu interesów będzie skutkować odrzuceniem kandydata, a jego zgłoszenie nie będzie dalej rozpatrywane. Kandydaci mogą zostać poproszeni o udzielenie bardziej szczegółowych wyjaśnień w odniesieniu do dorocznej deklaracji dotyczącej braku konfliktu interesów.

Lista rezerwowa i mianowanie

Naukowcy spełniający kryteria członkostwa (tj. kwalifikujący się kandydaci, którzy uzyskali ocenę punktowa powyżej wymaganego progu i złożyli doroczną deklarację dotyczącą braku konfliktu interesów zgodnie z polityką i zasadami niezależności EFSA) mogą zostać mianowani na członków paneli naukowych ANS lub CEF na podstawie decyzji zarządu EFSA wydanej na wniosek dyrektora wykonawczego EFSA. W propozycji mianowania przez EFSA zostaną uwzględnione czynniki takie jak wiedza i doświadczenie wymagane w danym panelu naukowym, zgodnie z opisem w niniejszym wezwaniu do wyrażenia zainteresowania - dotyczy to w szczególności szczegółowej wiedzy i doświadczenia naukowego kandydatów i ogólnego zestawu kompetencji odpowiadających przewidywanym potrzebom panelu naukowego - jak również równowaga w zakresie narodowości i płci.

Przed mianowaniem EFSA zastrzega sobie prawo do skonfrontowania zgłoszeń kandydatów ubiegających się o członkostwo z dokumentami i świadectwami w celu potwierdzenia, że zgłoszenia te są prawidłowe i kwalifikują się do przyjęcia.

Naukowcy spełniający kryteria członkostwa, ale nie wybrani na członków panelu naukowego, zostaną umieszczeni na liście rezerwowej. Kandydaci powinni pamiętać o tym, że umieszczenie na liście rezerwowej nie gwarantuje mianowania na członka panelu naukowego.

Kandydaci umieszczeni na liście rezerwowej sporządzonej w wyniku postępowania związanego z niniejszym wezwaniem mogą, za ich uprzednią zgodą, zostać mianowani członkami panelu naukowego i/lub komitetu naukowego, nawet jeśli nie ubiegali się o członkostwo w danym panelu i/lub komitecie.

Niezależność oraz deklaracja dotycząca zaangażowania i braku konfliktu interesów

Członkowie paneli naukowych są mianowani na indywidualnej podstawie. Od kandydatów wymaga się złożenia oświadczenia, w którym zobowiązują się do działania niezależnego od jakichkolwiek wpływów zewnętrznych, oraz oświadczenia o braku konfliktu interesów, które mogą być uznane za przeszkodę zagrażającą ich niezależności (zob. sekcja "Deklaracja dotycząca braku konfliktu interesów"). Kandydaci odpowiadają za treść złożonej deklaracji, która zostanie oceniona przez EFSA zgodnie z decyzją dyrektora wykonawczego wdrażającą politykę EFSA w zakresie niezależności i procesów decyzyjnych opartych na podstawach naukowych w odniesieniu do deklaracji dotyczących braku konfliktu interesów 9 .

Poniżej zamieszczono wybrane przykłady sytuacji, w których uznaje się istnienie konfliktu interesów. Nie są one wyczerpujące i stanowią jedynie przykłady opisanych sytuacji:

-
Członkostwo w panelach naukowych nie jest dostępne dla kandydatów, którzy w chwili składania wniosku są zatrudnieni przez osobę prawną lub fizyczną prowadzącą działalność, na którą opracowania naukowe EFSA wywierają bezpośredni lub pośredni wpływ, taką jak produkcja, przetwarzanie i dystrybucja żywności, rolnictwo lub hodowla zwierząt. Zakaz obejmuje wszelkie formy regularnego zatrudnienia lub prowadzenia działalności gospodarczej, w niepełnym lub pełnym wymiarze czasu, za wynagrodzeniem lub bez wynagrodzenia, w tym samozatrudnienie (np. doradztwo) na rzecz wyżej wymienionych osób.
-
Członkostwo w panelach naukowych nie jest dostępne dla kandydatów, którzy w chwili składania wniosku doraźnie lub okazjonalnie świadczą usługi doradcze takim organom, jak europejskie stowarzyszenie producentów produktów ocenianych przez odpowiedni panel, obejmujące na tyle szeroki zakres tematów, że działalność ta często kolidowałaby z punktami porządku obrad odpowiedniego panelu naukowego.

Równe szanse

EFSA przywiązuje ogromną wagę do przestrzegania w swoich procedurach zasad równego traktowania.

Składanie zgłoszeń

Zgłoszenia należy składać najpóźniej do 30 czerwca 2016 r. o północy (czasu lokalnego, GMT +1).

Kandydaci proszeni są o składanie zgłoszeń online na stronie EFSA: http://www.efsa.europa.eu/.

Za dopuszczalne będą uznane wyłącznie należycie wypełnione formularze zgłoszeń przesyłane online przed upływem podanego terminu. Nie będą akceptowane żadne inne formy zgłoszeń.

Uprzejmie uprasza się kandydatów o składanie zgłoszeń w języku angielskim dla ułatwienia procedury kwalifikacyjnej.

Wszyscy kandydaci zostaną poinformowani emailem o wyniku procesu wyboru.

Należy mieć na uwadze, że z uwagi na ogromną liczbę przyjmowanych zgłoszeń, kiedy zbliża się termin końcowy ich składania, system może mieć trudności z przetwarzaniem dużych ilości danych. Dlatego zalecamy kandydatom wysyłanie zgłoszeń ze stosownym wyprzedzeniem.

Dane osobowe, o które Agencja prosi kandydatów, będą przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych 10 .

Celem przetwarzania danych osobowych jest zarządzanie zgłoszeniami kandydatów ubiegających się o członkostwo w panelach naukowych EFSA.

Wszelkie pytania dotyczące niniejszego wezwania należy kierować pod adres: call.experts@efsa.europa.eu.

Kandydaci mogą wszcząć postępowanie przeciw wszelkim decyzjom mającym wpływ na ich sytuację prawną na warunkach określonych w artykule 263 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Należy tego dokonać w ciągu dwóch miesięcy od otrzymania lub powiadomienia o kwestionowanej decyzji. Postępowanie należy wszcząć przeciw EFSA przed Sądem Generalnym Unii Europejskiej:

General Court of the European Union

Rue du Fort Niedergrünewald

2925 Luksemburg

LUKSEMBURG

Tel. +352 4303-1

Faks +352 4303 2100

E-mail: GeneralCourt.Registry@curia.europa.eu

Strona internetowa: www.curia.europa.eu

Kandydaci mogą również złożyć skargę dotyczącą domniemanego niekompetentnego zarządzania w instytucjach i organach Unii Europejskiej na ręce Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Oprócz innych wymagań, skargę należy złożyć w ciągu dwóch lat od daty stwierdzenia faktów, których dotyczy dana skarga. Ponadto przed złożeniem skargi do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich składający skargę musi się uprzednio w tej kwestii skontaktować z EFSA.

Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich

1 Avenue du President Robert Schuman

CS 30403

67001 Strasbourg Cedex

FRANCJA

Tel. +33 388172313

Faks +33 388179062

Strona internetowa: www.ombudsman.europa.eu

UWAGA

W przypadku niespójności lub rozbieżności pomiędzy wersją angielską a jakąkolwiek inną wersją językową niniejszego dokumentu obowiązuje wersja angielska.

1 EFSA Strategy 2020 Trusted science for safe food (Strategia EFSA do roku 2020 - Rzetelna wiedza dla bezpieczeństwa żywności): (http://www.efsa.europa.eu/en/corporate/pub/strategy2020)
2 Rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności (Dz.U. L 31 z 1.2.2002, s. 1).
3 Decyzja zarządu EFSA dotycząca wyjątkowego odstąpienia od powyższych zasad została podjęta 16 marca 2016 r. Decyzja zarządu została udokumentowana w protokole z 68. posiedzenia: (http://www.efsa.europa.eu/en/events/event/160316a).
4 Artykuł 1 ust. 3 i art. 1 ust. 4 decyzji zarządu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności dotyczący ustanowienia i działalności komitetu naukowego, paneli naukowych i grup roboczych.
5 Dodatkowe informacje znajdują się na stronie: http://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/Experts_compensation_guide.pdf
6 Za "doskonałą znajomość" uznaje się znajomość języka na poziomie odpowiadającym B2 lub wyższym (tzn. C1 i C2), określonym w dokumencie referencyjnym Rady Europy w sprawie Europejskiego Portfolio Językowego ("Europejski system opisu kształcenia językowego: uczenie się, nauczanie, ocenianie"). Więcej informacji zamieszczono na stronie internetowej: https://www.coe.int/t/dg4/ linguistic/Source/Framework_EN.pdf.
7 Akceptowalne będą wyłącznie uprawnienia nadane przez organy państwa członkowskiego UE i uprawnienia uznawane za równoważne przez odpowiednie organy państwa członkowskiego UE. W przypadku uzyskania dyplomów w państwach niebędących państwami członkowskimi UE EFSA może zażądać od kandydata dostarczenia odpowiedniego dokumentu zgodności wydanego przez uznawany organ.
9 EFSA/LRA/DEC/02/2014 - Decision of the Executive Director of the European Food Safety Authority on Declarations of Interest (Decyzja dyrektora wykonawczego Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności dotycząca oświadczeń o braku konfliktu interesów) (http://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/corporate_publications/files/independencerules2014.pdf)
10 Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2016.176.5

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Wezwanie do wyrażenia zainteresowania członkostwem w panelach naukowych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (Parma, Włochy).
Data aktu: 18/05/2016
Data ogłoszenia: 18/05/2016