(2016/C 176/06)(Dz.U.UE C z dnia 18 maja 2016 r.)
"Panel on food additives and nutrient sources added to food" (Panel ds. dodatków do żywności i składników pokarmowych dodawanych do żywności, ANS) oraz
"Panel on food contact materials, enzymes, flavourings and processing aids" (Panel ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, enzymów, aromatów oraz substancji pomagających w przetwarzaniu, CEF)
Nr ref.: EFSA/E/2016/001
|
Niniejsze wezwanie jest skierowane do naukowców ubiegających się o członkostwo w panelu naukowym ds. dodatków do żywności i składników pokarmowych dodawanych do żywności (ANS) lub w panelu naukowym ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, enzymów, aromatów i substancji pomagających w przetwarzaniu (CEF) Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).
Obecni członkowie paneli naukowych ANS i CEF zostali powołani na trzyletnią kadencję, która upływa dnia 30 czerwca 2017 r. Kandydaci, którzy zostaną zakwalifikowani w ramach niniejszego wezwania, zostaną mianowani członkami jednego z wyżej wymienionych paneli i powołani na trzyletnią kadencję rozpoczynającą się dnia 1 lipca 2017 r.
Należy zwrócić uwagę, że ze względu na możliwe zmiany legislacyjne mandaty udzielone w ramach nowych paneli ANS i CEF rozpoczynające się dnia 1 lipca 2017 r. mogą wygasnąć dnia 30 czerwca 2018 r.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stanowi integralną część systemu bezpieczeństwa żywności w UE. Misja Urzędu polega na zapewnianiu bezpieczeństwa łańcucha żywności i pasz w UE i wysokiego poziomu ochrony życia i zdrowia ludzkiego, głównie poprzez:
EFSA skupia najlepszych dostępnych ekspertów europejskich ds. oceny zagrożeń w dziedzinie bezpieczeństwa żywności i pasz, zdrowia i higieny zwierząt, zdrowia roślin i środowiska, którzy w sposób niezależny realizują zadania w ramach autonomicznej, samorządnej organizacji w celu zapewnienia instytucjom europejskim i państwom członkowskim doradztwa naukowego najwyższej jakości.
Podstawowe priorytety EFSA na kolejne lata są następujące:
Więcej informacji na temat EFSA znajduje się na stronie http://www.efsa.europa.eu/
Rola paneli naukowych i komitetu naukowego EFSA
Panele naukowe i komitet naukowy są odpowiedzialne za udzielanie opinii naukowych Urzędu oraz, stosownie do potrzeb, innego rodzaju doradztwa w przypisanych im obszarach kompetencji, określonych w rozporządzeniu ustanawiającym EFSA (WE) nr 178/2002 2 . Opracowują opinie naukowe i rady przeznaczone dla podmiotów zarządzających ryzykiem. Jest to pomocne w zapewnieniu solidnych podstaw do formułowania polityki i prawodawstwa europejskiego oraz udzielaniu osobom zarządzającym ryzykiem wsparcia w procesie podejmowania decyzji.
W skład paneli naukowych wchodzi zazwyczaj dwudziestu jeden (21) niezależnych ekspertów naukowych. W skład komitetu naukowego wchodzą przewodniczący wszystkich paneli naukowych oraz sześciu (6) innych ekspertów naukowych.
Z zasady członkowie paneli naukowych i komitetu naukowego powoływani są na trzyletnią kadencję, która może być odnawiana dwukrotnie.
Z uwagi na fakt, że kadencja ekspertów odpowiadających na niniejsze wezwane upłynie prawdopodobnie dnia 30 czerwca 2018 r., zarząd EFSA postanowił 3 wyjątkowo odstąpić od warunku 4 uniemożliwiającego kandydatom odbycie czwartej z kolei kadencji w tym samym panelu naukowym. To odstępstwo dotyczy wyłącznie niniejszego wezwania. W związku z tym członkowie panelu, którzy ukończyli już trzy kolejne kadencje w panelach naukowych ANS lub CEF, mogą ponownie ubiegać się o członkostwo w tym samym panelu.
Od członków oczekuje się obecności i aktywnego wkładu na wszystkich posiedzeniach paneli naukowych, na których przyjmowane są opinie, oświadczenia lub dokumenty zawierające wytyczne.
Te opinie naukowe, oświadczenia i wytyczne są publikowane w wydawanym co miesiąc Dzienniku EFSA (EFSA Journal) indeksowanym w bibliograficznych bazach danych właściwych dla zakresu prac EFSA (np. CAB Abstracts, Food Science and Technology Abstracts, ISI Web of Knowledge).
Panel ds. dodatków do żywności i składników pokarmowych dodawanych do żywności (ANS)
Panel ANS zapewnia doradztwo naukowe dla osób odpowiedzialnych za zarządzanie ryzykiem związanym z substancjami celowo dodawanymi do żywności lub obecnymi tam naturalnie. Panel ANS rozpatruje kwestie dotyczące bezpieczeństwa stosowania:
Większość prac panelu jest i będzie w ciągu najbliższych lat wykonywana w ramach programu ponownej oceny dodatków do żywności i dotyczy substancji dopuszczonych do stosowania przed 2009 r. W tym celu EFSA gromadziła i gromadzi dane naukowe poprzez publiczne wezwanie do przesyłania tych danych i przeszukiwanie literatury. Oczekuje się, że prace panelu skupią się w szczególności na dodatkach do żywności innych niż barwinki i środki słodzące (np. konserwantach i emulgatorach, stabilizatorach i środkach żelujących). Ponadto panel będzie oceniał nowe wnioski o dopuszczenie do stosowania (tj. dla nowych dodatkach do żywności i składników odżywczych) lub zmiany w obowiązujących pozwoleniach (np. rozszerzenie stosowania tych substancji). Procedury oceniające są oparte na wnioskach przedłożonych Komisji Europejskiej w dziedzinie dodatków do żywności i składników odżywczych. Panel może również opracowywać dokumenty z wytycznymi naukowymi, objaśniającymi procedury oceny oraz ułatwiającymi przedsiębiorstwom przygotowywanie nowych wniosków.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej EFSA w części dotyczącej ANS: http://www.efsa.europa.eu/en/panels/ans.htm
W związku z powyższym niniejsze wezwanie jest skierowane zwłaszcza do naukowców z doświadczeniem w ocenie ryzyka dotyczącego substancji chemicznych i ocenie bezpieczeństwa dodatków do żywności, składników odżywczych lub substancji pochodzenia botanicznego w żywności.
Panel zaprasza do współpracy w szczególności ekspertów z następujących dziedzin:
Panel ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, enzymów, aromatów oraz substancji pomagających w przetwarzaniu (CEF)
Panel CEF zapewnia doradztwo naukowe dla osób odpowiedzialnych za zarządzanie ryzykiem związanym z substancjami celowo dodawanymi do żywności (aromatami i enzymami) i materiałami pozostającymi w kontakcie z żywnością. Panel CEF rozpatruje kwestie dotyczące bezpieczeństwa stosowania:
Panel przeprowadza procedury oceniające wnioski przedłożone Komisji Europejskiej lub państwom członkowskim przez przedsiębiorstwa, dotyczące materiałów pozostających w kontakcie z żywnością (jak również procesów recyklingu), substancji smakowo-zapachowych, procesów i substancji pomagających w przetwarzaniu.
Oczekuje się znacznego wzrostu nakładu pracy w zakresie enzymów spożywczych. W nadchodzących latach jednym z głównych zadań będzie ocena enzymów spożywczych, w tym pochodzących od organizmów modyfikowanych genetycznie, z zamiarem opracowania listy obowiązującej na terenie UE.Panel CFE otrzymał łącznie 300 wniosków do oceny bezpieczeństwa. Oczekuje się również rozszerzenia prac w zakresie monomerów i dodatków stosowanych w tworzywach sztucznych mających kontakt z żywnością i kontynuowana będzie ocena nowych substancji smakowo-zapacho-wych nie znajdujących się w rejestrze UE. Panel może również opracowywać dokumenty z wytycznymi naukowymi, objaśniającymi procedury oceny oraz ułatwiającymi przedsiębiorstwom przygotowywanie nowych wniosków.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej EFSA w części dotyczącej CEF: http://www.efsa.europa.eu/en/ panels/cef.htm
W związku z powyższym niniejsze wezwanie jest skierowane zwłaszcza do naukowców z doświadczeniem w ocenie ryzyka dotyczącego substancji chemicznych z naciskiem na enzymy spożywcze, substancje smakowo-zapachowe, związki chemiczne stosowane w produkcji tworzyw sztucznych lub innych materiałów pozostających w kontakcie ż żywnością.
Panel zaprasza do współpracy w szczególności ekspertów z następujących dziedzin:
Zadania członków paneli naukowych EFSA
Członkami paneli naukowych są naukowcy z doświadczeniem w zakresie danego panelu naukowego, wybrani i mianowani na podstawie osobistych kompetencji zgodnie z rozporządzeniem ustanawiającym EFSA i zasadami EFSA.
Od członków paneli naukowych oczekuje się wykonywania następujących zadań:
Członkowie paneli naukowych mogą być wybierani na stanowisko przewodniczącego, wiceprzewodniczącego lub sprawozdawcy paneli naukowych oraz ich grup roboczych.
Dodatkowe informacje dotyczące ustanowienia i działalności paneli naukowych i grup roboczych znajdują się w dokumencie "Decision of the Management Board of the European Food Safety Authority concerning the establishment and operations of the Scientific Committee, Scientific Panels and of their Working Groups" (Decyzja zarządu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności dotycząca ustanowienia i działalności komitetu naukowego, paneli naukowych i grup roboczych). |
http://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/efsa_rep/blobserver_assets/paneloperation.pdf |
Warunki ogólne
Od członków panelu naukowego oczekuje się udziału w 2- do 3-dniowych posiedzeniach odbywających się zazwyczaj w Parmie we Włoszech. Posiedzenia odbywają się około sześć razy w roku.
Ponadto oczekuje się od nich uczestnictwa w wybranych posiedzeniach grup roboczych powołanych przez panele naukowe.
Udział w posiedzeniach paneli naukowych lub grup roboczych wymaga prac przygotowawczych, w tym uprzedniego przeczytania i opracowania dokumentów. Posiedzenia są prowadzone w języku angielskim i w tym języku sporządzana jest większość dokumentów.
W celu uzupełnienia doświadczenia członkom zostaną zaproponowane różne moduły szkoleniowe, jak również podręczniki z informacjami uzupełniającymi dotyczące metodyki oceny ryzyka przez EFSA i dokumentów zawierających wytyczne. Zdecydowanie zaleca się uczestnictwo członków w tych sesjach.
Z uwagi na deklarowaną przez EFSA otwartość i transparentność, niektóre posiedzenia plenarne paneli naukowych mogą być otwarte dla obserwatorów.
Od kandydatów wymaga się przedstawienia zobowiązania, że w przypadku mianowania będą brać aktywny udział w pracach paneli naukowych.
Zgodnie z zasadami finansowymi Urzędu EFSA pokrywa koszty podróży, diety i koszty zakwaterowania ekspertów. Za każdy pełny dzień posiedzenia wypłacana jest specjalna rekompensata 5 .
Procedura wyboru
Kandydaci proszeni są o zaznaczenie w formularzu zgłoszenia wyboru panelu naukowego, do którego kandydują, najlepiej odpowiadającego zakresowi ich wiedzy i doświadczenia.
W przypadku gdy ich obszary wiedzy i doświadczenia obejmują kompetencje obydwu paneli, Kandydaci mogą wskazać obydwa z nich (w kolejności preferencji).
Kandydaci muszą spełnić następujące wymagania na ostateczny dzień przedłożenia wniosku: