Opinia w zastosowaniu art. 7 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 98/37/WE w odniesieniu do wprowadzonego przez władze Niderlandów zakazu dotyczącego elektrycznej kosiarki trawnikowej noszącej znak towarowy Intratuin, typ 07426 MD-2009-156.

OPINIA KOMISJI

z dnia 11 lutego 2011 r.

w zastosowaniu art. 7 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 98/37/WE w odniesieniu do wprowadzonego przez władze Niderlandów zakazu dotyczącego elektrycznej kosiarki trawnikowej noszącej znak towarowy Intratuin, typ 07426 MD-2009-156

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2011/C 45/01)

(Dz.U.UE C z dnia 12 lutego 2011 r.)

1. Powiadomienie wystosowane przez władze Niderlandów

Artykuł 2 ust. 1 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 98/37/WE(1) w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do maszyn (która obowiązywała do dnia 29 grudnia 2009 r.) stanowi, że państwa członkowskie podejmują wszelkie właściwe środki w celu zagwarantowania, aby maszyny objęte zakresem dyrektywy mogły być wprowadzane do obrotu i oddawane do użytku wyłącznie wówczas, gdy nie zagrażają zdrowiu i bezpieczeństwu osób lub, w stosownych przypadkach, zwierząt domowych oraz mienia, jeżeli są prawidłowo zainstalowane i konserwowane oraz użytkowane zgodnie z zamierzonym przeznaczeniem.

Artykuł 7 ust. 1 dyrektywy stanowi, w przypadku gdy państwo członkowskie stwierdza, że maszyny noszące oznakowanie CE i użytkowane zgodnie z ich zamierzonym przeznaczeniem, mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa osób oraz, w stosownych przypadkach, dla zwierząt domowych lub mienia, podejmuje ono wszelkie właściwe środki mające na celu wycofanie takich maszyn z obrotu, zakaz wprowadzania ich do obrotu, oddawania do użytku lub eksploatacji albo ograniczenie swobodnego przepływu tych produktów. Państwo członkowskie niezwłocznie powiadamia Komisję o każdym takim środku, podając uzasadnienie swojej decyzji.

W dniu 3 września 2009 r. władze Niderlandów poinformowały Komisję Europejską o zastosowaniu zakazu wprowadzania do obrotu elektrycznej kosiarki trawnikowej noszącej znak towarowy Intratuin, typ 07426. Producentem maszyny jest przedsiębiorstwo YAT Electrical Appliance Co., Chiny, a na rynek UE maszyna została wprowadzona przez przedsiębiorstwo Intratuin Trade & Logistics, PO Box 228, 3440 AE Woerden, Niderlandy.

Akta przesłane Komisji Europejskiej zawierały następujące dokumenty:

– świadectwo "GS" nr S 50121261 wydane przez przedsiębiorstwo TÜV Rheinland na rzecz YAT Electrical Appliance Co., Ltd, North Shiwei Road, Yuxin Town, South Lake Zone, 314009, Jiaxing, Zheijang, Chiny dla elektrycznej kosiarki trawnikowej typu YT5124AB,

– świadectwo zgodności z dyrektywą dotyczącą maszyn nr AM 50121263 0001 wydane przez przedsiębiorstwo TÜV Rheinland dla tego samego typu kosiarki trawnikowej,

– umowę sprzedaży SC0903028 wydaną przez przedsiębiorstwo YAT Electrical Appliance Co., Ltd. 23-25 Maosheng Road, Lianghui Industrypark, Yuyao, Ningbo, Chiny, wskazującą, że numery produktu YT5124AB i 07426 odnoszą się do tego samego typu kosiarki trawnikowej.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 dyrektywy Komisja, po przeprowadzeniu konsultacji z zainteresowanymi stronami, stwierdza, czy uznaje podjęty środek za uzasadniony, czy też nie. W przypadku gdy podjęty środek zostanie uznany za uzasadniony, Komisja powiadamia o tym państwa członkowskie, tak aby mogły one podjąć wszelkie stosowne środki w odniesieniu do przedmiotowej maszyny zgodnie ze swymi zobowiązaniami wynikającymi z art. 2 ust. 1.

2. Uzasadnienie władz Niderlandów

Podstawą środka zastosowanego przez władze Niderlandów było niespełnianie przez elektryczną kosiarkę trawnikową następujących istotnych wymogów w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa, określonych w załączniku I do dyrektywy 98/37/WE z uwzględnieniem wymogów zharmonizowanych norm europejskich EN 60335-2-77:2000 - Elektryczne przyrządy do użytku domowego i podobnego - Bezpieczeństwo użytkowania - Część 2-77: Wymagania szczegółowe dla kosiarek trawnikowych zasilanych z sieci, z operatorem pieszym, do których odnosi się świadectwo "GS" wystawione przez przedsiębiorstwo TÜV Rheinland:

"1.3.3. - Ryzyko powodowane przez przedmioty spadające lub odrzucane oraz 1.3.7. - Zapobieganie ryzykom związanym z częściami ruchomymi

Korzystanie z kosiarki trawnikowej niosło za sobą ryzyko obrażeń, ponieważ obudowa obrotowego ostrza pod płaszczyzną obręczy była wysunięta o 0,6 mm zamiast o wymagane 3 mm. Mogło to doprowadzić do poważnych obrażeń spowodowanych odrzucanymi przedmiotami.

1.7.4. - Instrukcje

W instrukcji obsługi brakowało informacji na temat bezpieczeństwa użytkowania kosiarki trawnikowej podczas poruszania się po zboczach oraz prowadzenia/ciągnięcia do tyłu."

3. Opinia Komisji

Dnia 30 lipca 2010 r. Komisja skierowała do przedsiębiorstwa Intratuin, które wprowadziło elektryczną kosiarkę trawnikową Intratuin typu 07426 na rynek UE, pismo z prośbą o przedstawienie swoich uwag na temat środka zastosowanego przez władze Niderlandów.

Dnia 30 lipca 2010 r. Komisja skierowała także pismo do przedsiębiorstwa TÜV Rheinland, które wydało świadectwa zgodności dla elektrycznej kosiarki trawnikowej typu YT5124AB, co do której twierdzono, że odpowiada kosiarce elektrycznej typu 07426, będącej przedmiotem środka zastosowanego przez władze Niderlandów.

W odpowiedzi z dnia 12 sierpnia 2010 r. przedsiębiorstwo TÜV Rheinland potwierdziło wydanie świadectwa nr S 50121261 i AM 50121263 0001 dla elektrycznej kosiarki trawnikowej typu YT5124AB. Stwierdzono, że próbka poddana przez przedsiębiorstwo testom nie wykazywała niezgodności wykrytych przez władze Niderlandów. Ponadto stwierdzono, że przedsiębiorstwo nie posiadało wiedzy na temat elektrycznej kosiarki trawnikowej typu Intratuin 07426 i nie było w stanie potwierdzić, że dwa numery YT5124AB i 07426 odnosiły się do tego samego produktu.

Do dnia dzisiejszego nie otrzymano żadnej odpowiedzi od przedsiębiorstwa Intratuin.

Komisja stwierdza, że ani Intratuin, ani TÜV Rheinland nie ma zarzutów co do środka zastosowanego przez władze Niderlandów. Umowa sprzedaży pomiędzy przedsiębiorstwami YAT i Intratuin wskazuje, że elektryczne kosiarki trawnikowe sprzedawane przedsiębiorstwu Intratuin były oznaczone numerem YT5124AB, który jest numerem objętym świadectwami nr S 50121261 i AM 50121263 0001 wydanymi przez przedsiębiorstwo TÜV Rheinland.

W świetle dostępnej dokumentacji Komisja uważa, że władze Niderlandów udowodniły, że maszyna, do której odnoszą się środki ograniczające, nie spełnia istotnych wymogów w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa, o których mowa powyżej. Niezgodności te stwarzają poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników przedmiotowej maszyny.

Po przeprowadzeniu wymaganej procedury Komisja uznaje zatem, że zakaz wprowadzony przez władze Niderlandów jest uzasadniony.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 lutego 2011 r.

W imieniu Komisji
Antonio TAJANI
Wiceprzewodniczący

______

(1) Dz.U. L 207 z 23.7.1998, s. 1.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2011.45.1

Rodzaj: Opinia
Tytuł: Opinia w zastosowaniu art. 7 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 98/37/WE w odniesieniu do wprowadzonego przez władze Niderlandów zakazu dotyczącego elektrycznej kosiarki trawnikowej noszącej znak towarowy Intratuin, typ 07426 MD-2009-156.
Data aktu: 11/02/2011
Data ogłoszenia: 12/02/2011