Pomoc Państwa - Szwecja - Pomoc państwa nr C 24/04 (ex NN 35/04) - Wdrożenie naziemnej telewizji cyfrowej - Zaproszenie do przedłożenia uwag na podstawie art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - SZWECJA

Pomoc państwa nr C 24/04 (ex NN 35/04) - Wdrożenie naziemnej telewizji cyfrowej

Zaproszenie do przedłożenia uwag na podstawie art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(2004/C 238/04)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 25 września 2004 r.)

Pismem z dnia 14 lipca 2004 r., zamieszczonym w języku autentycznym po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Szwecję o decyzji wszczęcia procedury przewidzianej w art. 88 ust. 2 Traktatu WE w stosunku do wyżej wymienionych środków.

Zainteresowane strony mogą przedstawić swoje uwagi dotyczące środków, w stosunku do których Komisja wszczyna procedurę, w ciągu miesiąca, licząc od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim listu, na następujący adres:

European Commission

Directorate-General for Competition

Directorate H, State Aid

J-II, 70

B-1049 Brussels

Fax: + 32 2 296 98 16

Uwagi te zostaną przekazane do wiadomości Szwecji. Zainteresowana strona przedstawiająca uwagi może zwrócić się z pisemną prośbą o zachowanie poufności w stosowaniu jej tożsamości, podając powody tejże prośby.

STRESZCZENIE

Procedura

W sierpniu i listopadzie 2001 r. do Komisji wpłynęły dwie skargi dotyczące wdrożenia w Szwecji naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T), jak i sposobów jej finansowania. W kwietniu 2002 r. Komisja wystosowała do władz szwedzkich pierwszy wniosek o udzielenie informacji. W ciągu roku 2003 oraz na początku roku 2004 miała miejsce wymiana korespondencji pomiędzy Komisją a rządem Szwecji.

Opis środków, w stosunku do których Komisja wszczyna procedurę

Rząd Szwecji podjął decyzje o wdrożenie w tym kraju naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T). W 2000 r. rząd zadecydował, że DVB-T powinna pokryć terytorium całego kraju. Rozbudowy sieci dokonuje firma Teracom. Teracom jest przedsiębiorstwem państwowym odpowiedzialnym za nadawanie sygnału telewizyjnego. Telewizja Szwedzka (SVT) jest zobowiązana nadawać sygnał za pomocą sieci Teracom. Ponadto Teracom posiada spółkę podporządkowaną, dostarczającą aplikacje cyfrowe oraz świadczącą inne usługi. Rząd ustalił system rekompensaty kosztów ponoszonych przez firmy SVT z tytułu działalności nadawczej. Wydaje się, iż SVT płaci firmie Teracom więcej niż powinna lub powinna była. Ponadto rząd otrzymał pozwolenie na udzielenie firmie Teracom gwarancji skarbu państwa. Dodatkowo, firma Teracom została również przez rząd bezpośrednio dokapitalizowana.

Analiza środków

SVT jest finansowana bezpośrednio z opłat abonamentowych gospodarstw domowych. Dodatkowo otrzymuje środki finansowe z konta zarządzanego przez Rządowe Biuro ds. Zadłużenia (SNDO). SVT płaci firmie Teracom za świadczone usługi. Jednakże wydaje się, iż SVT przekazuje tej ostatniej sumy wyższe niż powinna uiścić za korzystanie z usług nadawczych. Wspomniane opłaty przekazywane przez SVT na rzecz Teracom stanowią zasoby państwowe i ich pochodzenie winno być przypisane Państwu. Ponadto gwarancja oraz zastrzyk finansowy wydają się przysparzać korzyści firmie Teracom. Gwarancja wydaje się nie być zgodna z zasadami ustalonymi w Obwieszczeniu Komisji w sprawie Gwarancji. Ponadto dokapitalizowanie spółki Teracom dokonane przez rząd, w obliczu jej trudnej sytuacji finansowej, nie byłoby do zaakceptowania dla prywatnego inwestora w normalnych warunkach gospodarki rynkowej. Korzyści przyznane firmie Teracom są w stanie zakłócić wolną konkurencję (DVB-T konkuruje bowiem z firmami DVBSatellite oraz DVB-Cable) oraz wpłynąć na wymianę handlowa miedzy Państwami członkowskimi.

W związku z powyższym, na obecnym etapie procedury Komisja doszła do wniosku, iż władze szwedzkie według wszelkiego prawdopodobieństwa przyznają pomoc państwa firmie Teracom w rozumieniu artykułu 87 ust. 1 Traktatu WE. Wydaje się również, że wyjątki przewidziane w artykule 87 ust. 2 i 3 Traktatu WE nie znajdują w obecnym przypadku zastosowania. Ze względu na wątpliwości, jakie istnieją co do zgodności wspomnianych środków pomocowych z Traktatem WE, Komisja podjęła decyzję o wszczęciu formalnej procedury dochodzenia przewidzianej w artykule 88 ust. 2 Traktatu WE.

Zgodnie z artykułem 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999, nielegalna pomoc może stać się w całości przedmiotem windykacji od beneficjenta.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024