RODO: Sejm uchwalił ważne zmiany dla banków i ubezpieczycieli
Sejm uchwalił tzw. ustawę sektorową, wdrażającą RODO. Nowelizacja zmienia 168 ustaw, w tym prawo bankowe, ustawę o działalności ubezpieczeniowej oraz o usługach płatniczych.
Sejm uchwalił tzw. ustawę sektorową, wdrażającą RODO. Nowelizacja zmienia 168 ustaw, w tym prawo bankowe, ustawę o działalności ubezpieczeniowej oraz o usługach płatniczych.
Opłaty dystrybucyjne i za przesył energii elektrycznej nie będą ustalane ustawą, ale przez regulatora - Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki - taką zmianę w ustawie o cenach prądu uchwalił w piątek Sejm. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Rekompensatę w wysokości 1 mld 260 mln zł dla publicznej radiofonii i tv z tytułu utraconych w latach 2018-19 opłat abonamentowych przewiduje nowelizacja ustawy o opłatach abonamentowych, którą w piątek na ranem uchwalił Sejm.
Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, którego celem jest m.in. do przyspieszenie i usprawnienie postępowań w sprawach cywilnych, został w środę skierowany do dalszych prac w Sejmie. Po pierwszym jego czytaniu za skierowaniem do komisji zdecydowała większość z udziałem klubów PiS, PO-KO i Nowoczesnej.
Matki, które wychowały czworo i więcej dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury. Zgodnie z nową ustawą, tzw. matczyne emerytury mają być wypłacane na wniosek od 1 marca 2019 roku.
Wkrótce banki hipoteczne będą wyłączone z regulacji dotyczących funkcjonowania systemu gwarantowania depozytów i związanych z tym obowiązków. Taką zmianę przewiduje nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji.
Podpisana przez prezydenta nowelizacja Kodeksu wyborczego zaostrza warunki karalności wobec kandydatów na wójta, burmistrza i prezydenta miasta oraz przywraca jedną komisję wyborczą we wszystkich wyborach, z wyjątkiem wyborów samorządowych.
Jeżeli lokalny samorząd zdecyduje o wyższej bonifikacie niż 60 proc. zaproponowane przez Skarb Państwa, to automatycznie na tym terenie zostanie ona podwyższona przez wojewodę do "samorządowego" poziomu - to zmiana, którą wprowadzi nowelizacja podpisana przez prezydenta.
Statut uczelni ma określać, kto będzie wykonywał obowiązki rektora w przypadku wygaśnięcia mandatu. Taką zmianę w obowiązującym od początku obecnego roku akademickiego Prawie o szkolnictwie wyższym i nauce podpisał Prezydent.
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w marcu ogłosi nabór do programu termomodernizacyjnego. Biorące udział w nim gminy będą musiały pokryć 30 proc. kosztów wymiany starych pieców na nowe, niskoemisyjne.
Od 9 lutego br. przedsiębiorcy mają obowiązek umieszczania na opakowaniach produktów leczniczych unikalnego identyfikatora oraz zabezpieczenia przed naruszeniem opakowania. Dotyczy to prawie wszystkich produktów wydawanych z przepisu lekarza na receptę. W aptekach i szpitalach musiały się pojawić czytniki, by skanować te kody.
Uproszczona rejestracja, w tym elektroniczna, a także większe możliwości pozyskiwania kapitału poprzez łatwiejszą emisję i obrót akcjami - takie m.in. zmiany przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowym, która ma wprowadzić prostą spółkę akcyjną. Projekt został we wtorek zaakceptowany przez rząd.
Zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku sekurytyzacji oraz zwiększenie jego przejrzystości i bezpieczeństwa dla podmiotów uczestniczących w procesach sekurytyzacji - to cele zmian w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw, których projekt przyjął we wtorek rząd.
Statut uczelni ma określać, kto będzie wykonywał obowiązki rektora w przypadku wygaśnięcia mandatu. Taką zmianę w obowiązującym od początku obecnego roku akademickiego Prawie o szkolnictwie wyższym i nauce, uchwaloną w czwartek nad ranem Sejm, przyjął w piątek bez poprawek Senat.
Nowe zasady przymusowej restrukturyzacji banków, wyłączenie banków hipotecznych z zasady gwarantowania depozytów - takie m.in. zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, którą w piątek bez poprawek przyjął Senat.
Nowelizacja ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność, którą w czwartek 31 stycznia br. w nocy uchwalił Sejm, w piątek została bez poprawek przyjęta przez Senat. Przewiduje ona, że jeżeli lokalny samorząd zdecyduje o wyższej bonifikacie niż 60 proc. proponowanych przez Skarb Państwa, to automatycznie na tym terenie zostanie ona podwyższona przez wojewodę do "samorządowego" poziomu.
Bez zmian Senat przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, która przewiduje m.in. ograniczenia w kandydowaniu osób karanych, powrót do jednej komisji wyborczej, a także ujednolicają przepisy dotyczące wygaśnięcia mandatów.
Ustawa, której celem jest m.in ujawnienie wysokości zarobków w Narodowym Banku Polskim, została w piątek przyjęta z jedną redakcyjną poprawką przez Senat. Zgodnie z nią, maksymalne wynagrodzenie np. dyrektorów, nie będzie mogło przekroczyć 0,6-krotności wynagrodzenia prezesa. Jednak do publicznej wiadomości podawane będą średnie pensje, a nie wynagrodzenia konkretnych osób.
Sejm skierował ponownie do komisji infrastruktury i samorządu terytorialnego senacki projekt zmian ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów
Przełom 2018 i 2019 r. obfituje w wiele zmian prawnych mających wpływ na bezpieczeństwo i higienę pracy. Jedną z nich będzie wejście w życie nowych przepisów w sprawie bhp przy obsłudze żurawi.