Przepisy o zdalnym nauczaniu już obowiązują

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus

Indywidualne nauczanie można prowadzić bez bezpośredniego kontaktu uczeń – nauczyciel, do tego lekcja zdalna może trwać od 30 do 60 minut, a nauczyciel może zmodyfikować tygodniowy rozkład zajęć – takie możliwości przewidują rozwiązania prawne wprowadzone na ten rok szkolny, pomocne w organizowaniu kształcenia w czasie pandemii.

08.09.2020

Do 31 sierpnia trzeba zarejestrować urządzenia grzewcze

Akcyza

W poniedziałek, 31 sierpnia upływa okres przejściowy dla podmiotów sprzedających paliwa opałowe lub podmiotów zużywających te paliwa do celów grzewczych. Aby otrzymać status pośredniczącego podmiotu olejowego (dla sprzedawców) lub zużywającego podmiotu olejowego (dla nabywców), konieczne jest złożenie specjalnego zgłoszenia. Obowiązek dotyczy także osób prywatnych.

31.08.2020

Ustawa podpisana - teraz NFOŚiGW ma wspierać elektromobilność

Środowisko Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Likwidacja Funduszu Niskoemisyjnego Transportu oraz utworzenie w jego miejsce nowego zobowiązania wieloletniego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - to cel podpisanej właśnie przez prezydenta ustawy. Rozwiązanie to ma przyspieszyć finansowanie ze środków publicznych rozwoju transportu niskoemisyjnego.

27.08.2020

Ustawa o braku obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy podpisana

Administracja publiczna

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie przez kierowcę prawa jazdy, a także możliwość rejestracji pojazdu w miejscu czasowego zamieszkania właściciela pojazdu oraz prawo do zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu przy przerejestrowaniu pojazdu - to niektóre ze zmian, jakie przyniesie podpisana przez prezydenta ustawa.

27.08.2020

Przepisy o pomocy dla twórców i instytucji kultury mogą wejść w życie

Finanse samorządów Małe i średnie firmy

Uruchomienie nadzwyczajnych instrumentów wspierających samorządowe instytucje artystyczne, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe oraz osoby fizyczne wykonujące zawody twórcze lub artystyczne - to cel ustawy, którą podpisał właśnie prezydent Andrzej Duda.

27.08.2020

Prezydent zgodził się na porozumienie z Białorusią w sprawie ochrony wód

Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białorusi o współpracy w dziedzinie ochrony i racjonalnego wykorzystania wód transgranicznych. Porozumienie ma umożliwić ochronę i racjonalne użytkowanie wód transgranicznych, polepszenie ich jakości, zachowanie oraz, jeśli to konieczne, odbudowę ich ekosystemów.

20.08.2020

Wsparcie rolników dotkniętych skutkami epidemii z podpisem prezydenta

Finanse Koronawirus

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego. Zmiany dotyczą wsparcia m.in. rolników dotkniętych kryzysem wywołanym pandemią COVID-19. Wnioski o wsparcie powinny zostać zatwierdzone do 31 grudnia 2020 roku.

20.08.2020

Prezydent za wsparciem rynku ubezpieczeń należności handlowych

Prawo gospodarcze Koronawirus

Prezydent Andrzej Duda podpisał przepisy dotyczące wsparcia dla rynku ubezpieczeń. Chodzi o zasady i warunki przejmowania przez Skarb Państwa od zakładów ubezpieczeń ryzyka z tytułu umów ubezpieczenia należności handlowych w zakresie należności powstałych w okresie od 1 kwietnia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r.

20.08.2020

Prezydent podpisał ustawę o wzajemnym uznawaniu towarów w UE

Spółki Prawo gospodarcze

Z czwartkowego komunikatu Kancelarii Prezydenta wynika, że ustawa o odpowiedzialności za naruszenie przepisów rozporządzenia ws. wzajemnego uznawania towarów zgodnie z prawem wprowadzonych do obrotu w innym państwie członkowskim została podpisana. Nowe przepisy przewidują kary do 100 tysięcy złotych.

20.08.2020

Ustawa o delegowaniu pracowników podpisana

Prawo pracy

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług na terenie Unii Europejskiej. Ma ona na celu wdrożenie do polskiego prawa dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Poinformowała o tym w czwartek Kancelaria Prezydenta.

20.08.2020

Senat bez poprawek w ustawach o spisie rolnym i spisie ludności i mieszkań

Administracja publiczna

Senatorowie głosowali za zmianami w ustawach umożliwiających przeprowadzenie spisów powszechnych w warunkach epidemii. Doprecyzowano definicje metod spisowych i zdecydowano, że w wypadku pogorszenia sytuacji epidemicznej rachmistrzowie spisowi będą mogli zbierać dane również drogą telefoniczną.

18.08.2020

Senatorowie chcą wsparcia dla samorządowych i innych instytucji kultury

Samorząd terytorialny Koronawirus

Senat przegłosował zmiany dotyczące kultury w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z przeciwdziałaniem COVID-19. Pieniądze mają być przeznaczone na zapewnienie ciągłości działalności artystycznej, sfinansowanie wynagrodzeń i podniesienie bezpieczeństwa epidemiologicznego.

18.08.2020

Samorządowcy z rezerwą patrzą na wiązanie ich pensji z zarobkami sędziów

Samorząd terytorialny

Dzięki uchwalonej w piątek ustawie wynagrodzenia samorządowców, podobnie jak najwyższych władz państwa, mają być pochodną wynagrodzeń sędziów Sądu Najwyższego. Nie wiadomo jednak na razie, kto na tym zyska, a kto straci. Niektórzy samorządowcy już deklarują, że nie skorzystają w tym roku z możliwej podwyżki.

17.08.2020

Będą wyższe emerytury dla opozycjonistów z czasów PRL

Emerytury i renty

Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych w okresie PRL-u otrzymają świadczenie wyrównawcze. Sejm zdecydował w piątek, że do 2400 zł podniesione zostaną ich emerytury. Za przyjęciem noweli głosowało 434 posłów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

14.08.2020

Rozporządzenia o organizacji pracy szkół opublikowane

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia, które pozwolą szkołom i placówkom w razie zagrożenia epidemicznego wprowadzić odpowiednie, dostosowane do sytuacji rozwiązania. Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia całej placówki, jej części lub wybranych klas, albo zastosować wariant mieszany.

13.08.2020

Nadal ograniczenia w pracy urzędów administracji

Administracja publiczna

Mniej interesantów przy okienku, załatwiane tylko niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom sprawy - od soboty znowu wrócają ograniczenia w pracy urzędów administracji. Decyzję o rodzaju i formie wprowadzanych ograniczeń ma podjąć kierownik urzędu.

07.08.2020

Po zmianie przepisu prostsze wystawianie recept

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarze czy pielęgniarki wystawiający recepty na leki refundowane, nie muszą już wskazywać na nich identyfikatora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia właściwego dla miejsca zamieszkania pacjenta. Nie trzeba tego odnotowywać również na dokumentach związanych z realizacją recepty, np. w Dokumencie Realizacji Recepty.

04.08.2020

Dyrektywa o delegowaniu pracowników już obowiązuje

Prawo pracy

Po dwóch latach od przegłosowania w Parlamencie Europejskim 30 lipca 2020 roku zaczęła obowiązywać kontrowersyjna dyrektywa o delegowaniu pracowników. Polskie firmy, które oferują usługi w innych państwach UE, muszą już wypłacać swoim pracownikom wynagrodzenia według zasad państwa, na którego terenie ci pracownicy wykonują zadania

30.07.2020

Ustawa o ułatwieniach w kształceniu lekarzy podpisana

Zawody medyczne

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która przewiduje szereg zmian w kształceniu specjalistycznym medyków m.in. wprowadza centralny nabór na specjalizację. Ustawa wprowadza też zmiany zasad przeprowadzania eksperymentów medycznych.

24.07.2020