W lipcu ruszają prace nad ustawą o pracownikach sądów

Wymiar sprawiedliwości

Już w lipcu mają ruszyć prace legislacyjne nad tworzeniem ustawy o pracownikach sądów, odrębnie mają zostać uregulowane kwestie dotyczące pracowników prokuratury - to zapowiedzi, które padły ze strony kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości podczas spotkania ze związkowcami. Poinformował o tym na swoim profilu Ogólnokrajowy Związek Zawodowy Ar Prim.

19.06.2024

SN: Prawo do zatrzymania bankom nie przysługuje, jeśli mogą potrącić wierzytelność

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy, w składzie siedmiu sędziów, wypowiedział się w sprawie stosowania przez banki tzw. prawa zatrzymania już po unieważnieniu umowy kredytu "frankowego". Uznał, że prawo to nie przysługuje, jeśli można potrącić wierzytelność z wierzytelności drugiej strony. Kwestia tzw. prawa zatrzymania pojawiała się w różnych zagadnieniach prawnych kierowanych przez sądy do SN i dotyczących wzajemności umów kredytów "frankowych". Zwrócił na to uwagę w swoich pytaniach Rzecznik Finansowy.

19.06.2024

Warszawska ORA przyjęła Kodeks dobrych praktyk przy zatrudnianiu osób LGBT+

Wymiar sprawiedliwości

Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie przyjęła Kodeks dobrych praktyk we współpracy i zatrudnianiu osób LGBT+. Dokument adresowany jest do kancelarii adwokackich i ma stanowić - jak podkreśla izba - łatwe do wdrożenia narzędzie wyznaczające standardy budowania organizacji inkluzywnych, uwzględniających perspektywę osób identyfikujących się jako LGBT+. Zakłada m.in., że po wdrożeniu zasad kancelaria będzie respektować preferowane imiona, zaimki, ale też sposób ubierania się zgodnie z tożsamością płciową.

19.06.2024

Prof. Olaś: Zasada proporcjonalności w procesie cywilnym ma rosnące znaczenie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nadmiarowe procedury i przedłużające się procesy, wraz ze zbytecznymi kosztami i opóźnieniami, mogą uniemożliwić uczciwe i sprawiedliwe rozstrzyganie sporów - wskazuje prof. Andrzej Olaś z Zakładu Postępowania Cywilnego WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego. I dodaje, że dlatego tak ważna jest zasada proporcjonalności w ujęciu procesowym silnie sprzężona z zagwarantowaną konstytucyjnie i konwencyjnie zasadą prawa do sądu.

19.06.2024

Nowa KRS przejmie nadzór nad sądami?

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury pracuje obecnie nad zmianami, które mają uregulować m.in. status tzw. neo-sędziów. To jednak nie wszystko, bo jak zapowiedział w rozmowie z Prawo.pl przewodniczący Komisji, prof. Krystian Markiewicz, przygotowane zostaną propozycje zmian w zakresie nadzoru nad sądami. Chodzi o to, by nadzór administracyjny nie był w rękach ministra.

19.06.2024

MS rozważa rozwód przed notariuszem lub kierownikiem urzędu stanu cywilnego

Wymiar sprawiedliwości

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają analizy dotyczące wprowadzenia możliwości pozasądowego rozwiązywania małżeństw przez rozwód za porozumieniem stron. Rozważane są dwa modele - tzw. rozwód notarialny oraz rozwód w trybie administracyjnych czyli przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Obecnie prowadzone są badania prawnoporównawcze, sprawą zajmie się Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego - informuje resort.

18.06.2024

Pracownik sądowy na minimalnej i z nadgodzinami - sądy tracą ludzi i toną w sprawach

Wymiar sprawiedliwości

Jeden z wydziałów apelacji liczył do niedawna pięciu pracowników, w ostatnich miesiącach został tylko jeden z zaledwie dwuletnim stażem - takie przykłady płyną z całego kraju i z sądów różnych instancji. Powód - niskie wynagrodzenie przy dużym obciążeniu pracą - nawet po 800 akt "na głowę". Bywa, że pisma sądowe wychodzą z sądów dopiero po kilku miesiącach. MS zapewnia, że rozważa zmiany, a pracownicy wskazują, że jeśli te nie będą szybkie, to sądy staną.

18.06.2024

NSA niechętny wstrzymaniu decyzji ministra o cofnięciu koncesji

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Wniosek o wstrzymanie decyzji ministra o odebraniu koncesji na sprzedaż materiałów wybuchowych powinien mieć uzasadnienie. Musi ono odnosić się do konkretnych okoliczności pozwalających sądzić, że wstrzymanie wykonania zaskarżonego aktu lub czynności grozi wyrządzeniem znacznej szkody. I nie można dopiero w zażaleniu do drugiej instancji sądu uzupełniać złożonego w sprawie wniosku – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

18.06.2024

Skarga na adwokata? W sprawie sprzed 12 miesięcy trafi od razu do rzecznika

Wymiar sprawiedliwości

Skarga na adwokata lub aplikanta ma być rozpoznawana w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od dnia jej wniesienia, a o sposobie jej załatwienia ma zostać poinformowany sam zainteresowany. Będzie ona przekazywana bezpośrednio do rzecznika dyscyplinarnego izby adwokackiej, jeżeli z jej treści wynika, że od zdarzenia do jej złożenia minęło więcej niż 12 miesięcy. Jeśli skarżący nie będzie zadowolony z załatwienia sprawy przez referat skarg, trafi ona również do rzecznika.

18.06.2024

TSUE: Kobiety identyfikujące się z równością płci nie wrócą do ojczyzny

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Nastolatki, których wspólną cechą jest rzeczywiste zidentyfikowanie się z podstawową wartością, jaką jest równość kobiet i mężczyzn, które nastąpiło podczas ich pobytu w państwie członkowskim, można, w zależności od sytuacji w kraju pochodzenia, uznać za należące do „szczególnej grupy społecznej”, co stanowi „powód prześladowania” mogący prowadzić do przyznania statusu uchodźcy – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

17.06.2024

Polska będzie wykonywać wyroki ETPCz – rząd zapowiada specjalną ustawę

Wymiar sprawiedliwości

Ministrowie sprawiedliwości i spraw zagranicznych deklarują poważne traktowanie i wykonywanie wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ma powstać specjalna ustawa, ale przede wszystkim konieczne jest poprawienie zakwestionowanych przez Trybunał przepisów. Problem jest jednak większy niż tylko „posprzątanie po PiS”, bo np. aborcyjny wyrok w sprawie Alicji Tysiąc czeka na wykonanie od 2007 roku.

17.06.2024

Frankowiczom coraz łatwiej negocjować warunki ugód z bankami

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe

Frankowicze procesujący się z bankami coraz częściej mają szansę na zawarcie korzystnej ugody. Banki tracą entuzjazm do wieloletnich procesów, po których muszą płacić gigantyczne odsetki, więc chętniej idą na ustępstwa, a kredytobiorcy też nie zawsze chcą latami czekać na zwycięstwo. Warto zadbać np. o kwestię uregulowania zwrotu kosztów procesu, jakie poniósł kredytobiorca w związku z wytoczeniem powództwa - to jasno powinno wynikać z treści ugody.

17.06.2024

Dodatek dla sędziego penitencjarnego? Sędziowie postulują zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie penitencjarni mają w nadzorze zakłady karne, izby zatrzymań czy ośrodki dla cudzoziemców, a mimo to nie przysługują im dodatki, jeśli nie są wizytatorami. Z kolei sędziowie rodzinni dodatek dostają, jeśli mają w nadzorze choćby jedną placówkę leczniczą - wynika z uwag do projektu zmiany rozporządzenia w sprawie funkcji oraz sposobu ustalania dodatków funkcyjnych przysługujących sędziom. W ocenie sędziów czas na zmiany.

17.06.2024

NRA chce, by w budżecie na 2025 r. zabezpieczono pieniądze na urealnienie urzędówek

Wymiar sprawiedliwości

Naczelna Rada Adwokacka przyjęła stanowisko, w którym zwraca się do ministra sprawiedliwości o podjęcie działań zmierzających do zabezpieczenia w ustawie budżetowej na rok 2025 środków finansowych pozwalających na urealnienie urzędówek. Od 5 czerwca obowiązuje rozporządzenie zrównujące stawki za urzędówki adwokatów i radców prawnych ze stawkami dla obrońców i pełnomocników z wyboru.

16.06.2024

Pierwsza prezes SN z zarzutami dyscyplinarnymi

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego uznał, że I prezes SN Małgorzata Manowska dopuściła się obrazy przepisów prawa i naruszyła godność urzędu. Tłem zarzutów postawionych przez rzecznika Dyscyplinarnego SN Andrzeja Tomczyka ma być jest spór wewnątrz SN. Chodzi o to, że we wrześniu 2021 r. "starzy" sędziowie SN opuścili obrady Kolegium SN. Był to protest wobec powołania Izby Dyscyplinarnej oraz niewykonania orzeczeń TSUE.

15.06.2024

Rozliczenie konkubinatu nie jest proste

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po 27 latach konkubinatu para zdecydowała się rozstać. Konkubent zażądał zwrotu pieniędzy. Sąd Najwyższy w rozszerzonym składzie rozstrzygnie teraz, czy rozliczenie pomiędzy byłymi konkubentami dawnego zakupu mieszkania przez jednego z nich, wyłącznie w jego własnym imieniu, następuje w kwocie nominalnej, jeżeli nie zostało zgłoszone żądanie jej waloryzacji, czy z uwzględnieniem zmiany wartości nieruchomości po jej zakupie.

14.06.2024

SN: Ważne postępowanie, nawet jeśli delegację podpisał podsekretarz

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Skład sądu obsadzonego przez sędziego delegowanego, gdy akt nominacji podpisał podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości, nie jest składem „sprzecznym z przepisami prawa”, a rzekome wątpliwości co do bezstronności i niezawisłości sędziego nie mogą prowadzić do nieważności postępowania - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej z udziałem jednego sędziego i skargi kasacyjnej nie przyjął do rozpoznania.

14.06.2024

Ustalenie aktualnego adresu jako element procedury doręczenia komorniczego

Wymiar sprawiedliwości

Procedura doręczenia komorniczego wprowadzona 7 listopada 2019 roku zawiera w sobie dwa postępowania. Pierwszym z nich jest postępowanie dotyczące doręczenia korespondencji, drugie natomiast zależne od wyniku tego pierwszego, prowadzone jest w przedmiocie ustalenia aktualnego miejsca zamieszkania adresata (pozwanego) - pisze Kamil Paweł Szmidt, adwokat w RESIST Rezanko Sitek.

14.06.2024

„Leśne sprawy Misia Adwokata” także w języku migowym

Wymiar sprawiedliwości

Bajka „Leśne sprawy Misia Adwokata” została właśnie przetłumaczona na polski język migowy. NRA chce w ten sposób dotrzeć z edukacją prawną m.in. do dzieci niesłyszących i słabosłyszących. Rozpoczęło się też tłumaczenie drugiej części, której bohaterką jest prawniczka, ekolożka - niedźwiedzica polarna. To efekt współpracy Adwokatury oraz Towarzystwa Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego GEST.

13.06.2024

Węgry zapłacą 200 mln euro, bo nie wykonały wyroku

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

13 czerwca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Węgry muszą zapłacić karę ryczałtową w wysokości 200 mln euro i okresową karę pieniężną w wysokości miliona euro za każdy dzień zwłoki, z powodu zatrzymywania osób ubiegających się o ochronę międzynarodową w strefach tranzytowych i naruszenia ich prawa do pozostania na terytorium Węgier.

13.06.2024