Ustawa naprawcza zapowiada dostęp do obrońcy z urzędu natychmiast po zatrzymaniu

Wymiar sprawiedliwości

Jeśli wprowadzone zostaną zmiany proponowane przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego, osoba zatrzymana będzie natychmiast informowana o przyczynach zatrzymania i o przysługujących jej prawach, w tym o prawie do skorzystania z pomocy obrońcy, także z urzędu. Żeby nie była to pusta deklaracja, będzie obowiązek pełnienia przez adwokatów i radców prawnych dyżurów w gotowości do świadczenia takiej pomocy.

12.11.2024

Referendarze chcą mieć możliwość szybszego awansu na sędziego, MS analizuje

Wymiar sprawiedliwości

Referendarze chcą, by Ministerstwo Sprawiedliwości umożliwiło im awans sędziowski bez konieczności obywania aplikacji uzupełniającej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Podkreślają, że mają do tego wystarczające kompetencje, doświadczenia i zdane egzaminy zawodowe - np. adwokacki czy radcowski. MS pytane o to przez Prawo.pl zapewnia, że sprawa jest głęboko analizowana. Sędziowie - co do zasady - problemu nie widzą, z zastrzeżeniem, że będzie wymagany określony staż pracy.

12.11.2024

Ustawa naprawcza ma przywrócić wychowawcze cele kar

Wymiar sprawiedliwości

Do przepisu w kodeksie karnym, określającego dyrektywy wymiaru kary, ma wrócić jej wychowawczy i resocjalizacyjny cel, usunięty nowelizacją z 2022 roku. To jeden z elementów tzw. ustawy naprawczej, której projekt przygotowała Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego w ramach „szybkiego sprzątania” po rządach Zjednoczonej Prawicy. Dokument jest już w opiniowaniu.

11.11.2024

Dr Pawelec: Zabójstwo drogowe naruszy aksjologię prawa karnego

Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie do kodeksu karnego dodatkowego typu przestępstwa, zabójstwa drogowego, zachwiałoby całą aksjologią przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji – twierdzi dr Kazimierz J. Pawelec, adwokat i naukowiec specjalizujący się w sprawach wypadków komunikacyjnych. Jego zdaniem, sprawców takich zdarzeń można odpowiednio karać na podstawie obecnego prawa. Zapadają tu dość surowe kary.

11.11.2024

Notariusze chcą zmian w zakresie nadawania klauzul wykonalności

Wymiar sprawiedliwości

Elektroniczny arbitraż gospodarczy mógłby zdecydowanie przyczynić się do spadku liczby spraw gospodarczych w sądach. Pomógłby też odciążyć wymiar sprawiedliwości od spraw, które nie muszą do niego wpływać, zapewniając jednocześnie przedsiębiorcom szybkość, wygodę i poufność w dochodzeniu roszczeń - uważa Stowarzyszenie Notariuszy Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie. W jego ocenie potrzebne są jednak zmiany w zakresie przepisów o nadawaniu klauzul wykonalności wyrokom sądów polubownych, jest już petycja do ministra sprawiedliwości.

09.11.2024

Wewnętrzna "policja" Służby Więziennej do likwidacji, jest projekt

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce znieść Inspektorat Wewnętrzny Służby Więziennej, który został powołany w lipcu 2022 r. do rozpoznawania i wykrywania przestępstw, zapobiegania im oraz uzyskiwania i utrwalania ich dowodów, gdy popełnili je osadzeni w zakładach karnych albo aresztach śledczych, funkcjonariusze i pracownicy w związku z wykonywaniem czynności służbowych, oraz inne osoby przebywające na terenie zakładów karnych albo aresztów śledczych. Zapowiadała to w rozmowie z Prawo.pl wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart.

09.11.2024

KRS chce zabezpieczenia w sprawie przydziału spraw dla sędziów z Rady

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa chce, by Trybunał Konstytucyjny wydał zabezpieczenie wstrzymujące wykonania decyzji prezesów sądów w przedmiocie ustalenia podziału czynności sędziów, wydanych na podstawie zmienionego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z września br. Chodzi m.in. o to, że przydział spraw dla rzecznika dyscyplinarnego i jego zastępców, który obecnie wynosi 90 proc. oraz dla sędziów członków KRS, który zmieniono na 100 proc.

08.11.2024

Alimenty, sprawy spadkowe - są projekty zwiększające stawki dla radców i adwokatów

Wymiar sprawiedliwości

O 100 proc. mają wzrosnąć minimalne stawki z wyboru a tym samym "urzędówki" dla adwokatów i radców reprezentujących klientów w 11 grupach spraw. Chodzi o te z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, postępowań dotyczących nieletnich, spraw alimentacyjnych, o nakaz wypłaty wynagrodzenia za pracę do rąk drugiego małżonka, o stwierdzenie nabycia spadku czy o opróżnienie lokalu mieszkalnego. Rozporządzenia mają wejść niezwłocznie po ogłoszeniu, mają dotyczyć również spraw w toku.

08.11.2024

Zagłodzić niekonstytucyjny Trybunał i Radę?

Prawnicy Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości

Nie musimy stale dokarmiać instytucji łamiących polski porządek prawny. Podwyższenie ich budżetów na przyszły rok jest niezgodne z logiką. Sejm bierze więc udział w procedurze nielegalnej, zatwierdzając budżety niekonstytucyjnych organów państwa. Ale „zagłodzić” i wyłączyć światło – to zbyt radykalne przedsięwzięcie, bo stracą na tym posłowie, pracownicy i sędziowie w stanie spoczynku. Czy warto?

08.11.2024

Alimenty natychmiastowe na ostatniej prostej? Jest projekt

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Domowe finanse

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego zaopiniowała już projekt dotyczący alimentów natychmiastowych, ma być wkrótce skierowany do dalszych prac legislacyjnych. Trwają też prace nad rozporządzeniem, które miałoby określać tabele alimentacyjne - ustaliło Prawo.pl. Sam pomysł pojawił się już za czasów poprzedniego rządu, jest postulowany przez sędziów rodzinnych, nie został jednak zrealizowany.

08.11.2024

Kozak: Zmiany na lepsze a przesłanka aresztowa surowej kary

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kiedyś areszt stosował prokurator. Teraz formalnie robi to sąd, ale czy aby na pewno? Pytanie jest może przewrotne i choć postanowienie wydaje oczywiście sąd, to samoistna przesłanka surowej kary jako uzasadniająca zastosowanie tymczasowego aresztowania nieco wywraca tę konstrukcję, bo pozwala sądowi „umyć ręce” (skojarzenie z Poncjuszem Piłatem jest zupełnie przypadkowe) - pisze adwokat Mikołaj Kozak, Kancelaria Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

07.11.2024

SN: Obniżenie popędu seksualnego za... znieważenie policjanta

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Pacjent

Sąd Okręgowy w Suwałkach rażąco naruszył prawo, nakazując agresywnej kobiecie poddanie się terapii farmakologicznej, osłabiającej popęd seksualny. Jedynym celem tej terapii jest osłabienie popędu seksualnego, a nie korygowanie zachowań podejrzanego, które z popędem tym nie mają nic wspólnego. Dlatego Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok w części dotyczącej orzeczonego środka zabezpieczającego i w tym zakresie przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

07.11.2024

Nieodpłatna pomoc prawna bez oświadczenia o majątku? Adwokaci i radcy przeciwni

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chciałoby, by nieodpłatna pomoc prawna dostępna była dla wszystkich potrzebujących. Zaproponowało więc zniesienie obowiązku składania oświadczenia o niemożności poniesienia jej kosztów, bo jest to nieefektywne i powoduje dyskomfort. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się zarówno Adwokatura, jak i Krajowa Izba Radców Prawnych podkreślając, że będzie to szkodliwe dla systemu i ograniczy wsparcie dla tych, którzy naprawdę go potrzebują.

07.11.2024

SN: Sprawa aktorki oskarżonej o zniesławienie Straży Granicznej do ponownego rozpoznania

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę prokuratora generalnego i przekazał do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Warszawie sprawę znanej aktorki, oskarżonej o zniesławienie Straży Granicznej oraz jej funkcjonariuszy. Sąd rejonowy umorzył sprawę, a sąd okręgowy utrzymał w mocy zaskarżone orzeczenie. SN uznał, że wyrok narusza porządek prawny w Polsce.

06.11.2024

TSUE: Wsparcie w pandemii przewoźnika lotniczego było zgodne z prawem

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił skargę Wizz Air dotyczącą pomocy przyznanej przez Rumunię krajowemu przewoźnikowi lotniczemu TAROM w celu zrekompensowania szkód poniesionych w związku z pandemią COVID-19. Sąd uznał, że wynosząca prawie 2 miliony euro pomoc jest zgodna z przepisami.

06.11.2024

SN: Zbrodnia sądowa - jeden sędzia odpowie, inny - nie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Skazanie trzech opozycjonistów na kary pozbawienia wolności przez sędziego stanu wojennego zawierają znamiona popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni komunistycznej. Dlatego Izba Odpowiedzialności Zawodowej uchyliła immunitet sędziemu z Łodzi. Natomiast nie zgodziła się na postawienie przed sądem karnym sędziego H. z Poznania, który brał udział w skazaniu ośmiu członków NZSS „Solidarność. Wszyscy skazani rozprowadzali ulotki potępiające stan wojenny wprowadzony w 1981 roku.

06.11.2024

Pozew frankowy doręczony bankowi wstrzyma spłatę kredytu

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Sąd będzie częściej orzekał na posiedzeniu niejawnym, a świadkowie będą mogli być przesłuchiwani zdalnie - mimo sprzeciwu strony. Z kolei pozew frankowicza z chwilą doręczenia bankowi, z mocy prawa wstrzyma spłatę kredytu. Wyłączone zostaną również ograniczenia co do zarzutu potrącenia, będzie można go zgłaszać aż do zakończenia sprawy w drugiej instancji, a ugoda będzie mogła być zawarta zdalnie - to założenia projektu nowelizacji autorstwa Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, która ma usprawnić sprawy frankowe.

06.11.2024

Adwokaci i radcy wskażą kandydata na prokuratora generalnego

Wymiar sprawiedliwości

Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Rada Radców Prawnych będą mogły wskazać kandydata na prokuratora generalnego, co więcej ich przedstawiciele wejdą w skład Krajowej Rady Prokuratorów - to zmiany, które po konsultacjach i opinii Komisji Weneckiej wprowadzono do projektu noweli Prawa o prokuraturze, rozdzielającego funkcję prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Jest on już na końcowym etapie prac rządu.

06.11.2024

Ubezpieczyciel nie jest już zobligowany do likwidacji szkody - skutek uchwały SN

Wymiar sprawiedliwości Ubezpieczenia

Uchwała Sądu Najwyższego z 11 września 2024 r., pomimo braku jakichkolwiek zmian w prawie, próbuje wywrócić do góry nogami utrwalone zasady ustalania odszkodowania z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Umniejsza ona pozycję poszkodowanego, którego ochrona stanowiła główny cel tego systemu, a w zamian praktycznie znosi sądową kontrolę nad poczynaniami ubezpieczyciela. Czy taka uchwała zasługuje na jakikolwiek posłuch - zastanawia się Łukasz Gil, radca prawny.

05.11.2024