Rolnik ryczałtowy to rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od VAT we wskazanym zakresie, z wyjątkiem rolnika obowiązanego prowadzić księgi rachunkowe. Do zakresu usług rolniczych zalicza się usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt (bez usług weterynaryjnych, podkuwania koni i prowadzenia schronisk dla zwierząt gospodarskich), usługi związane z leśnictwem (z wyłączeniem patrolowania lasów wykonywanych na zlecenie przez jednostki inne niż leśne), usługi wspomagające rybactwo (z wyłączeniem usług związanych z rybołówstwem morskim), a także wynajem i dzierżawę maszyn i urządzeń rolniczych (bez ich obsługi). 

Można więc stwierdzić, że od VAT zwolnieni są tylko rolnicy ryczałtowi w zakresie wyraźnie wskazanym ustawowo. Dostawa produktów rolnych oraz świadczenie usług rolniczych przez podmioty inne niż rolnicy ryczałtowi podlega opodatkowaniu. Innego rodzaju działalność prowadzona przez rolnika ryczałtowego, nieuprawniająca do zwolnienia przedmiotowego, co do zasady, podlegać będzie opodatkowaniu według stawek właściwych dla tych czynności. Prawo do zastosowania przedmiotowo-podmiotowego zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT dla innego rodzaju usługi rolniczej, jaką jest prowadzenie pensjonatu dla koni, stało się tematem jednej z ostatnich interpretacji dyrektora KIS.

Czytaj w LEX: Prowadzenie gospodarstwa rolnego a działalność gospodarcza – aspekty podatkowe, rachunkowe i cywilnoprawne >

Czytaj również: Rolnik zrobi odpis podatkowy na związki zawodowe rolników >>

 

Nowość
VAT. Komentarz 2023
-10%
Nowość

Adam Bartosiewicz

Sprawdź  

Cena promocyjna: 314.1 zł

|

Cena regularna: 349 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 279.2 zł


Pensjonat dla koni pozbawiony usług weterynaryjnych

Rolniczka ryczałtowa prowadzi wspólnie z małżonkiem gospodarstwo rolne, jednak zamierza prowadzić w przyszłości pensjonat dla koni w budynkach gospodarstwa, w których dotychczas wynajmowała jedynie odpłatnie boksy zainteresowanym właścicielom koni. Przedmiotem zawieranych z właścicielami koni umów miałoby być świadczenie usług związanych z chowem zwierzęcia. W ten sposób wnioskodawczyni planuje tak jak dotychczas udostępniać miejsca dla koni w boksach umieszczonych w stajni, ale oprócz tego ma zapewnić obsługę stajenną w postaci czyszczenia boksów i dościelania raz dziennie świeżej ściółki, przeprowadzać karmienie koni w oparciu o dostarczone produkty rolne w postaci siana i owsa, a także zapewniać koniom ruch na wybiegu. Poza tym właściciel pensjonatu może przeprowadzić wymagane, okresowe szczepienia, odrobaczenie, werkowanie i podkuwanie koni, ale wyłącznie na wyraźne życzenie i koszt w całości poniesiony przez właściciela zwierzęcia. Równocześnie każdy koń będzie mieć zapewnione korzystanie z infrastruktury ośrodka – pastwisk, ujeżdżalni, karuzeli. Za pobyt konia w pensjonacie właścicielka zamierza pobierać miesięczną opłatę.

Aktualnie rolniczka nie jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych, poza tym nie świadczy ani usługi schroniska dla zwierząt gospodarskich, ani też usług weterynaryjnych. W ramach gospodarstwa rolnego uprawia łąki, pastwiska, prowadzi tylko hodowlę koni. Wyprodukowane rośliny wykorzystuje na własne potrzeby gospodarstwa (głównie dla celów hodowli), ale również dokonuje ich sprzedaży. Jako wskazano we wniosku, ma zamiar zarejestrować działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W jej ocenie planowane do realizacji usługi pensjonatu dla koni mieszczą się w zakresie usług wspomagających chów i hodowle zwierząt gospodarskich.

Sprawdź w LEX: Czy rolnik prowadzący działalność gospodarczą, korzystający ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ustawy o VAT może być jednocześnie czynnym podatnikiem VAT? >

Przesłanki zastosowania zwolnienia dla rolnika ryczałtowego

W ocenie wnioskodawczyni usługa pensjonatu dla koni świadczona przez rolnika ryczałtowego w ramach działalności gospodarczej jest zwolniona z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.  Na potwierdzenie swojej tezy podniosła, że konie, którymi planuje się opiekować mają swoich właścicieli, z którymi zawierane będą umowy na świadczenie usług prowadzenia pensjonatu dla koni. Tego typu usługi mieszczą się w ustawowej definicji usług rolniczych. Co więcej, jeżeli rolnik ryczałtowy w ramach prowadzonej działalności rolniczej zamierza świadczyć usługi pensjonatu dla koni, z wyłączeniem usług weterynaryjnych, usług podkuwania koni i bez jednoczesnego prowadzenia schroniska dla zwierząt, ma prawo skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Istotne jest to, że status rolnika ryczałtowego i związane z tym zwolnienie podmiotowo-przedmiotowe będą dotyczyć wyłącznie aktywności w zakresie usług rolniczych. W związku z taką argumentacją stanowisko przedstawione we wniosku zostało uznane przez organ interpretujący za prawidłowe.

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 21 sierpnia 2023r., nr 0114-KDIP1-3.4012.388.2023.2.KP

Sprawdź w LEX: Czy obrót uzyskany przez rolnika w związku z wykonywaniem tzw. działalności nierejestrowanej, podlega opodatkowaniu VAT? >