Członek Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa działa jako jednostka organizacji społecznej. Nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, nie składa deklaracji VAT-7. Nie wykonuje również żadnych czynności opodatkowanych VAT, dlatego nie może go odliczyć ani w jakikolwiek sposób odzyskać.
Grant na organizację rajdu rowerowego
W ramach pełnionych funkcji przedstawiciele koła gospodyń wiejskich złożyli do lokalnie działającego stowarzyszenia wniosek o powierzenie grantu objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich w zakresie dotyczącym rozwoju kapitału społecznego. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i wybrany do sfinansowania. Wskazany grant ma na celu organizację rajdu rowerowego, w ramach którego pokazane zostaną ciekawe, gminne miejsca ochrony przyrody. W ten sposób grant przyczyni się do wzrostu wiedzy na temat lokalnego dziedzictwa przyrodniczego i pozwoli szerzyć wiedzę proekologiczną wśród mieszkańców. Poza tym ma pobudzać lokalną społeczność do dalszych działań i inicjatyw zarówno przyrodniczych jak i ekologicznych, a także promocji regionu, przy jednoczesnym zakupie m. in. kamizelek odblaskowych, drzewek, kory, tabliczek znamionowych. Realizacja grantu w ramach działalności statutowej nie będzie prowadzić do osiągnięcia jakiegokolwiek zysku. Wsparcie dla jednostki zadeklarowała także organizacja pozarządowa, która dzięki uzyskanym środkom może podjąć działania aktywizujące lokalną społeczność.
Sprawdź w LEX: Czy urząd gminy może przekazać zakupione ze środków gminy wyposażenie Kole Gospodyń Wiejskich? >
Realizacja grantu pozbawiona VAT
Cała działalność związana z realizacją grantu nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie VAT. Skutki projektu nie będą mieć żadnego związku z czynnościami opodatkowanymi VAT, a zrzeszenie nie stanie się czynnym podatnikiem VAT, mimo wystawienia na jego rzecz faktur i rachunków dokumentujących poniesione wydatki.
Zobacz również: Przedsiębiorca nie odliczy VAT od abonamentu medycznego >>
Przedstawiciele koła gospodyń wiejskich zwrócili się do dyrektora KIS z wątpliwościami dotyczącymi możliwości odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na realizację grantu. Przedstawili stanowisko, zgodnie z którym realizacja grantu nie zrobi z wnioskodawcy czynnego podatnika VAT, a tym samym nie obniży kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie faktur i rachunków potwierdzających poniesione koszty. Poza tym odnieśli się do regulacji prawnych, wskazując, że prawo do obniżenia podatku jest odpowiednio uwarunkowane – przysługuje, jeżeli odliczenia podatku dokonuje „płatnik” VAT, a towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, których następstwem jest powstanie zobowiązania podatkowego. To bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi stanowi warunek umożliwiający skorzystanie z prawa odliczenia podatku naliczonego, który jednocześnie wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami niewykorzystywanymi do czynności opodatkowanych. Wartym zaznaczenia jest, że wydatki ponoszone na realizację grantu nie będą przeznaczone do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.
Zobacz procedurę w LEX: Prawo do odliczenia VAT - istnienie >
Konieczne spełnienie przesłanek pozytywnych i brak przesłanek negatywnych
Dyrektor KIS podzielił stanowisko wnioskodawcy dotyczące braku możliwości odliczenia VAT od wydatków poniesionych na realizację grantu, uznając je za prawidłowe (interpretacja dyrektora KIS z 11 kwietnia 2023 r., nr 0112-KDIL1-1.4012.146.2023.1.DS). Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (sumę kwot podatku wynikających z faktur potwierdzających nabycie towarów, usług albo poprzedzającą je zapłatę), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, przysługuje w sytuacji niezaistnienia określonych ustawowo przesłanek negatywnych. Jednym z takich wyjątków jest sytuacja, kiedy podatek jest należny wyłącznie z powodu jego wykazania na fakturze, a transakcja w ogóle nie podlega opodatkowaniu albo z jest od podatku zwolniona. Co więcej, z prawa do odliczenia podatku mogą skorzystać wyłącznie podmioty zarejestrowane jako czynni podatnicy VAT, którzy pierwotnie spełniają przesłanki uznania ich za podatników VAT działających w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Sprawdź w LEX: Jaką ewidencję powinno prowadzić koło gospodyń wiejskich? >
Skoro towary i usługi nabywane w ramach realizacji grantu nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, a koło gospodyń wiejskich nie zostało zarejestrowane jako czynny podatnik VAT, w omawianej sprawie nie zostaną spełnione warunki uprawniające do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Czytaj w LEX: Koła Gospodyń Wiejskich jako instrument aktywności lokalnej - aspekty prawne i finansowe działalności >
Cena promocyjna: 314.1 zł
|Cena regularna: 349 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.