Spółka z o. o. jako podatnik VAT świadczący usługi gastronomiczne i dokonujący dostaw towarów zawiera z ministrem właściwym do spraw rodziny umowy dotyczące zakresu uprawnień przysługującym członkom rodzin wielodzietnych na podstawie Karty Dużej Rodziny. Do uprawnień zalicza się w szczególności określonej wysokości rabaty. Spółka wspomniała, że czasami zgłaszają się nabywcy towarów i usług korzystający z Karty Dużej Rodziny otrzymujący wskazane rabaty, a jednocześnie żądający udokumentowania takich zakupów fakturą zawierającą numer identyfikacji podatkowej nabywcy. W ten sposób mają zamiar wykorzystać faktury w rozliczeniach podatkowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Czytaj w LEX: Wydatki prywatne w kosztach firmy - krok po kroku >
Spółka, zwracając się do organu interpretującego, nie była pewna, czy zgodnie z przepisami prawa podatkowego jest możliwe udokumentowanie zakupów realizowanych z wykorzystaniem Karty Dużej Rodziny za pomocą faktur zawierających NIP nabywcy i ich wystawienie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Wychodziła z założenia, że regulacje dotyczące Karty Dużej Rodziny są jasne i nieprawidłowym byłoby dokumentowanie zakupów z wykorzystaniem karty fakturami wystawianymi dla przedsiębiorców, bowiem sama ustawa nie dotyczy szczególnych korzyści podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Zakupy dokonywane przy użyciu karty są ukierunkowane na cele osobiste członków rodziny wielodzietnej, dlatego też nie mogą stanowić elementu rozliczeń podatkowych przedsiębiorców poprzez obniżanie zobowiązań podatkowych.
Sprawdź w LEX: Czy obywatelom Ukrainy, którzy posiadają karty pobytu czasowego z dostępem do rynku pracy przysługują karty dużej rodziny? >
Na marginesie spółka wskazała na brak przeszkód do wystawienia takiej faktury (bez numeru NIP) na żądanie osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Zobacz procedurę w LEX: Obowiązek wystawienia faktury VAT >
Zobacz również: Fiskus będzie miał możliwość uznaniowego nakładania sankcji VAT >>
Rola faktury w rozliczeniach podatkowych przedsiębiorcy
Co do zasady, podatnik VAT jest zobowiązany do wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż, dostawę towarów oraz świadczenie usług na rzecz innego podatnika. Natomiast ustawodawca nie nakłada obowiązku wystawiania faktur na rzecz podmiotów niebędących podatnikami VAT, jednakże w wyniku żądania zgłoszonego przez nabywcę w odpowiednim terminie, taki obowiązek już istnieje. Faktura służy udokumentowaniu dokonania zakupów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowiących koszty uzyskania przychodów. Tym samym wartość zakupów udokumentowana fakturami jako poniesiony wydatek obniża przychody do opodatkowania i jednocześnie zobowiązanie podatkowe konkretnego przedsiębiorcy w PIT lub VAT. Faktury wystawione przedsiębiorcom zawierają NIP, z kolei te wystawione na żądanie osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej są pozbawione numeru NIP.
Czytaj w LEX: Dane na fakturze na przykładach>
Podatnik nie ma dowolności, w jakim występuje podczas danej transakcji – czy dokonuje zakupu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej czy występuje w charakterze konsumenta. Nie ma również możliwości późniejszej zmiany charakteru zakupu, bowiem towar lub usługa nabyta na potrzeby osobiste lub prywatne nie może z czasem przekształcić się w zakup służący działalności gospodarczej. Kwalifikacja zakupów pod kątem ich związku z prowadzoną działalnością gospodarczą odbywa się w momencie ich realizacji.
Zobacz procedurę w LEX: Koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej >
Zakupy objęte szczególnymi uprawnieniami członków rodziny wielodzietnej korzystających z KDR
Karta Dużej Rodziny to ważny dokument identyfikujący członka rodziny wielodzietnej, potwierdzający jego korzystniejsze uprawnienia do zwolnień, ulg, zniżek w ogólnie obowiązującym dostępie do towarów, usług i innych formach działalności. W szczególności takie korzyści są związane z dokonywaniem zakupów w zakresie potrzeb socjalno-bytowych. Przez rodzinę wielodzietną uznaje się rodziców (rodzica lub małżonka rodzica) oraz mających na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Zwolnienia, ulgi, zniżki i inne ustawowo wymienione uprawnienia przysługujące podczas dokonywania zakupów u podmiotów, które zawarły umowy z ministrem właściwym do spraw rodziny mogą zostać zrealizowane przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej wyłącznie na ich cele osobiste.
Dyrektor KIS uznał stanowisko spółki za prawidłowe, stwierdzając, że osoba nabywająca towary albo usługi, korzystająca jednocześnie z ulg, zniżek, czy też innych uprawnień wynikających z posiadania Karty Dużej Rodziny ma swoje albo członków swojej rodziny potrzeby osobiste. Jednocześnie nabywca nie funkcjonuje jako podmiot gospodarczy, a skoro nie występuje w transakcji jako podatnik, to spółka nie jest zobowiązana wystawić fakturę, która zawierałaby numer NIP. Z drugiej strony, jeżeli w terminie trzech miesięcy od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę nabywca korzystający z KDR zgłosi żądanie wystawienia faktury, spółka ma obowiązek wystawić fakturę dokumentującą nabycie towarów lub usług na potrzeby osobiste, jednakże taka faktura nie może zawierać danych identyfikujących podatnika (interpretacja indywidualna z 21 kwietnia 2023 r., nr 0115-KDIT1-3.4012.544.2018.13.S.PRM).
Cena promocyjna: 314.1 zł
|Cena regularna: 349 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 279.2 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.