‒ Mamy kontrahenta z branży medyczno-ubezpieczeniowej, którego rachunek nie wyświetla się na liście. Po wpisaniu numeru tego rachunku pojawił się komunikat, że rachunek ten jest i istnieją inne rachunki tego przedsiębiorcy, a na ekranie komputera pojawia się lista kilkudziesięciu rachunku, które samemu trzeba przejrzeć numer po numerze i cyferka po cyferce. Pytanie tylko, czy urząd skarbowy taki numer rachunku, który jest, ale się nie wyświetla zakwalifikuje jako prawidłowy, dający prawo do zaliczenia uregulowanej na to konto płatności do kosztów uzyskania przychodów ‒ zastanawia się Agnieszka Gajewska, wiceprezes Oddziału Okręgowego w Warszawie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Zobacz również: Rozliczenie kosztów w zamian za donos do urzędu >>
Jak rozumieć komunikaty?
Zapytaliśmy więc Ministerstwo Finansów, jak należy interpretować pojawiające się komunikaty. W odpowiedzi ministerstwo poinformowało nas, że w sytuacji, w której podmiot po sprawdzeniu kontrahenta na wykazie otrzyma komunikat, że „rachunku bankowego nie ma na wykazie”, to taka firma powinna zawiadomić urząd skarbowy właściwy dla wystawcy faktury w ciągu 3 dni o numerze rachunku spoza wykazu, na który dokonał transakcji. Natomiast komunikat, że „rachunek jest, ale się nie wyświetla, ale istnieją jeszcze inne rachunki tego przedsiębiorcy” oznacza sytuację, w której kontrahent posiada rachunek zgodny z określonym wzorcem i najwłaściwszym byłoby dokonanie wyszukania po numerze tego rachunku. - Uzyskanie informacji o istnieniu podmiotu posiadającego wyszukiwany rachunek na podstawie wykazu będzie informacją pozwalającą na potwierdzenie, że taki rachunek jest przypisany do konkretnego podmiotu ‒ twierdzi resort finansów.
Sprawdź w LEX:
- Czy przedsiębiorca będzie mógł wpisać prywatny rachunek bankowy na białą listę podatników? >
- Czy posiadane przez spółkę zagraniczne rachunki bankowe będą wskazane na białej liście podatników? >
- W jaki sposób zweryfikować kontrahenta na białej liście podatników VAT w przypadku płatności realizowanych za pośrednictwem karty lub platform pośredniczących w płatnościach? >
- Jak zmiany o tzw. białej liście będą wpływać na możliwość kompensowania faktur VAT, np. faktura nabycia z otrzymaną korektą? >
Jednocześnie MF zapewniło nas, że wykaz podatników VAT został udostępniony od 1 września 2019 r., by umożliwić podatnikom weryfikację i sprawdzenie danych, które zostały zgłoszone do urzędów skarbowych, do CEIDG, czy też do KRS do czasu wejścia w życie przepisów nakładających obowiązek dokonywania płatności na rachunki zamieszczone na wykazie, tj. do 1 stycznia 2020 r. Dlatego też do końca tego roku wszyscy korzystający z wykazu nie będą ponosili żadnych konsekwencji.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.