Wydana przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacja nr 0111-KDIB3-2.4012.531.2019.2.MN dotyczyła przypadku, w którym podatnik prowadził aptekę i posiadał kasę fiskalną z oznaczeniem sprzedaży ze stawką „zw.” literą G. Nie miał jednak technicznej możliwości zmiany tego oznaczenia na literę E, wymaganą na podstawie przepisów najnowszego rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących.

Sprzedawca liczył na to, że urząd pozwoli mu nie wymieniać kasy. Tłumaczył, że w jego obrocie nie występuje stawka zwolniona. Wskazywał również, że używana przez niego kasa zapewnia prawidłowość rozliczeń. Nie umożliwia jednak połączenia i przesyłania danych do Centralnego Repozytorium Kas bez specjalnego oprogramowania. Sprzedawca podkreślał także, że do 2023 r. nie ma obowiązku posiadania kasy typu on-line.

Zobacz również: Od lipca nie można już kupować zwykłych kas fiskalnych >>
 

Różne rodzaje sprzedaży z różnymi kodami literowymi

Organ podatkowy przypomniał, że zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia, podatnicy, prowadząc ewidencję, przypisują oznaczenia literowe od "A" do "G" do stawek podatku lub zwolnienia od podatku, przypisanych do nazw towarów i usług, w następujący sposób:

  1. literze "A" - jest przypisana stawka podstawowa podatku w wysokości 22% albo 23%,
  2. literze "B" - jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 7% albo 8%,
  3. literze "C" - jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 5%,
  4. literze "D" - jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 0%,
  5. literze "E" - jest przypisane zwolnienie od podatku,
  6. literze "F" i "G" - są przypisane pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne) w przypadku sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 119 ust. 1 lub art. 120 ust. 4 ustawy.

Oznaczenia kodowe trzeba było zmienić do końca lipca br. Pisaliśmy o tym w tekście pt. Do środy trzeba zmienić oznaczenia w kasach fiskalnych.

 

Organ podatkowy uznał argumenty podatnika. Potwierdził, że jeżeli użytkuje on kasę rejestrującą na podstawie decyzji określonej w § 56 pkt 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących i kasa ta nadal zapewnia prawidłowość rozliczeń, a także mając na względzie fakt, że nie posiada ona możliwości technicznych, aby literze "E" przypisać zwolnienie od podatku, to przedmiotowe urządzenie fiskalne nadal może być użytkowane.

Czytaj w LEX: Zakończenie działalności - a co z kasą fiskalną? >

Urządzenia starego typu stopniowo będą jednak wycofywane. Kasy z papierowym zapisem kopii można było nabywać do 30 czerwca 2019 r., natomiast kasy z elektronicznym zapisem kopii będzie można kupić do 31 grudnia 2022 r.

Czytaj w LEX: Zwrot, wymiana i reklamacja towaru a rejestracja obrotu na kasie fiskalnej - na przykładach >

 

Cena promocyjna: 38.7 zł

|

Cena regularna: 129 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Wirtualne kasy fiskalne w 2020 roku

We wtorek, 8 października, Ministerstwo Finansów poinformowało natomiast, że najpewniej w połowie przyszłego roku ruszy system wirtualnych kas fiskalnych. - Projekt rozporządzenia dotyczący wirtualnych kas fiskalnych opuści resort finansów w listopadzie, w praktyce system takich kas może ruszyć w połowie 2020 r. – zapewnił Zbigniew Makowski, zastępca dyrektora departament podatku od towarów i usług w MF.

Zobacz LEX News: Kasy fiskalne online >

Resort finansów planuje zrównać e-paragony z dokumentami papierowymi. - To będzie dla nas bardzo cenne źródło informacji o sprzedaży na rzecz konsumentów, wpłynie na dalsze ograniczenie szarej strefy. Jednocześnie będzie to rozwiązanie dużo tańsze dla podatników od tradycyjnych kas fiskalnych, umożliwi więc dotarcie z kasami w miejsca, w których teraz - być może z powodu ceny urządzeń - ich nie ma - mówił Makowski.

Jego zdaniem, kasa w postaci oprogramowania daje też nowe możliwości samym podatnikom. - Zainteresowana nimi jest m.in. branża gastronomiczna, gdzie kasę fiskalną będzie można połączyć z adresowanymi do kelnerów np. programami dotyczącymi wydawania posiłków. Nowy rodzaj kas może się cieszyć dużą popularnością wśród sprzedawców sezonowych – podkreślił.

Zobacz również: Kasy fiskalne w smartfonie, ale paragon ciągle papierowy >>