Podatnik używający kas (online, z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii) ma obowiązek korzystania z usług podmiotu prowadzącego serwis. Musi to być firma wskazana w wykazie serwisantów, który jest prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Lista podmiotów zajmujących się serwisowaniem kas poszczególnych typów jest publikowana na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów.
Sprawdź: Wyszukiwarka uprawnień serwisantów >>
Serwisanta można zmienić
Zgodnie z obowiązującymi przepisami rozporządzenia ministra finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących, zmiany podmiotu prowadzącego serwis kasy można dokonać bez konieczności uzyskania zgody podmiotu prowadzącego serwis. Podatnik ma jednak obowiązek zawiadomić go o zmianie w ciągu pięciu dni. Nie jest natomiast konieczne powiadamianie o zmianie naczelnika urzędu skarbowego. Ministerstwo Finansów podkreśla, że wybór serwisu powinien być dokonany przez podatnika z dużą starannością. Rekomendowane jest podpisywanie umów z serwisantami. Sporządzana pisemna umowa pomiędzy podatnikiem a serwisem na obsługę urządzeń powinna zabezpieczać interesy podatnika. Chodzi tu w szczególności o zapewnienie prawidłowego nadzoru nad pracą kasy oraz terminowe wykonywanie przeglądów.
Sprawdź w LEX: Czy uszkodzenie karty pamięci kasy rejestrującej zgłasza się naczelnikowi urzędu skarbowego? >
Regularne przeglądy kas są konieczne
Podatnicy są zobowiązani do dokonywania obowiązkowych przeglądów technicznych kas nie rzadziej niż co dwa lata. Co istotne, w okresie zawieszenia działalności, jeśli nie prowadzi się w tym okresie ewidencji, nie ma obowiązku dokonywania przeglądów technicznych. Badanie będzie jednak konieczne po wznowieniu działalności, przed ponownym rozpoczęciem prowadzenia ewidencji.
Sprawdź w LEX: Co należy zrobić z modułem kasy fiskalnej po wymianie na nowy? >
Cena promocyjna: 296.1 zł
|Cena regularna: 329 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Takie same zasady obowiązują również w przypadku kas online oddanych w używanie na podstawie najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze. Muszą być poddane obowiązkowemu przeglądowi technicznemu przed fiskalizacją. Serwisanci mają obowiązek wykonania badania kas w ciągu trzech dni od momentu zgłoszenia. Wcześniej było to pięć dni. Niedopełnienie przez podatników obowiązku poddawania kas przeglądom technicznym w obowiązujących terminach jest karalne. Kara pieniężna wynosi 300 zł. Ponadto, jeśli przegląd kasy nie zostanie przeprowadzony w okresie trzech lat od rozpoczęcia jej używania, podatnik będzie musiał zwrócić odliczoną wcześniej ulgę na zakup urządzenia.
Zobacz również: Sprzedaż auta po leasingu bez VAT >>
Przeglądy trzeba zgłaszać
Przeprowadzenie przeglądu technicznego trzeba odnotować w książce kasy. Do dokumentu dołącza się zalecania pokontrolne oraz kopię potwierdzenia wykonania przeglądu. Podmioty prowadzące serwis kas mają dodatkowo obowiązek złożenia do naczelnika urzędu skarbowego wykazu wykonanych przeglądów technicznych w kasach z kopią papierową i z kopią elektroniczną w terminie do 15 dnia następnego miesiąca.
Sprawdź w LEX: Jak postąpić w sytuacji, w której w wyniku awarii kasy wydany klientowi paragon został anulowany? >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.