Możliwość stosowania kas on-line weszła w życie 1 maja 2019 r. - Dotychczas pozytywny proces fiskalizacji przeszło ok. 40 tys. kas, które w trybie online wysyłają dokumenty fiskalne do Ministerstwa Finansów. Resort otrzymał już ponad 60 milionów e-paragonów - poinformował pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysława Kocha.

W Centralnej Ewidencji Kas Rejestrujących prowadzonej w MF przechowywane są dane o 2 216 786 aktywnie działających kasach fiskalnych w Polsce. Zgodnie z obowiązującą ustawą kasy fiskalne online będą wprowadzane stopniowo:

  • od 1 stycznia 2020 r. obowiązek stosowania kas fiskalnych online będą miały branże paliwowa, warsztaty samochodowe i wulkanizacyjne.
  • od 1 lipca 2020 r., kasy on-line będą instalować branże gastronomiczna, usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania i sprzedaży węgla.
  • od 1 stycznia 2021 r. nowe kasy obejmą branżę budowlaną, usługi fryzjerskie, kosmetyczne, opiekę medyczną świadczona przez lekarzy i dentystów, kluby fitness i usługi prawnicze.

Sprawdź w LEX: Czy w przypadku wymiany starej kasy fiskalnej na kasę fiskalną online należy dokonać zgłoszenia do urzędu skarbowego? >

Od 1 września nie można już kupować kas fiskalnych z papierowym zapisem kopii, czyli tzw. kas rolkowych. Kasy z elektronicznym zapisem kopii paragonu będzie można kupić do końca 2022 r.

Czytaj też: Wiążąca informacja taryfowa tylko elektronicznie >

Firmy mogą skorzystać z ulgi na zakup nowej kasy - 90 proc. ceny zakupu (bez podatku), ale nie więcej niż 700 zł. Sprawdź w LEX: Jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z ulgi na zakup kolejnych kas online? >

Więcej na ten temat, m.in. o regulacjach budzących wątpliwości i mogących powodować trudności praktyczne pisze Adam Bartosiewicz w LEX >

 

Cena promocyjna: 38.7 zł

|

Cena regularna: 129 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł