Rozporządzenie delegowane 2023/502 zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 w odniesieniu do częstotliwości przeprowadzania pełnych ponownych ocen jednostek notyfikowanych

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2023/502
z dnia 1 grudnia 2022 r.
zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 w odniesieniu do częstotliwości przeprowadzania pełnych ponownych ocen jednostek notyfikowanych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych, zmiany dyrektywy 2001/83/WE, rozporządzenia (WE) nr 178/2002 i rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 oraz uchylenia dyrektyw Rady 90/385/EWG i 93/42/EWG 1 , w szczególności jego art. 44 ust. 11,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzeniem (UE) 2017/745 ustanowiono nowe ramy regulacyjne w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania rynku wewnętrznego w odniesieniu do wyrobów medycznych. Rozporządzenie to znacznie wzmacnia nadzór nad jednostkami notyfikowanymi i procedury oceny zgodności.

(2) Art. 44 ust. 10 rozporządzenia (UE) 2017/745 stanowi, że trzy lata po notyfikacji jednostki notyfikowanej, a następnie co cztery lata, przeprowadza się pełną ponowną ocenę jednostek notyfikowanych w celu ustalenia, czy dana jednostka notyfikowana nadal spełnia wymogi określone w załączniku VII do tego rozporządzenia.

(3) Ze względu na ograniczoną liczbę i ograniczone możliwości jednostek notyfikowanych obecnie wyznaczonych na podstawie rozporządzenia (UE) 2017/745 powstały wąskie gardła w certyfikacji wyrobów medycznych w okresach przejściowych przewidzianych w art. 120 ust. 3 tego rozporządzenia.

(4) Aby umożliwić organom odpowiedzialnym za jednostki notyfikowane w państwie członkowskim, w którym ustanowiona została dana jednostka notyfikowana, skoncentrowanie się na ocenie nowych wniosków o wyznaczenie jako jednostkę notyfikowaną oraz aby umożliwić jednostkom notyfikowanym obsługę dużej liczby certyfikacji w okresie przejściowym przewidzianych w art. 120 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2017/745, termin pierwszej pełnej ponownej oceny jednostki notyfikowanej po notyfikacji należy odroczyć do pięciu lat po notyfikacji.

(5) Ze względu na to, że jednostki notyfikowane stale podlegają działaniom w zakresie monitorowania i oceny zgodnie z art. 44 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2017/745, odstęp między kolejnymi pełnymi ponownymi ocenami również powinien zostać zmieniony na pięć lat.

(6) Organ odpowiedzialny za jednostki notyfikowane powinien mieć możliwość przeprowadzenia pełnej ponownej oceny wcześniej niż w terminie określonym w normalnym cyklu, jeżeli jest to uzasadnione wynikami rocznej oceny jednostki notyfikowanej lub na wniosek jednostki notyfikowanej.

(7) Pełne ponowne oceny, które już się rozpoczęły, zasadniczo powinny być kontynuowane, aby optymalnie wykorzystać już zainwestowane zasoby. Organ odpowiedzialny za jednostki notyfikowane w państwie członkowskim, w którym ustanowiona została dana jednostka notyfikowana, może jednak, po zapoznaniu się z wyjaśnieniami danej jednostki notyfikowanej, podjąć decyzję o zawieszeniu lub zakończeniu trwającej pełnej ponownej oceny, przy uwzględnieniu zasobów już wykorzystanych na ponowną ocenę oraz wyników już przeprowadzonych rocznych ocen.

(8) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) 2017/745.

(9) W świetle nadrzędnej potrzeby natychmiastowego zwiększenia zdolności jednostek notyfikowanych w interesie zdrowia publicznego niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie w trybie pilnym,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Art. 44. ust. 10 rozporządzenia (UE) 2017/745 otrzymuje brzmienie:

"10. Pięć lat po notyfikacji jednostki notyfikowanej, a następnie co pięć lat, organ odpowiedzialny za jednostki notyfikowane w państwie członkowskim, w którym ustanowiona została dana jednostka notyfikowana, oraz zespół ds. oceny wspólnej zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 39, przeprowadzają pełną ponowną ocenę w celu ustalenia, czy dana jednostka notyfikowana nadal spełnia wymogi określone w załączniku VII.

Organ odpowiedzialny za jednostki notyfikowane w państwie członkowskim, w którym ustanowiona została dana jednostka notyfikowana, może przeprowadzić pełną ponowną ocenę przed datami, o których mowa w akapicie pierwszym, na żądanie jednostki notyfikowanej lub w przypadku gdy, na podstawie wyników rocznych ocen przeprowadzonych zgodnie z ust. 4 niniejszego artykułu, ma wątpliwości co do dalszego spełniania przez jednostkę notyfikowaną wymogów określonych w załączniku VII.

Pełne ponowne oceny, które rozpoczęły się przed dniem 11 marca 2023 r., są kontynuowane, chyba że organ odpowiedzialny za jednostki notyfikowane w państwie członkowskim, w którym ustanowiona została dana jednostka notyfikowana, podejmie decyzję o zawieszeniu lub zakończeniu trwającej pełnej ponownej oceny przy uwzględnieniu swoich zasobów i zasobów jednostki notyfikowanej już wykorzystanych na ponowną ocenę, a także wyników rocznych ocen przeprowadzonych zgodnie z ust. 4 niniejszego artykułu. Przed zawieszeniem lub zakończeniem trwającej pełnej ponownej oceny organ odpowiedzialny za jednostki notyfikowane zapoznaje się z wyjaśnieniami zainteresowanej jednostki noty- fikowanej.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich pań stwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 1 grudnia 2022 r.

1 Dz.U. L 117 z 5.5.2017, s. 1.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.70.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2023/502 zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 w odniesieniu do częstotliwości przeprowadzania pełnych ponownych ocen jednostek notyfikowanych
Data aktu: 01/12/2022
Data ogłoszenia: 08/03/2023
Data wejścia w życie: 11/03/2023