Rozporządzenie delegowane 2023/2849 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/757 w odniesieniu do przepisów dotyczących raportowania i przedkładania zagregowanych danych dotyczących emisji na poziomie przedsiębiorstwa

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2023/2849
z dnia 12 października 2023 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/757 w odniesieniu do przepisów dotyczących raportowania i przedkładania zagregowanych danych dotyczących emisji na poziomie przedsiębiorstwa
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/757 z dnia 29 kwietnia 2015 r. w sprawie monitorowania, raportowania i weryfikacji emisji dwutlenku węgla z transportu morskiego oraz zmiany dyrektywy 2009/16/WE 1 , w szczególności jego art. 11a ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Należy ustanowić przepisy dotyczące raportowania zagregowanych danych dotyczących emisji na poziomie przedsiębiorstwa w transporcie morskim, a także przedkładania zagregowanych danych dotyczących emisji na poziomie przedsiębiorstwa odpowiedzialnemu organowi administrującemu.

(2) Należy również ustanowić przepisy dotyczące określania zagregowanych danych dotyczących emisji na poziomie przedsiębiorstwa przez organ administrujący odpowiedzialny w szczególnych sytuacjach, takich jak sytuacja, w której przedsiębiorstwo nie przedłożyło w wyznaczonym terminie zagregowanych danych dotyczących emisji na poziomie przedsiębiorstwa odpowiedzialnemu organowi administracyjnemu.

(3) Należy zawsze wyraźnie określić podmioty odpowiedzialne za zgodność z rozporządzeniem (UE) 2015/757 oraz z dyrektywą 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 2 . W tym celu oraz w trosce o zapewnienie spójności w administrowaniu i egzekwowaniu przepisów rozporządzenie (UE) 2015/757 stanowi, że ten sam podmiot musi być odpowiedzialny za zgodność z dwoma wyżej wymienionymi aktami prawnymi. Niezależnie od tego, w kontekście przeglądu rozporządzenia (UE) 2015/757, należy ocenić spójność takiego podejścia z innymi dziedzinami polityki UE i praktyką międzynarodową, a w stosownych przypadkach Komisja powinna przedstawić wniosek ustawodawczy dotyczący zmiany rozporządzenia (UE) 2015/757.

(4) Komisja powinna również ocenić spójność biomasy o współczynniku zero, w szczególności biomasy pochodzącej z roślin spożywczych i pastewnych, z innymi dziedzinami polityki UE w dyrektywie 2003/87/WE, a w stosownych przypadkach Komisja powinna przedstawić wniosek w sprawie zmiany odpowiednich przepisów.

(5) Aby zapewnić skuteczne funkcjonowanie unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji, który ma obejmować emisje gazów cieplarnianych z transportu morskiego od okresu sprawozdawczego rozpoczynającego się w dniu 1 stycznia 2024 r., niniejsze rozporządzenie powinno mieć zastosowanie od tej daty,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przepisy dotyczące raportowania w odniesieniu do zagregowanych danych dotyczących emisji na poziomie przedsiębiorstwa

1. 
Przedsiębiorstwa przedkładają odpowiedzialnemu organowi administrującemu zagregowane dane dotyczące emisji na poziomie przedsiębiorstwa, obliczone zgodnie z zasadami monitorowania, o których mowa w części C załącznika II do rozporządzenia (UE) 2015/757.
2. 
Przedsiębiorstwa uwzględniają w zagregowanych danych dotyczących emisji na poziomie przedsiębiorstwa następujące informacje:
a)
dane identyfikujące przedsiębiorstwo i statki, za które jest odpowiedzialne przedsiębiorstwo:
(i)
nazwa i adres przedsiębiorstwa;
(ii)
niepowtarzalny numer identyfikacyjny przedsiębiorstwa i zarejestrowanego właściciela według IMO;
(iii)
państwo rejestracji przedsiębiorstwa zarejestrowanego w ramach systemu niepowtarzalnych numerów identyfikacyjnych przedsiębiorstw i zarejestrowanych właścicieli według IMO;
(iv)
adres przedsiębiorstwa;
(v)
imię i nazwisko, stanowisko, adres służbowy, numer telefonu i adres poczty elektronicznej osoby wyznaczonej do kontaktów;
(vi)
odpowiedzialny organ administrujący;
(vii)
wykaz statków, których emisje gazów cieplarnianych wchodzą w zakres stosowania dyrektywy 2003/87/WE, za które przedsiębiorstwo odpowiada w okresie sprawozdawczym, w tym, w odniesieniu do każdego statku, numer identyfikacyjny statku według IMO oraz niepowtarzalny numer identyfikacyjny zarejestrowanego właściciela według IMO, a także okres, w którym statek podlegał odpowiedzialności przedsiębiorstwa;
b)
następujące dane dotyczące weryfikacji:
(i)
imię i nazwisko weryfikatora;
(ii)
adres weryfikatora;
(iii)
numer akredytacji weryfikatora;
(iv)
krajowa jednostka akredytująca, która udzieliła akredytacji weryfikatorowi;
(v)
oświadczenie weryfikatora;
c)
sumę łącznych zagregowanych emisji gazów cieplarnianych ze wszystkich statków, które należy zgłosić zgodnie z dyrektywą 2003/87/WE, jak określono na poziomie statku zgodnie z częścią C pkt 1.1 do 1.7 załącznika II do rozporządzenia (UE) 2015/757, wyrażoną w tonach ekwiwalentu CO2 i zdezagregowaną według gazów cieplarnianych;
d)
sumy łącznych zagregowanych emisji gazów cieplarnianych ze wszystkich statków, które należy zgłosić zgodnie z dyrektywą 2003/87/WE, jak określono na poziomie statku zgodnie z częścią C załącznika II do rozporządzenia (UE) 2015/757, obliczone zgodnie z:
(i)
częścią C pkt 1.1 tego załącznika,
(ii)
częścią C pkt 1.1 i 1.2 tego załącznika,
(iii)
częścią C pkt 1.1, 1.2 i 1.3 tego załącznika,
(iv)
częścią C pkt 1.1 do 1.4 tego załącznika,
(v)
częścią C pkt 1.1 do 1.5 tego załącznika,
(vi)
częścią C pkt 1.1 do 1.6 tego załącznika,
e)
wszystkie istotne informacje dotyczące metodyki zastosowanej do agregowania danych dotyczących emisji na poziomie przedsiębiorstwa, w tym zmiany w metodyce w porównaniu z poprzednim okresem sprawozdawczym.
Artykuł  2

Określenie emisji przez odpowiedzialny organ administrujący

1. 
Odpowiedzialny organ administrujący dokonuje zachowawczego oszacowania zagregowanych danych dotyczących emisji na poziomie przedsiębiorstwa w każdej z następujących sytuacji:
a)
przedsiębiorstwo nie przedłożyło żadnych zagregowanych danych dotyczących emisji na poziomie przedsiębiorstwa w terminie, o którym mowa w art. 11a rozporządzenia (UE) 2015/757;
b)
stwierdzono, że zweryfikowane zagregowane dane dotyczące emisji na poziomie przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 11a rozporządzenia (UE) 2015/757, są niezgodne z tym rozporządzeniem;
c)
zagregowane dane dotyczące emisji na poziomie przedsiębiorstwa nie zostały zweryfikowane jako satysfakcjonujące zgodnie z rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2016/2072 3 .
2. 
W przypadku gdy weryfikator stwierdził w sprawozdaniu z weryfikacji zgodnie z art. 13 ust. 5 rozporządzenia (UE) 2015/757, że istnieją nieistotne nieprawidłowości i nie zostały skorygowane przez przedsiębiorstwo przed wydaniem oświadczenia weryfikacyjnego, odpowiedzialny organ administrujący ocenia te nieprawidłowości, a w przypadku stwierdzenia, że nieprawidłowości są istotne, dokonuje zachowawczego oszacowania zagregowanych danych dotyczących emisji na poziomie przedsiębiorstwa.
3. 
W przypadku gdy odpowiedzialny organ administrujący dokonuje zachowawczego oszacowania zagregowanych danych dotyczących emisji na poziomie przedsiębiorstwa, informuje on przedsiębiorstwo, czy i jakie korekty są wymagane. Przedsiębiorstwo udostępnia te informacje weryfikatorowi.
4. 
Państwa członkowskie ustanawiają skuteczną wymianę informacji między właściwymi organami odpowiedzialnymi za zatwierdzanie planów monitorowania a właściwymi organami otrzymującymi zagregowane dane dotyczące emisji na poziomie przedsiębiorstwa, w przypadku gdy organy te nie są tymi samymi organami.
Artykuł  3

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2024 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 12 października 2023 r.

1 Dz.U. L 123 z 19.5.2015, s. 55.
2 Dyrektywa 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. ustanawiająca system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie oraz zmieniająca dyrektywę Rady 96/61/WE (Dz.U. L 275 z 25.10.2003, s. 32).
3 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2016/2072 z dnia 22 września 2016 r. w sprawie czynności weryfikacyjnych i akredytacji weryfikatorów zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/757 w sprawie monitorowania, raportowania i weryfikacji emisji dwutlenku węgla z transportu morskiego (Dz.U. L 320 z 26.11.2016, s. 5);

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.2849

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2023/2849 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/757 w odniesieniu do przepisów dotyczących raportowania i przedkładania zagregowanych danych dotyczących emisji na poziomie przedsiębiorstwa
Data aktu: 12/10/2023
Data ogłoszenia: 15/12/2023
Data wejścia w życie: 01/01/2024, 04/01/2024