Rozporządzenie delegowane 2023/1686 zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2021/1698 w odniesieniu do niektórych wymogów proceduralnych dotyczących uznawania organów kontrolnych i jednostek certyfikujących właściwych do przeprowadzania kontroli podmiotów i grup podmiotów certyfikowanych jako ekologiczne oraz produktów ekologicznych w państwach trzecich, a także niektórych wymogów dotyczących nadzoru nad nimi

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2023/1686
z dnia 30 czerwca 2023 r.
zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2021/1698 w odniesieniu do niektórych wymogów proceduralnych dotyczących uznawania organów kontrolnych i jednostek certyfikujących właściwych do przeprowadzania kontroli podmiotów i grup podmiotów certyfikowanych jako ekologiczne oraz produktów ekologicznych w państwach trzecich, a także niektórych wymogów dotyczących nadzoru nad nimi

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 1 , w szczególności jego art. 46 ust. 7,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/1698 2  uzupełnia rozporządzenie (UE) 2018/848 o wymogi proceduralne dotyczące uznawania organów kontrolnych i jednostek certyfikujących właściwych do przeprowadzania kontroli podmiotów i grup podmiotów certyfikowanych jako ekologiczne oraz produktów ekologicznych w państwach trzecich, a także o zasady nadzoru nad nimi i ich kontroli oraz innych działań, które mają być prowadzone przez te organy kontrolne i jednostki certyfikujące.

(2) Wniosek organów kontrolnych i jednostek certyfikujących o uznanie zgodnie z art. 46 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/848 (system zgodności) składa się z dokumentacji technicznej. Zgodnie z art. 1 ust. 2 lit. i) rozporządzenia delegowanego (UE) 2021/1698 dokumentacja techniczna musi obejmować między innymi kopię najnowszego raportu z oceny sporządzonego przez jednostkę akredytującą lub, w stosownych przypadkach, przez właściwy organ, w tym sprawozdanie z audytu obserwacyjnego przeprowadzonego w ciągu dwóch lat poprzedzających złożenie wniosku o uznanie.

(3) Zgodnie z art. 57 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/848 uznanie organów kontrolnych i jednostek certyfikujących przyznane na podstawie art. 33 ust. 3 rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 3  (system równoważności) wygaśnie w dniu 31 grudnia 2024 r. Zgodnie z częścią B pkt 3 lit. a) załącznika I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2021/1698 w przypadku tych organów kontrolnych lub jednostek certyfikujących sprawozdania z audytu obserwacyjnego, które należy przedłożyć wraz z wnioskiem o uznanie w ramach systemu zgodności, muszą być wynikiem audytów obserwacyjnych przeprowadzonych w ciągu dwóch lat poprzedzających złożenie wniosku o uznanie przez jednostkę akredytującą lub właściwy organ do celów ich uznania na podstawie rozporządzenia (WE) nr 834/2007.

(4) Środki krajowe wprowadzone w państwach trzecich w związku z pandemią COVID-19 miały negatywny wpływ na możliwości jednostek akredytujących i właściwych organów do planowania i przeprowadzania audytów obserwacyjnych na potrzeby uznawania organów kontrolnych i jednostek certyfikujących w ramach systemu zgodności. Aby zapewnić sprawne przejście z systemu równoważności na system zgodności oraz uniknąć ryzyka zakłóceń w handlu, w przypadku wniosków o uznanie złożonych przed upływem okresu przejściowego przewidzianego w art. 57 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/848 należy przedłużyć okres ważności audytów obserwacyjnych, o których mowa w art. 1 ust. 2 lit. i) rozporządzenia delegowanego (UE) 2021/1698 oraz w części B pkt 3 lit. a) załącznika I do niego.

(5) Aby Komisja mogła skutecznie prowadzić swoje działania nadzorcze zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2021/1698, organy kontrolne i jednostki certyfikujące uznane zgodnie z art. 46 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/848 muszą działać i być oceniane przez jednostki akredytujące lub właściwe organy na podstawie ich wyników w ramach systemu zgodności. W związku z tym należy zapewnić, aby w ciągu dwóch lat od wstępnego uznania organów kontrolnych i jednostek certyfikujących zgodnie z art. 46 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/848 lub rozszerzenia zakresu uznania o dodatkową kategorię produktów zgodnie z art. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2021/1698 organy kontrolne i jednostki certyfikujące przedłożyły Komisji nowe sprawozdanie z audytu obserwacyjnego przeprowadzonego w odniesieniu do każdej z kategorii produktów, w odniesieniu do których zostały uznane. Należy ponadto określić procedurę składania tych nowych sprawozdań z audytów obserwacyjnych.

(6) W celu uściślenia początku okresu między dwoma audytami obserwacyjnymi, o którym mowa w art. 3 ust. 4 lit. a) rozporządzenia delegowanego (UE) 2021/1698, pierwszy czteroletni okres powinien rozpoczynać się w dniu przeprowadzenia pierwszych audytów obserwacyjnych po uznaniu lub w dniu rozszerzenia zakresu uznania o dodatkową kategorię produktów.

(7) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie delegowane (UE) 2021/1698,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu delegowanym (UE) 2021/1698 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 1 ust. 2 lit. i) formuła wprowadzająca otrzymuje brzmienie:

"kopię najnowszego raportu z oceny, o którym mowa w art. 46 ust. 4 akapit drugi rozporządzenia (UE) 2018/848, sporządzonego przez jednostkę akredytującą lub, w stosownych przypadkach, przez właściwy organ, zawierającego informacje wskazane w części A załącznika I do niniejszego rozporządzenia, w tym sprawozdanie z audytu obserwacyjnego przeprowadzonego w ciągu dwóch lat poprzedzających złożenie wniosku o uznanie. Na zasadzie odstępstwa, w przypadku wniosków o uznanie złożonych przed dniem 31 grudnia 2024 r., sprawozdanie z audytu obserwacyjnego może dotyczyć audytu obserwacyjnego przeprowadzonego w ciągu trzech lat poprzedzających złożenie wniosku o uznanie. Raport z oceny zawiera gwarancje, że:";

2)
w art. 3 wprowadza się następujące zmiany:
a)
dodaje się ust. 3a w brzmieniu:

"3a. W ciągu dwóch lat od wstępnego uznania lub rozszerzenia zakresu uznania o nową kategorię produktów zgodnie z art. 2 organ kontrolny lub jednostka certyfikująca przedstawiają nowe sprawozdanie z audytu obserwacyjnego dotyczące nowego audytu obserwacyjnego przeprowadzonego zgodnie z załącznikiem I część B sekcje 1 i 2 w odniesieniu do kategorii produktów, w odniesieniu do których zostały uznane lub w odniesieniu do których rozszerzono zakres uznania.";

b)
ust. 4 lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) okres między dwoma audytami obserwacyjnymi nie przekracza czterech lat, począwszy od daty pierwszego audytu obserwacyjnego przeprowadzonego po wstępnym uznaniu lub początkowym rozszerzeniu zakresu o nową kategorię produktów;";

3)
art. 19 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Po uznaniu organu kontrolnego lub jednostki certyfikującej powiadamiają one Komisję o wystąpieniu zmian w treści swojej dokumentacji technicznej, w tym nowych sprawozdań z audytu obserwacyjnego, o których mowa w art. 3 ust. 3a, w odpowiednim czasie, lecz nie później niż w terminie 30 dni kalendarzowych.";

4)
w załączniku I część B punkt 3 lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) w ciągu ostatnich trzech lat przez ich jednostkę akredytującą lub właściwy organ do celów uznania ich na podstawie rozporządzenia (WE) nr 834/2007 i dotyczących każdej kategorii produktów, w odniesieniu do której organ kontrolny lub jednostka certyfikująca występuje o uznanie zgodnie z art. 46 rozporządzenia (UE) 2018/848 oraz".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 30 czerwca 2023 r.

1 Dz.U. L 150 z 14.6.2018, s. 1.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/1698 z dnia 13 lipca 2021 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 o wymogi proceduralne dotyczące uznawania organów kontrolnych i jednostek certyfikujących właściwych do przeprowadzania kontroli podmiotów i grup podmiotów certyfikowanych jako ekologiczne oraz produktów ekologicznych w państwach trzecich, a także o zasady nadzoru nad nimi i ich kontroli oraz innych działań, które mają być prowadzone przez te organy kontrolne i jednostki certyfikujące (Dz.U. L 336 z 23.9.2021, s. 7).
3 Rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91 (Dz.U. L 189 z 20.7.2007, s. 1).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.218.7

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2023/1686 zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2021/1698 w odniesieniu do niektórych wymogów proceduralnych dotyczących uznawania organów kontrolnych i jednostek certyfikujących właściwych do przeprowadzania kontroli podmiotów i grup podmiotów certyfikowanych jako ekologiczne oraz produktów ekologicznych w państwach trzecich, a także niektórych wymogów dotyczących nadzoru nad nimi
Data aktu: 30/06/2023
Data ogłoszenia: 05/09/2023
Data wejścia w życie: 08/09/2023