Decyzja wykonawcza 2023/1628 w sprawie odrzucenia wniosku o objęcie ochroną - jako oznaczenia geograficznego - nazwy ["Лидский квас/Lidski kvas" (ChOG)], zgodnie z art. 52 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2023/1628
z dnia 10 sierpnia 2023 r.
w sprawie odrzucenia wniosku o objęcie ochroną - jako oznaczenia geograficznego - nazwy ["nugcKuw KBac/Lidski kvas" (ChOG)], zgodnie z art. 52 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012

(notyfikowana jako dokument nr C(2023) 5371)

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(Dz.U.UE L z dnia 11 sierpnia 2023 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (UE) nr 1151/2012 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych 1 , w szczególności jego art. 52 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 50 rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 Komisja rozpatrzyła wniosek o rejestrację nazwy "Hug- ckum KBac/Lidski kvas" jako chronionego oznaczenia geograficznego (ChOG). Wniosek dotyczy fermentowanego napoju produkowanego w mieście Lida na Białorusi i został złożony przez spółkę akcyjną "Lidskoje Piwo" z Białorusi w dniu 21 lipca 2021 r. (PGI-BY-02788).

(2) W wyniku przeprowadzonej kontroli Komisja wystosowała pismo z prośbą o wyjaśnienie niektórych części pliku. Szczególnie zważywszy na fakt, że woda wykorzystywana do wytworzenia produktu "HugcKUM KBac/Lidski kvas" musi pochodzić z konkretnych źródeł znajdujących się na terenie, którego właścicielem jest wnioskodawca, a proces wytwarzania produktu odbywa się zgodnie z "wyjątkową odrębną procedurą technologiczną", jak określono w specyfikacji produktu, wnioskodawca (właściciel i jedyny użytkownik tej procedury, który występuje jako wnioskodawca) został poproszony o wyjaśnienie, czy w produkcji możliwy jest udział innych producentów zgodnie z zasadami systemu oznaczeń geograficznych w UE.

(3) Ponadto Komisja wyjaśniła, że jedna osoba fizyczna lub prawna w momencie składania wniosku może być traktowana jako grupa, jeżeli oba warunki określone w art. 49 ust. 1 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 zostaną spełnione:

a) dana osoba jest jedynym producentem, który chce złożyć wniosek o rejestrację; oraz

b) w odniesieniu do chronionych oznaczeń geograficznych określony obszar geograficzny ma cechy znacznie różniące się od cech obszarów sąsiadujących lub cechy danego produktu różnią się od cech produktów produkowanych na sąsiednich obszarach. Wnioskodawcę poproszono o złożenie wyjaśnień.

(4) W odpowiedzi wnioskodawca załączył zaktualizowany jednolity dokument i specyfikację produktu, zgodnie z którymi spółka akcyjna "Lidskoje Piwo" jest jedynym właścicielem i operatorem studni, które muszą być wykorzystywane w procesie wytwarzania produktu "HugcKUM KBac/Lidski kvas", i zgodnie z którymi cały proces produkcji odbywa się na terenie miasta Lida oraz jest prowadzony przez wnioskodawcę zgodnie z "wyjątkową odrębną procedurą technologiczną", której jedynym właścicielem i użytkownikiem jest wnioskodawca.

(5) Na podstawie przedstawionych informacji Komisja stwierdziła, że wniosek nie spełnia wymogów określonych w rozporządzeniu (UE) nr 1151/2012 i pismem w sprawie odrzucenia wniosku powiadomiła wnioskodawcę, że jeśli żadna odpowiedź nie wpłynie w ciągu dwóch miesięcy od dnia otrzymania pisma, Komisja zamierza wszcząć procedurę przyjęcia oficjalnej decyzji o odrzuceniu wniosku zgodnie z art. 52 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1151/2012.

(6) Komisja uwzględniła, ze system oznaczeń geograficznych został zaprojektowany i stworzony w celu umożliwienia ochrony produktów wytwarzanych przez producentów na konkretnym obszarze, których produkty odróżniają się od innych produktów dostępnych na rynku ze względu na warunki panujące w środowisku naturalnym/społecz- nym, w których dany produkt powstaje.

(7) Komisja uznała, że w przeciwieństwie do indywidualnych znaków towarowych, chronione oznaczenia geograficzne przyznają prawa grupowe i w przeciwieństwie do znaków towarowych należących do łatwo rozpoznawalnych posiadaczy tych znaków, oznaczenia geograficzne uważa się za należące do wspólnotowej, abstrakcyjnej zbiorowości, która obejmuje wszystkich producentów - obecnych lub potencjalnych - przestrzegających specyfikacji związanych z tymi oznaczeniami geograficznymi. Oznacza to, że każdy producent stosujący się do wymogów specyfikacji produktu może używać chronionego oznaczenia.

(8) Komisja oceniła, że w przypadku produktu "HugcKUM KBac/Lidski kvas" udział innych producentów zdecydowanie nie jest możliwy, ponieważ wnioskodawca jest jedynym właścicielem i operatorem studni, które muszą być wykorzystywane w procesie wytwarzania przedmiotowego produktu.

(9) Ponadto Komisja wzięła pod uwagę, że właścicielem i jedynym użytkownikiem "wyjątkowej odrębnej procedury technologicznej", zgodnie z którą przebiega proces wytwarzania produktu, jest wnioskodawca. W związku z tym cechy charakterystyczne produktu nie wynikają z jego pochodzenia geograficznego, jak wymaga tego art. 5 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1151/2012, ale ze "specjalnej metody produkcji" - jak określił wnioskodawca - do której prawa są w wyłącznym posiadaniu wnioskodawcy. Opis technik produkcyjnych jest ogólnikowy, przedstawia jedynie listę kolejnych etapów produkcji i nie zawiera żadnych informacji o możliwości dopuszczenia do produkcji innych potencjalnych producentów.

(10) Co więcej, art. 49 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 stanowi, że wnioski o objęcie ochroną nazwy lub nazw geograficznych powinny być składane co do zasady przez grupę producentów. Tylko w przypadku, gdy dodatkowe warunki określone w art. 49 ust. 1 akapit drugi zostaną spełnione, o objęcie taką ochroną może wnioskować jeden producent. Komisja zwróciła uwagę, że wnioskodawca nie przedstawił żadnego uzasadnienia w tym względzie.

(11) Wnioskodawca nie udzielił odpowiedzi na pismo w sprawie odrzucenia wniosku nadesłane przez Komisję w ustalonym terminie.

(12) W świetle powyższego Komisja uznaje wniosek o objęcie ochroną ChOG nazwy "HugcKUM KBac/Lidski kvas" za nie- spełniający wymogów określonych w rozporządzeniu (UE) nr 1151/2012, tj. art. 5 ust. 2 oraz art. 49 ust. 1 wspomnianego rozporządzenia.

(13) W związku z tym wniosek o objęcie ochroną nazwy "HugcKUM KBac/Lidski kvas" jako chronionego oznaczenia geograficznego powinien zostać odrzucony.

(14) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Polityki Jakości Produktów Rolnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Wniosek o rejestrację nazwy "HugcKuM KBac/Lidski kvas" zostaje odrzucony.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do przedstawiciela wnioskodawcy:

EUROMARKPAT GERMANY

v.Füner Ebbinghaus Finck Hano

European Patent, Trademark and Design Attorneys

Mariahilfplatz 3

81541 München

Niemcy

Sporządzono w Brukseli dnia 10 sierpnia 2023 r.

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.201.7

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2023/1628 w sprawie odrzucenia wniosku o objęcie ochroną - jako oznaczenia geograficznego - nazwy ["Лидский квас/Lidski kvas" (ChOG)], zgodnie z art. 52 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012
Data aktu: 10/08/2023
Data ogłoszenia: 11/08/2023