Zalecenie 2/2023 w odniesieniu do dostosowania obszarów zarządzania złocicą, szkarłacicą, turbotem i nagładem

ZALECENIE nr 2/2023 SPECJALNEGO KOMITETU DS. RYBOŁÓWSTWA, USTANOWIONEGO NA MOCY ART. 8 UST. 1 LIT. Q) UMOWY O HANDLU I WSPÓŁPRACY MIĘDZY UNIĄ EUROPEJSKĄ I EUROPEJSKĄ WSPÓLNOTĄ ENERGII ATOMOWEJ, Z JEDNEJ STRONY, A ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWEM WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ, Z DRUGIEJ STRONY
z dnia 24 lipca 2023 r.
w odniesieniu do dostosowania obszarów zarządzania złocicą, szkarłacicą, turbotem i nagładem [2023/1613]

SPECJALNY KOMITET DS. RYBOŁÓWSTWA,

uwzględniając Umowę o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony ("umowa"), w szczególności jej art. 504 i art. 508 ust. 2 lit. d),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 504 ust. 1 umowy stanowi, że Zjednoczone Królestwo i Unia (każde z osobna "Strona", razem "Strony") zwracają się do Międzynarodowej Rady Badań Morza ("ICES") o opinię w sprawie dostosowania obszarów zarządzania i jednostek oceny stosowanych przez ICES w odniesieniu do stad oznaczonych gwiazdką w załączniku 35.

(2) Są to stada: (i) złocica i szkarłacica (Morze Północne), L/W/2AC4-C; (ii) gładzica (kanał La Manche), PLE/7DE; (iii) turbot i nagład (Morze Północne), T/B/2AC4-C; oraz (iv) witlinek (Morze Celtyckie), WHG/7X7 A-C.

(3) Art. 504 ust. 2 umowy przewiduje, że w terminie sześciu miesięcy od otrzymania opinii Strony wspólnie zapoznają się z tą opinią i wspólnie rozważają dostosowania w obszarach zarządzania danymi stadami, z myślą o wspólnym ustaleniu zmian w wykazie stad i udziałów określonym w załączniku 35.

(4) Strony odnotowały zakończenie takich wspólnych wniosków skierowanych do ICES w odniesieniu do czterech stad na posiedzeniu Specjalnego Komitetu ds. Rybołówstwa w dniu 20 lipca 2022 r. Ponadto 16 grudnia 2022 r. ICES wydała opinię dotyczącą dwóch z czterech stad: (i) złocicy i szkarłacicy (Morze Północne); oraz (ii) turbota i nagłada (Morze Północne).

(5) Obecnie zarówno złocica, jak i szkarłacica, L/W/2AC4-C oraz turbot i nagład T/B/2AC4-C są zarządzane w ramach połączonego TAC, podczas gdy ICES przedstawia opinie na poziomie gatunku, a zasięg geograficzny tych obszarów zarządzania w odniesieniu do złocicy, szkarłacicy i nagłada w ramach umowy o handlu i współpracy jest węższy niż obszary objęte opinią ICES:

- w przypadku złocicy obszar objęty opinią ICES obejmuje Morze Północne (obszar ICES 4), cieśninę Skagerrak (obszar ICES 3a) i wschodnią część kanału La Manche (obszar ICES 7d),

- w przypadku szkarłacicy obszar objęty opinią ICES obejmuje Morze Północne (obszar ICES 4), cieśninę Skagerrak (obszar ICES 3a) i wschodnią część kanału La Manche (obszar ICES 7d),

- w przypadku nagłada obszar objęty opinią ICES obejmuje Morze Północne (obszar ICES 4) i kanał La Manche (obszar ICES 7d i obszar 7e).

(6) W swojej opinii z dnia 16 grudnia 2022 r. ICES zaleciła, aby w odniesieniu do wszystkich czterech stad (złocicy, szkarłacicy, turbota i nagłada) zarządzanie opierało się na TAC dla jednego gatunku obejmującym obszar rozmieszczenia stada.

(7) W swojej rocznej opinii z dnia 30 czerwca 2022 r. dotyczącej stada złocicy, szkarłacicy, turbota i nagłada ICES zaleciła również wdrożenie zarządzania na poziomie gatunku w całym obszarze występowania stad. ICES wskazuje, że zarządzanie tymi gatunkami w ramach połączonego TAC uniemożliwia skuteczną kontrolę wskaźników eksploatacji dla poszczególnych gatunków i może prowadzić do nadmiernej eksploatacji któregoś z nich.

(8) Art. 508 ust. 2 lit. d) umowy stanowi, że Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa może przyjmować zalecenia dotyczące współpracy w zakresie zrównoważonego zarządzania rybołówstwem w ramach działu piątego (Rybołówstwo) umowy.

(9) Strony uznają, że w celu ustalenia zrównoważonych uprawnień do połowów właściwe może być posiadanie więcej niż jednego TAC dla każdego gatunku.

(10) Strony uznają ponadto znaczenie odpowiedzialnego międzynarodowego zarządzania rybołówstwem, w tym fakt, że TAC powinny uwzględniać połowy innych państw nadbrzeżnych.

(11) Strony odnotowują potencjalne wyzwania związane z zarządzaniem tymi stadami, jakie mogą wynikać z przejścia na TAC dla poszczególnych gatunków, odpowiadających obszarowi objętemu opinią ICES, w tym ze stosowania obowiązku wyładunku, oraz uznają potencjalną rolę elastyczności międzyobszarowej między TAC dla tych samych gatunków oraz wykorzystania mechanizmu wymiany kwot w celu ograniczenia takiego ryzyka,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ZALECENIE:

Artykuł  1

Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby podczas przyszłych corocznych konsultacji na mocy art. 498 umowy Strony zarządzały złocicą i szkarłacicą (Morze Północne), L/W/2AC4-C oraz turbotem i nagładem (Morze Północne), T/B/2AC4-C na poziomie poszczególnych gatunków poprzez określenie maksymalnej ilości każdego gatunku, którą można poławiać w ramach każdego TAC.

Artykuł  2

W celu zapewnienia, aby cały obszar stad był objęty zarządzaniem TAC, Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby w przyszłych corocznych konsultacjach strony ustanowiły TAC zgodnie z art. 498 ust. 3 umowy, jak określono w wykazie w załączniku I do niniejszego zalecenia.

Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby udziały Stron w TAC w odniesieniu do stad wymienionych w załączniku I do niniejszego zalecenia były rozdzielane między Strony zgodnie z udziałami kwotowymi określonymi w załączniku I do niniejszego zalecenia. Zgodnie z odpowiedzialnym międzynarodowym zarządzaniem rybołówstwem Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby przy ustalaniu TAC zgodnie z załącznikiem I Strony uwzględniały połowy państw trzecich.

Artykuł  3

Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby ogólne uprawnienia do połowów przedmiotowych stad zostały rozdzielone między odpowiednie TAC zgodnie z załącznikiem II do niniejszego zalecenia w oparciu o oficjalne wyładunki w latach 2011-2020.

Artykuł  4

Odnotowując, że opinia ICES dotycząca połowów ma zastosowanie do wszystkich obszarów ICES objętych TAC, o których mowa w art. 1 i 2, w odniesieniu do złocicy, szkarłacicy i nagłada, Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby elastyczność geograficzna miała zastosowanie w 100 % w obie strony między obszarem 3a i 4 oraz obszarem 4 i 7d.

Sporządzono w Brukseli i Londynie dnia 24 lipca 2023 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

TAC I ODPOWIEDNIE UDZIAŁY ZJEDNOCZONEGO KRÓLESTWA I UE W TAC

Nr Nazwa zwyczajowa Obszary ICES Udział w TAC (*) (%)
UK UE
1 Złocica (3a) Wody Unii obszaru 3a 0,00 % 100,00%
2 Złocica (wschodnia część kanału La Manche) 7d 18,77% 81,23 %
3 Szkarłacica (3a) Wody Unii obszaru 3a 0,00 % 100,00%
4 Szkarłacica (wschodnia część kanału La Manche) 7d 0,00 % 0,00 %
5 Nagład (3a) Wody Unii obszaru 3a 0,00 % 100,00%
6 Nagład (kanał La Manche) 7d i 7e 38,66 % 61,34%
(*) Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby wielkość TAC, która ma zostać rozdzielona między Zjednoczone Królestwo i UE, była równa podstawowemu TAC pomniejszonemu o połowy państw trzecich. Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa zaleca, aby połowy państw trzecich ustalono na poziomie 0,72 % całkowitych połowów dla złocicy, 6,21 % dla szkarłacicy, 0,55 % dla nagłada i 0,67 % dla turbota. Pochodzą one z danych historycznych dotyczących wyładunków.

ZAŁĄCZNIK  II

PROCENTOWY PODZIAŁ CAŁKOWITEGO UZGODNIONEGO TAC OBEJMUJĄCEGO OBSZAR ZASOBÓW BIOLOGICZNYCH ICES MIĘDZY NOWYMI OBSZARAMI TAC

3a 4 7d 7e
Złocica 9,10% 83,38 % 7,52 % Nie dotyczy
Szkarłacica 44,40 % 55,60 % 0,00 % Nie dotyczy
Nagład 6,04 % 64,20 % 29,76 %
Turbot Nie dotyczy 100,00% Nie dotyczy Nie dotyczy

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024