Decyzja wykonawcza 2023/1561 w sprawie odrzucenia wniosku o objęcie ochroną - jako oznaczenia geograficznego - nazwy "ՍԵՒԱՆԻ ԻՇԽԱՆ/sevani ishkhan" (ChNP), zgodnie z art. 52 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2023/1561
z dnia 26 lipca 2023 r.
w sprawie odrzucenia wniosku o objęcie ochroną - jako oznaczenia geograficznego - nazwy "Ս Ե Ւ Ա Ն Ի  Ի Շ Խ Ա Ն /sevani ishkhan" (ChNP), zgodnie z art. 52 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012

(notyfikowana jako dokument nr C(2023) 4903)

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(Dz.U.UE L z dnia 28 lipca 2023 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając rozporządzenie (UE) nr 1151/2012 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych 1 , w szczególności jego art. 52 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 50 rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 Komisja rozpatrzyła złożony przez Armenię w dniu 11 lipca 2016 r. wniosek o rejestrację nazwy "Ս Ե Ւ Ա Ն Ի  Ի Շ Խ Ա Ն /scvani ishkhan" jako chronionej nazwy pochodzenia (ChNP) (PDO-AM-2164).

(2) W wyniku przeprowadzonej kontroli Komisja wystosowała w dniach 13 grudnia 2016 r. i 7 września 2017 r. pisma z prośbą o wyjaśnienie niektórych części dokumentacji. Z uwagi na brak odpowiedzi na ostatnie powiadomienie Komisja przesłała przypomnienie w dniu 24 stycznia 2022 r. Wnioskodawca nie udzielił odpowiedzi.

(3) Na podstawie informacji będących w jej posiadaniu Komisja stwierdziła, że wniosek nie spełnia wymogów określonych w rozporządzeniu (UE) nr 1151/2012 i powiadomiła wnioskodawcę pismem z dnia 20 grudnia 2022 r., że jeśli w ciągu dwóch miesięcy od dnia otrzymania wspomnianego pisma nie wpłynie żadna odpowiedź na nie, Komisja zamierza wszcząć procedurę przyjęcia oficjalnej decyzji o odrzuceniu wniosku zgodnie z art. 52 ust. 1 tego rozporządzenia.

(4) Zgodnie z art. 4 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 668/2014 2  specyfikacja produktu objętego ChNP ma określać procedury stosowane przez podmioty w celu podania informacji dotyczących dowodu pochodzenia, obejmujące produkt, surowce, pasze i inne elementy, które zgodnie ze specyfikacją produktu muszą pochodzić z określonego obszaru geograficznego.

Podmioty gospodarcze muszą być w stanie zidentyfikować:

a) dostawcę, ilość oraz pochodzenie wszystkich otrzymanych partii surowca lub produktów;

b) odbiorcę, ilość i przeznaczenie dostarczanych produktów;

c) związek pomiędzy każdą partią przychodzącą, o której mowa w lit. a), i każdą partią wychodzącą, o której mowa w lit. b).

Jeżeli chodzi o dowody na to, że produkt pochodzi z określonego obszaru geograficznego, w specyfikacji produktu "Ս Ե Ւ Ա Ն Ի  Ի Շ Խ Ա Ն /scvani ishkhan" wymienia się jedynie "czerwoną księgę Armenii" bez żadnych innych wyjaśnień. Komisja stwierdziła, że nie wystarczy to do określenia procedury zapewniającej pochodzenie zgodnie z wymogami wspomnianego art. 4.

(5) Zgodnie z art. 7 ust. 1 akapit pierwszy lit. b) rozporządzenia (UE) nr 1151/2012 należy opisać "główne fizyczne, chemiczne, mikrobiologiczne lub organoleptyczne cechy produktu". Komisja stwierdziła, że wymóg ten nie jest spełniony, ponieważ niektóre istotne cechy organoleptyczne i fizyczne, takie jak długość, zapach i smak, nie zostały podane w opisie "Ս Ե Ւ Ա Ն Ի  Ի Շ Խ Ա Ն /sevani ishkhan".

(6) Zgodnie z art. 1 ust. 1 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014 3  pasza pochodzi w całości z określonego obszaru geograficznego powiązanego z produktami pochodzenia zwierzęcego, których nazwa jest zarejestrowana jako chroniona nazwa pochodzenia. W zakresie, w jakim zapewnienie pochodzenia paszy w całości z określonego obszaru geograficznego nie jest technicznie wykonalne, można dodać paszę pochodzącą spoza tego obszaru, pod warunkiem że nie ma to wpływu na jakość produktu lub jego cechy charakterystyczne wynikające zasadniczo ze związku ze środowiskiem geograficznym. Udział paszy pochodzącej spoza określonego obszaru geograficznego w żadnym przypadku nie może przekraczać w danym roku 50 % suchej masy. Komisja stwierdziła, że wymogi te nie są spełnione, ponieważ specyfikacja "Ս Ե Ւ Ա Ն Ի  Ի Շ Խ Ա Ն sevani ishkhan" nie wyjaśnia, czy zapewnienie pochodzenia całej paszy z określonego obszaru geograficznego nie jest technicznie wykonalne i nie wykazuje, że stosowanie paszy spoza określonego obszaru geograficznego nie wpływa na jakość i cechy produktu wynikające ze środowiska geograficznego.

(7) Wnioskodawca nie udzielił odpowiedzi na pismo z uwagami Komisji w ustalonym terminie.

(8) W związku z powyższym Komisja uważa, że wniosek o rejestrację "Ս Ե Ւ Ա Ն Ի  Ի Շ Խ Ա Ն /sevani ishkhan" jako ChNP nie spełnia wymogów określonych w art. 7 ust. 1 akapit pierwszy lit. b) rozporządzenia (UE) nr 1151/2012, art. 4 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 668/2014 i art. 1 ust. 1 rozporządzenia delegowanego (UE) nr 664/2014.

(9) Wniosek o rejestrację nazwy "Ս Ե Ւ Ա Ն Ի  Ի Շ Խ Ա Ն L/sevani ishkhan" jako chronionej nazwy pochodzenia (ChNP) należy zatem odrzucić.

(10) Decyzja o odrzuceniu jest ściśle związana z rejestracją tej nazwy na podstawie rozporządzenia (UE) nr 1151/2012. Pozostaje ona bez uszczerbku dla ochrony nazwy "Ս Ե Ւ Ա Ն Ի  Ի Շ Խ Ա Ն /sevani ishkhan" na mocy umowy dwustronnej między Armenią a Unią.

(11) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Polityki Jakości Produktów Rolnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Wniosek o rejestrację nazwy "Ս Ե Ւ Ա Ն Ի  Ի Շ Խ Ա Ն /sevani ishkhan" jako chronionej nazwy pochodzenia (ChNP) zostaje odrzucony.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja jest skierowana do Urzędu Własności Intelektualnej Armenii, Government House 3, Central Avenue, 375010 Erywań, Armenia.

Sporządzono w Brukseli dnia 26 lipca 2023 r.

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 668/2014 z dnia 13 czerwca 2014 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych (Dz.U. L 179 z 19.6.2014, s. 36).
3 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 664/2014 z dnia 18 grudnia 2013 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w odniesieniu do ustanowienia symboli unijnych dotyczących chronionych nazw pochodzenia, chronionych oznaczeń geograficznych i gwarantowanych tradycyjnych specjalności oraz w odniesieniu do niektórych zasad dotyczących pochodzenia paszy i surowców, niektórych przepisów proceduralnych i niektórych dodatkowych przepisów przejściowych (Dz.U. L 179 z 19.6.2014, s. 17).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.190.10

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2023/1561 w sprawie odrzucenia wniosku o objęcie ochroną - jako oznaczenia geograficznego - nazwy "ՍԵՒԱՆԻ ԻՇԽԱՆ/sevani ishkhan" (ChNP), zgodnie z art. 52 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012
Data aktu: 26/07/2023
Data ogłoszenia: 28/07/2023