KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1893/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej NACE Rev. 2 i zmieniające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3037/90 oraz niektóre rozporządzenia WE w sprawie określonych dziedzin statystycznych 1 , w szczególności jego art. 6 ust. 2,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W celu właściwego funkcjonowania rynek wewnętrzny wymaga standardów statystycznych mających zastosowanie do gromadzenia, przekazywania i publikowania statystyki krajowej i unijnej, aby podmioty gospodarcze, instytucje finansowe, rządy i wszelkie inne podmioty działające na jednolitym rynku miały dostęp do wiarygodnych i porównywalnych danych statystycznych. W tym celu konieczne jest, aby różne kategorie klasyfikujące działalność w Unii były interpretowane jednolicie we wszystkich państwach członkowskich.
(2) Wiarygodne i porównywalne dane statystyczne są niezbędne, aby podmioty gospodarcze były w stanie dokonywać oceny swojej konkurencyjności, oraz są przydatne dla instytucji Unii w celu zapobiegania zakłóceniom konkurencji.
(3) Rozporządzeniem (WE) nr 1893/2006 ustanowiono wspólną klasyfikację statystyczną działalności gospodarczej we Wspólnocie Europejskiej (zwaną dalej "NACE Rev. 2") w celu spełnienia wymogów statystyki w momencie przyjęcia rozporządzenia oraz przez taki okres, w jakim klasyfikacja pozostawałaby zgodna ze środowiskiem technologicznym i strukturą gospodarki oraz z odnośnymi międzynarodowymi klasyfikacjami gospodarczymi i społecznymi.
(4) Rozporządzenie (WE) nr 1893/2006 uprawnia Komisję do przyjmowania aktów delegowanych zmieniających załącznik I w celu uwzględnienia rozwoju technologicznego lub gospodarczego lub w celu dostosowania załącznika do innych klasyfikacji gospodarczych i społecznych.
(5) Od czasu wejścia w życie NACE Rev. 2 w dniu 1 stycznia 2008 r. sposób wytwarzania towarów i usług w ramach wielu rodzajów działalności gospodarczej uległ zmianie w wyniku globalizacji i cyfryzacji. Pewne nowe rodzaje działalności nabrały znaczenia w gospodarce światowej, podczas gdy inne straciły na znaczeniu. Szybkie zmiany zachodzą również w środowisku informatycznym. Ponadto zwiększona świadomość wpływu gospodarki na środowisko doprowadziła do powstania specjalistycznych rodzajów działalności służących ochronie środowiska.
(6) Międzynarodowa porównywalność statystyk gospodarczych wymaga od państw członkowskich oraz instytucji Unii stosowania klasyfikacji działalności gospodarczej, która jest bezpośrednio powiązana z Międzynarodową Standardową Klasyfikacją Rodzajów Działalności (ISIC).
(7) W następstwie przyjęcia przez Komisję Statystyczną Organizacji Narodów Zjednoczonych 5. rewizji Międzynarodowej Standardowej Klasyfikacji Rodzajów Działalności ("ISIC Rev. 5") należy dostosować klasyfikację NACE w celu zachowania jej porównywalności i spójności ze standardami klasyfikowania rodzajów działalności gospodarczej stosowanymi na szczeblu międzynarodowym.
(8) Dzięki uwzględnieniu nowych rodzajów działalności gospodarczej, których pojawienie się było możliwe dzięki następującemu w ostatnim okresie rozwojowi strukturalnemu, naukowemu i technologicznemu, klasyfikacja NACE powinna w większym stopniu odzwierciedlać obecne realia działalności gospodarczej w Unii.
(9) Uaktualniona klasyfikacja NACE ma kluczowe znaczenie w kontekście stale prowadzonych przez Komisję działań służących unowocześnieniu tworzenia statystyki Unii. Oczekuje się, że przyczyni się ona do lepszego zarządzania gospodarczego zarówno na poziomie Unii, jak i krajowym, poprzez zapewnienie bardziej porównywalnych i adekwatnych danych.
(10) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 1893/2006,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 10 października 2022 r.