Rozporządzenie delegowane 2023/865 zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2019/907 w odniesieniu do świadectw kompetencji i kwalifikacji zawodowych w niektórych państwach członkowskich

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2023/865
z dnia 23 lutego 2023 r.
zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2019/907 w odniesieniu do świadectw kompetencji i kwalifikacji zawodowych w niektórych państwach członkowskich

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych 1 , w szczególności jej art. 49b ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) System wymiany informacji na rynku wewnętrznym (IMI) ustanowiono rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1024/2012 2  jako narzędzie elektroniczne udostępnione przez Komisję w celu ułatwiania współpracy administracyjnej między uczestnikami tego systemu.

(2) W obszarze uznawania kwalifikacji zawodowych art. 56 dyrektywy 2005/36/WE nakłada na właściwe organy przyjmującego państwa członkowskiego i rodzimego państwa członkowskiego obowiązek korzystania z IMI do celów współpracy administracyjnej.

(3) System IMI dodatkowo rozbudowano, aby umożliwić organom krajowym wydawanie instruktorom narciarstwa świadectw kompetencji wprowadzonych na podstawie art. 8 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/907 3 . W związku z tym nieaktualny stał się wymóg zawarty w art. 8 ust. 3 tego rozporządzenia delegowanego, zgodnie z którym do świadectwa kompetencji dołącza się naklejkę, którą należy umieścić na krajowej legitymacji instruktora narciarstwa. Art. 8 rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/907 należy zatem zmienić poprzez wprowadzenie wymogu stosowania IMI do celów wydawania świadectw kompetencji instruktorom narciarstwa oraz poprzez usunięcie odniesienia do naklejki.

(4) W związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa z Unii i zakończeniem okresu przejściowego przewidzianego w Umowie o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej 4  od dnia 1 stycznia 2021 r. w Zjednoczonym Królestwie nie można wydawać dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji zdefiniowanych w art. 3 ust. 1 lit. c) dyrektywy 2005/36/WE. Dokumenty potwierdzające posiadanie kwalifikacji wydane przed dniem 1 stycznia 2021 r. zachowują jednak ważność.

(5) Obywatele Unii posiadający kwalifikacje, w przypadku których poświadczający je dokument wydano przed dniem 1 stycznia 2021 r. w Zjednoczonym Królestwie, są uprawnieni do udziału we wspólnym teście kształcenia.

(6) Aby zapewnić większą elastyczność, możliwość rejestrowania informacji w systemie IMI powinien mieć każdy właściwy podmiot w państwie członkowskim, który figuruje w załączniku I. Możliwość dokonywania wpisów, w tym na wniosek obywatela Unii posiadającego kwalifikacje poświadczone przed dniem 1 stycznia 2021 r. w Zjednoczonym Królestwie, powinna zasadniczo przysługiwać właściwemu podmiotowi odpowiedzialnemu za wspólny test kształcenia, ale także każdemu innemu właściwemu podmiotowi, na przykład w przypadku praw nabytych, w tym również wtedy, gdy o dokonanie wpisu wnioskuje obywatel Unii posiadający kwalifikacje poświadczone przed dniem 1 stycznia 2021 r. w Zjednoczonym Królestwie.

(7) Finlandia zwróciła się o usunięcie "Instytutu Sportowego w Vuokatti" z załącznika I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/907, ponieważ podmiot ten nie przyznaje w Finlandii kwalifikacji poziomu 3 wymienionych w tym załączniku.

(8) Regiony i prowincje autonomiczne Trydent i Bolzano mają wyłączne kompetencje do przyznawania kwalifikacji "Maestro di Sci" i mogą przekazać je innym włoskim podmiotom wymienionym w załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/907.

(9) W 2018 r. utworzono Litewskie Stowarzyszenie Instruktorów Sportów Zimowych (Lithuanian Snowsports Instructors Association). Przyznaje ono kwalifikacje "Instruktor narciarstwa - Poziom 4". Należy zmienić załącznik I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/907, aby uwzględnić te kwalifikacje, a tym samym zapewnić instruktorom narciarstwa, którzy pomyślnie ukończyli odpowiednie szkolenie, możliwość udziału we wspólnym teście kształcenia. Litwa jednocześnie zwróciła się z wnioskiem o usunięcie z tego załącznika Narodowej Rosyjskiej Ligi Instruktorów (NRLI).

(10) Fakt, że Brytyjskie Stowarzyszenie Instruktorów Sportów Zimowych (British Association of Snowsport Instructors, BASI), wskazane jako podmiot właściwy dla Zjednoczonego Królestwa, nie posiada już kompetencji do organizowania wspólnego testu kształcenia, należy odzwierciedlić w załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/907.

(11) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie delegowane (UE) 2019/907,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu delegowanym (UE) 2019/907 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 8 wprowadza się następujące zmiany:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Instruktorom narciarstwa, którzy są objęci zakresem niniejszego rozporządzenia i którzy zdali wspólny test kształcenia albo korzystają z praw nabytych zgodnie z art. 7 niniejszego rozporządzenia, wydaje się świadectwo kompetencji za pośrednictwem systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym (IMI) ustanowionego rozporządzeniem (UE) nr 1024/2012. Świadectwo ma formę dowodu potwierdzającego zaliczenie wspólnego testu kształcenia i jest wydawane przez właściwy podmiot w państwie członkowskim.";

b)
uchyla się ust. 3;
2)
w załączniku I wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 23 lutego 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

W tabeli w załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/907 wprowadza się następujące zmiany:
1)
we wpisie dotyczącym Finlandii w kolumnie trzeciej uchyla się tiret drugie;
2)
we wpisie dotyczącym Włoch w kolumnie trzeciej dodaje się tiret w brzmieniu:

"– Regioni e le Province autonome di Trento e Bolzano";

3)
wpis dotyczący Litwy otrzymuje brzmienie:

"Litwa Instruktor narciarstwa Poziom 4 Lithuanian Snowsports Instructors Association

(LSIA)"

4)
wpis dotyczący Zjednoczonego Królestwa otrzymuje brzmienie:

"Zjednoczone Królestwo Alpine Level 4 - International Ski BASI - British Association of Snowsport Teacher Diploma* Instructors**"

5)
dodaje się uwagi w brzmieniu:

"Uwagi:

* Poświadczone przed dniem 1 stycznia 2021 r.

** Od dnia 1 stycznia 2021 r. BASI nie posiada już kompetencji do organizowania wspólnego testu kształcenia.".

1 Dz.U. L 255 z 30.9.2005, s. 22.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1024/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie współpracy administracyjnej za pośrednictwem systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym i uchylające decyzję Komisji 2008/49/WE ("rozporządzenie w sprawie IMI") (Dz.U. L 316 z 14.11.2012, s. 1).
3 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/907 z dnia 14 marca 2019 r. ustanawiające wspólny test kształcenia dla instruktorów narciarstwa na podstawie art. 49b dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz.U. L 145 z 4.6.2019, s. 7).
4 Dz.U. C 384 I z 12.11.2019, s. 1.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.113.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2023/865 zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2019/907 w odniesieniu do świadectw kompetencji i kwalifikacji zawodowych w niektórych państwach członkowskich
Data aktu: 23/02/2023
Data ogłoszenia: 28/04/2023
Data wejścia w życie: 18/05/2023