Rozporządzenie delegowane 2022/2447 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1700 przez określenie liczby i nazwy zmiennych przekazywanych co osiem lat w dziedzinie "zasoby pracy" dotyczących tematów "osoby młode na rynku pracy", "poziom wykształcenia - informacje szczegółowe, z uwzględnieniem przypadków przerwania lub porzucenia nauki" oraz "praca a obowiązki rodzinne"

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2022/2447 z dnia 30 września 2022 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1700 przez określenie liczby i nazwy zmiennych przekazywanych co osiem lat w dziedzinie "zasoby pracy" dotyczących tematów "osoby młode na rynku pracy", "poziom wykształcenia - informacje szczegółowe, z uwzględnieniem przypadków przerwania lub porzucenia nauki" oraz "praca a obowiązki rodzinne"
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1700 z dnia 10 października 2019 r. ustanawiające wspólne ramy statystyk europejskich dotyczących osób i gospodarstw domowych, opartych na danych na poziomie indywidualnym zbieranych metodą doboru próby, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 808/2004, (WE) nr 452/2008 i (WE) nr 1338/2008 oraz uchylające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1177/2003 i rozporządzenie Rady (WE) nr 577/98 1 , w szczególności jego art. 6 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zaspokojenia potrzeb stwierdzonych w zakresie odpowiednich tematów szczegółowych w dziedzinie "zasoby pracy" Komisja powinna określić liczbę i nazwę zmiennych przekazywanych co 8 lat, które mają być zbierane po raz pierwszy w latach 2024 i 2025.

(2) Komisja powinna określić liczbę i nazwę zmiennych przekazywanych co 8 lat dotyczących tematów szczegółowych "osoby młode na rynku prac/", "poziom wykształcenia - informacje szczegółowe, z uwzględnieniem przypadków przerwania lub porzucenia nauki" oraz "praca a obowiązki rodzinne" w dziedzinie "zasoby pracy",

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Liczba i nazwa zmiennych przekazywanych co 8 lat dotyczących tematów szczegółowych "osoby młode na rynku pracy", "poziom wykształcenia - informacje szczegółowe, z uwzględnieniem przypadków przerwania lub porzucenia nauki" oraz "praca a obowiązki rodzinne" w dziedzinie "zasoby pracy" są określone w załączniku.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 30 września 2022 r.

ZAŁĄCZNIK

Liczba i nazwa zmiennych przekazywanych co osiem lat w dziedzinie "zasoby pracy", które mają być zbierane dla tematów "osoby młode na rynku pracy", "poziom wykształcenia - informacje szczegółowe, z uwzględnieniem przypadków przerwania lub porzucenia nauki" (pierwsze wdrożenie w 2024 r.) oraz praca a obowiązki rodzinne" (pierwsze wdrożenie w 2025 r)

Temat Temat szczegółowy Identyfikator zmiennej Nazwa zmiennej
03e. Aktywność na rynku pracy - 3 zbierane zmienne (3 co osiem lat) Osoby młode na rynku pracy LEVMATCH Dopasowanie między poziomem wykształcenia a obecnym lub ostatnim głównym stanowiskiem pracy
FIELDMATCH Dopasowanie między dziedziną najwyższego pomyślnie ukończonego poziomu kształcenia a obecnym lub ostatnim głównym stanowiskiem pracy
SKILLMATCH Dopasowanie między umiejętnościami a obecnym lub ostatnim głównym stanowiskiem pracy
04b. Poziom

i charakterystyka wykształcenia - 4 zbierane zmienne (4 co osiem lat)

Poziom wykształcenia - informacje szczegółowe, z uwzględnieniem przypadków przerwania lub porzucenia nauki DROPEDUC Nieukończone formalne kształcenie lub szkolenie
DROPEDUCLEVEL Poziom nieukończonego formalnego kształcenia lub szkolenia
DROPEDUCREAS Główna przyczyna nieukończenia programu kształcenia formalnego, o którym mowa w DROPEDUCLEVEL
MEDLEVQUAL Kwalifikacje odpowiadające średniemu poziomowi wykształcenia
03f. Aktywność na rynku pracy - 11 zbieranych zmiennych (11 co osiem lat) Praca a obowiązki rodzinne CHCARRES Regularne pełnienie obowiązków związanych z opieką nad dziećmi do lat 14
CHCARAGE Wiek najmłodszego dziecka lub wnuka, nad którym sprawowana jest opieka
CHCARUSE Korzystanie z usług w zakresie opieki nad dziećmi
CHCAROBS Główna przyczyna, dla której osoba nie korzysta z usług w zakresie opieki nad dziećmi
ELCARRES Regularne pełnienie obowiązków związanych z opieką nad krewnymi w wieku co najmniej 15 lat, którzy są chorzy, słabowici lub mają niepełnosprawności
ELCARINT Intensywność opieki nad krewnymi, którzy są chorzy, słabowici lub mają niepełnosprawności
CAREFFEM Wpływ obowiązków związanych z opieką na zatrudnienie
WORKOBS Główna przeszkoda w pracy utrudniająca godzenie życia zawodowego z rodzinnym
CHNUMBER Liczba wychowywanych własnych dzieci
PARLEAV Wykorzystanie urlopu ze względów rodzinnych
PARLENG Długość wykorzystanego urlopu ze względów rodzinnych
1 Dz.U. L 261I z 14.10.2019, s. 1.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.320.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2022/2447 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1700 przez określenie liczby i nazwy zmiennych przekazywanych co osiem lat w dziedzinie "zasoby pracy" dotyczących tematów "osoby młode na rynku pracy", "poziom wykształcenia - informacje szczegółowe, z uwzględnieniem przypadków przerwania lub porzucenia nauki" oraz "praca a obowiązki rodzinne"
Data aktu: 30/09/2022
Data ogłoszenia: 14/12/2022
Data wejścia w życie: 03/01/2023