Rozporządzenie wykonawcze 2022/2347 ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 w odniesieniu do przeklasyfikowania grup niektórych aktywnych produktów niemających przewidzianego zastosowania medycznego

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2022/2347
z dnia 1 grudnia 2022 r.
ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 w odniesieniu do przeklasyfikowania grup niektórych aktywnych produktów niemających przewidzianego zastosowania medycznego
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych, zmiany dyrektywy 2001/83/WE, rozporządzenia (WE) nr 178/2002 i rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 oraz uchylenia dyrektyw Rady 90/385/EWG i 93/42/EWG 1 , w szczególności jego art. 51 ust. 3 lit. b),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Reguły klasyfikacji 9 i 10 dotyczące wyrobów aktywnych w sekcjach 6.1 i 6.2 załącznika VIII do rozporządzenia (UE) 2017/745 odnoszą się do przewidzianego zastosowania medycznego, odpowiednio do terapii i diagnostyki, a zatem nie mogą być stosowane do produktów aktywnych niemających przewidzianego zastosowania medycznego, o którym mowa w art. 1 ust. 2 tego rozporządzenia. Produkty takie zostają zatem włączone do klasy I zgodnie z regułą 13 w sekcji 6.5 załącznika VIII do rozporządzenia (UE) 2017/745.

(2) Pismem z dnia 28 lipca 2022 r. niektóre państwa członkowskie wspólnie zwróciły się o przeklasyfikowanie kilku aktywnych produktów niemających przewidzianego zastosowania medycznego, w drodze odstępstwa od załącznika VIII do rozporządzenia (UE) 2017/745, aby zapewnić odpowiednią ocenę zgodności tych aktywnych produktów, która jest zgodna z ryzykiem nieodłącznie związanym z tymi produktami, przed ich wprowadzeniem do obrotu.

(3) Zgodnie z dostępnymi dowodami naukowymi dotyczącymi sprzętu emitującego promieniowanie elektromagnetyczne o wysokim natężeniu, o którym mowa w sekcji 5 załącznika XVI do rozporządzenia (UE) 2017/745, przewidzianego do stosowania na ciele ludzkim, takiego jak lasery i sprzęt emitujący intensywne światło pulsujące, stosowanie takiego sprzętu może powodować skutki uboczne, na przykład powierzchowne oparzenia, stan zapalny, ból, przebarwienia, rumień, blizny przerostowe oraz pęcherze. Działania niepożądane są często wskazywane jako przejściowe, na przykład stan zapalny, ale zgłaszane są również istotne i długotrwałe skutki, takie jak przebarwienia skóry.

(4) Sprzęt emitujący promieniowanie elektromagnetyczne o wysokim natężeniu niemający przewidzianego zastosowania medycznego, przeznaczony do stosowania na ciele ludzkim do depilacji, taki jak lasery i sprzęt emitujący intensywne światło pulsujące, który podaje energię lub wymienia energię z ciałem ludzkim, lub dostarcza energię, która zostanie pochłonięta przez ciało ludzkie, należy zatem włączyć do klasy IIa. Taka klasyfikacja odpowiada również klasyfikacji analogicznych wyrobów aktywnych, które mają przewidziane zastosowanie medyczne i których funkcjonowanie i profil ryzyka są podobne do właściwości sprzętu niemającego danego przewidzianego zastosowania medycznego.

(5) W związku z tym do klasy IIb należy włączyć sprzęt emitujący promieniowanie elektromagnetyczne o wysokim natężeniu, niemający przewidzianego zastosowania medycznego, przeznaczony do stosowania na ciele ludzkim do zabiegów na skórze, taki jak lasery i sprzęt emitujący intensywne światło pulsujące do wygładzania skóry, usuwania blizn, usuwania tatuaży lub do leczenia znamion płomienistych, naczyniaków, teleangiektazji i przebarwień, które podają energię lub wymieniają energię z ciałem ludzkim, lub dostarczają energię, która zostanie pochłonięta przez ciało ludzkie w sposób potencjalnie niebezpieczny, biorąc pod uwagę charakter, gęstość i miejsce stosowania energii. Taka klasyfikacja odpowiada również klasyfikacji analogicznych wyrobów aktywnych, które mają przewidziane zastosowanie medyczne i których funkcjonowanie i profil ryzyka są podobne do właściwości sprzętu niemającego danego przewidzianego zastosowania medycznego.

(6) Zgodnie z dostępnymi dowodami naukowymi dotyczącymi sprzętu przeznaczonego do redukowania, usuwania lub niszczenia tkanki tłuszczowej, o którym mowa w sekcji 4 załącznika XVI do rozporządzenia (UE) 2017/745, takiego jak sprzęt do liposukcji, lipolizy falami radiowymi, lipolizy ulradźwiękowej, kriolipolizy, lipolizy laserowej, lipolizy z wykorzystaniem podczerwieni i stymulacji elektrycznej, terapii falą uderzeniową lub lipoplastyki, stosowanie takich produktów może powodować skutki uboczne, na przykład miejscowy stan zapalny, rumień, siniaki i obrzęk. Działania niepożądane są często wskazywane jako przejściowe, ale zgłaszane są również istotne i długotrwałe skutki, takie paradoksalny przerost tkanki tłuszczowej po zabiegu kriolipolizy. Produkty te należy zatem włączyć do klasy IIb. Taka klasyfikacja odpowiada również klasyfikacji aktywnych wyrobów terapeutycznych, których funkcjonowanie i profil ryzyka są podobne do właściwości sprzętu niemającego danego przewidzianego zastosowania medycznego, które podają energię lub wymieniają energię z ciałem ludzkim, lub dostarczają energię, która zostanie pochłonięta przez ciało ludzkie w sposób potencjalnie niebezpieczny, biorąc pod uwagę charakter, gęstość i miejsce stosowania energii.

(7) Zgodnie z dostępnymi dowodami naukowymi dotyczącymi sprzętu przeznaczonego do stymulacji mózgu za pomocą prądów elektrycznych lub pól magnetycznych, lub elektromagnetycznych, które przenikają przez czaszkę, aby zmienić czynność neuronów w mózgu, o którym mowa w sekcji 6 załącznika XVI do rozporządzenia (UE) 2017/745, takiego jak sprzęt do przezczaszkowej stymulacji magnetycznej lub przezczaszkowej stymulacji elektrycznej, stosowanie takich produktów może powodować skutki uboczne, na przykład nietypowy rozwój mózgu, nieprawidłowe wzorce aktywności mózgu, wzrost metabolizmu, zmęczenie, stany lękowe, drażliwość, bóle głowy, fascykulacja, tiki, napady, zawroty głowy i podrażnienie skóry w miejscu umieszczenia elektrody. Choć tego rodzaju sprzęt nie jest chirurgicznie inwazyjny, prądy elektryczne lub pola magnetyczne lub elektromagnetyczne przenikają przez czaszkę, aby zmienić czynność neuronów w mózgu. Tego rodzaju zmiany mogą mieć długotrwałe skutki, a wszelkie niezamierzone skutki mogą być trudne do odwrócenia. Tego rodzaju produkty należy zatem włączyć do klasy III.

(8) W wyniku przeklasyfikowania na podstawie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 52 rozporządzenia (UE) 2017/745, jednostka notyfikowana ma być zaangażowana w ocenę zgodności danych produktów w celu oceny i potwierdzenia, że - spośród odpowiednich ogólnych wymogów dotyczących bezpieczeństwa i działania - produkt osiąga zamierzone działanie oraz że ryzyko stwarzane przez produkt zostało wyeliminowane lub ograniczone w możliwie największym stopniu.

(9) Przeprowadzono konsultację z Grupą Koordynacyjną ds. Wyrobów Medycznych.

(10) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Wyrobów Medycznych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Na zasadzie odstępstwa od sekcji 6.5 załącznika VIII do rozporządzenia (UE) 2017/745 klasyfikację następujących grup aktywnych produktów niemających przewidzianego zastosowania medycznego wymienionych w załączniku XVI do tego rozporządzenia zmienia się w następujący sposób:

a)
sprzęt emitujący promieniowanie elektromagnetyczne o wysokim natężeniu, o którym mowa w sekcji 5 załącznika XVI do rozporządzenia (UE) 2017/745, przeznaczony do stosowania na ciele ludzkim do zabiegów na skórze, zostaje włączony do klasy IIb, chyba że jest przeznaczony wyłącznie do depilacji, w którym to przypadku zostaje włączony do klasy IIa;
b)
sprzęt przeznaczony do stosowania w celu zredukowania, usunięcia lub zniszczenia tkanki tłuszczowej, o którym mowa w sekcji 4 załącznika XVI do rozporządzenia (UE) 2017/745, zostaje włączony do klasy IIb;
c)
sprzęt przeznaczony do stymulacji mózgu za pomocą prądów elektrycznych lub pól magnetycznych lub elektromagnetycznych, które przenikają przez czaszkę, aby zmienić czynność neuronów w mózgu, o którym mowa w sekcji 6 załącznika XVI do rozporządzenia (UE) 2017/745, zostaje włączony do klasy III.
Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 1 grudnia 2022 r.

1 Dz.U. L 117 z 5.5.2017, s. 1.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.311.94

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2022/2347 ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 w odniesieniu do przeklasyfikowania grup niektórych aktywnych produktów niemających przewidzianego zastosowania medycznego
Data aktu: 01/12/2022
Data ogłoszenia: 02/12/2022
Data wejścia w życie: 22/12/2022