a także mając na uwadze, co następuje:(1) 17 marca 2014 r. Rada przyjęła decyzję 2014/145/WPZiB 1 .
(2) Unia nadal niezmiennie popiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.
(3) W dniu 21 września 2022 r., pomimo skierowania do Federacji Rosyjskiej przez społeczność międzynarodową licznych apeli o natychmiastowe zaprzestanie agresji zbrojnej na Ukrainę, Federacja Rosyjska podjęła decyzję o dalszej eskalacji agresji poprzez wsparcie organizacji nielegalnych "referendów" w częściach regionów donieckiego, cher- sońskiego, ługańskiego i zaporoskiego, które są obecnie okupowane przez Federację Rosyjską. Federacja Rosyjska dodatkowo eskalowała swoją agresję na Ukrainę na do poprzez ogłoszenie częściowej mobilizacji w Federacji Rosyjskiej i ponowne grożenie zastosowaniem broni masowego rażenia.
(4) W dniu 28 września 2022 r. Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa ("Wysoki Przedstawiciel") wydał oświadczenie w imieniu Unii, w którym z całą mocą potępił nielegalne fikcyjne "referenda" przeprowadzone w częściach regionów donieckiego, chersońskiego, ługańskiego i zaporoskiego w Ukrainie, które są obecnie częściowo okupowane przez Rosję. Wysoki Przedstawiciel oświadczył także, że Unia nie uznaje i nigdy nie uzna tych nielegalnych fikcyjnych "referendów" i ich sfałszowanych wyników ani żadnej decyzji podjętej na ich podstawie, i zaapelował do wszystkich członków Organizacji Narodów Zjednoczonych o uczynienie tego samego. Poprzez zorganizowanie tych nielegalnych fikcyjnych "referendów" Rosja chciała przy użyciu siły zmienić uznane przez społeczność międzynarodową granice Ukrainy, co stanowi wyraźne i poważne naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych. Wysoki Przedstawiciel zaznaczył także, że wszystkie osoby zaangażowane w organizację tych nielegalnych fikcyjnych "referendów" oraz wszystkie osoby odpowiedzialne za inne przypadki naruszenia prawa międzynarodowego w Ukrainie zostaną pociągnięte do odpowiedzialności i że w tym kontekście wprowadzone zostaną dodatkowe środki ograniczające wobec Rosji. Wysoki Przedstawiciel przypomniał, że Unia i nadal wyraża niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w ramach jej granic uznanych przez społeczność międzynarodową oraz żąda od Rosji niezwłocznego, całkowitego i bezwarunkowego wycofania wszystkich oddziałów i sprzętu wojskowego z całego terytorium Ukrainy. Wysoki przedstawiciel oświadczył również, że Unia i jej państwa członkowskie będą nadal - tak długo, jak będzie to konieczne - wspierać wysiłki podejmowane w tym celu przez Ukrainę.
(5) W dniu 30 września 2022 r. członkowie Rady Europejskiej przyjęli oświadczenie, w którym zdecydowanie odrzucili i jednoznacznie potępili bezprawne zaanektowanie przez Rosję ukraińskich regionów donieckiego, chersońskiego, ługańskiego i zaporoskiego. Poprzez celowe podważanie ładu międzynarodowego opartego na prawie i jawne łamanie podstawowych praw Ukrainy do niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej - podstawowych zasad zapisanych w Karcie Narodów Zjednoczonych i w prawie międzynarodowym - Rosja naraża na szwank światowe bezpieczeństwo. Członkowie Rady Europejskiej oświadczyli, że nie uznają teraz ani nigdy nie uznają bezprawnych "referendów", które Rosja sfabrykowała jako pretekst do dalszego naruszania niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, ani ich sfałszowanych i bezprawnych wyników. Oświadczyli oni, że nigdy nie uznają bezprawnej aneksji, że decyzje te są nieważne i nie mogą wywoływać żadnych skutków prawnych oraz że Krym, Donieck, Chersoń, Ługańsk i Zaporoże to Ukraina. Zaapelowali oni do wszystkich państw i organizacji międzynarodowych, aby jednoznacznie odrzuciły bezprawną aneksję, i przypomnieli, że Ukraina korzysta z przysługującego jej uzasadnionego prawa do obrony przed rosyjską agresją, aby odzyskać pełną kontrolę nad swoim terytorium, i ma prawo wyzwolić okupowane terytoria leżące w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Członkowie Rady Europejskiej oświadczyli, że wobec bezprawnych działań Rosji zaostrzą środki ograniczające i że jeszcze bardziej zwiększą presję na Rosję, aby zaprzestała swojej wojny napastniczej.
(6) Z uwagi na powagę sytuacji, Rada uznaje, że do wykazu osób, podmiotów i organów objętych środkami ograniczającymi zamieszczonego w załączniku do decyzji 2014/145/WPZiB należy dodać 30 osób i siedem podmiotów odpowiedzialnych za działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażające.
(7) Rada uważa, że ułatwianie obchodzenia niektórych unijnych środków ograniczających lub uchylania się od ich stosowania może przyczynić się do destabilizacji Ukrainy lub podważenia jej integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności. W związku z tym Rada uważa za konieczne podjęcie działań i wprowadzenie dodatkowego kryterium umieszczania w wykazie, ukierunkowanego właśnie na te działania lub praktyki.
(8) Należy również wprowadzić odstępstwo od zamrożenia aktywów i zakazu udostępniania środków finansowych i zasobów gospodarczych w odniesieniu do dwóch wskazanych podmiotów, a także wprowadzić dodatkowe przepisy dotyczące obowiązków państw członkowskich w zakresie przyznawania odstępstw.
(9) Unia musi podjąć dalsze działania, aby wprowadzić w życie niektóre środki.
(10) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2014/145/WPZiB,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: