Rozporządzenie wykonawcze 2021/1064 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/520 w odniesieniu do konfiguracji kodu identyfikacyjnego zwierzęcia do celów identyfikowalności niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych w zastosowaniu do Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do Irlandii Północnej

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2021/1064
z dnia 28 czerwca 2021 r.
zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/520 w odniesieniu do konfiguracji kodu identyfikacyjnego zwierzęcia do celów identyfikowalności niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych w zastosowaniu do Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do Irlandii Północnej
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 120 ust. 1 i art. 120 ust. 2 lit. c), d) oraz f),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (UE) 2016/429 ustanowiono przepisy dotyczące zapobiegania chorobom zwierząt przenoszącym się lub przenoszonym na zwierzęta lub na ludzi oraz przepisy dotyczące zwalczania takich chorób. W części IV tytuł I rozdziały 1 i 2 tego rozporządzenia określono przepisy dotyczące zakładów utrzymujących zwierzęta lądowe i wylęgarni oraz dotyczące identyfikowalności niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych i jaj wylęgowych w Unii. Rozporządzeniem (UE) 2016/429 uprawniono również Komisję do przyjęcia przepisów mających na celu uzupełnienie niektórych innych niż istotne elementów tego rozporządzenia w drodze aktów delegowanych.

(2) Rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2019/2035 2  uzupełniono rozporządzenie (UE) 2016/429, ustanawiając przepisy dotyczące zarejestrowanych i zatwierdzonych zakładów dla utrzymywanych zwierząt lądowych i jaj wylęgowych oraz dotyczące identyfikowalności niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych i jaj wylęgowych. Część III tego rozporządzenia delegowanego zawiera przepisy dotyczące identyfikowalności utrzymywanych zwierząt lądowych, a w szczególności w tytułach I i II części III ustanowiono przepisy dotyczące identyfikowalności utrzymywanych owiec, kóz i bydła.

(3) Aby zapewnić jednolite stosowanie w Unii przepisów dotyczących identyfikowalności ustanowionych w rozporządzeniu (UE) 2016/429 i rozporządzeniu delegowanym (UE) 2019/2035, w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2021/520 3  ustanowiono przepisy wykonawcze dotyczące identyfikowalności niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych.

(4) Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej ("umowa o wystąpieniu"), w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, rozporządzenie (UE) 2016/429, jak również oparte na nim akty Komisji, mają zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do Irlandii Północnej po zakończeniu okresu przejściowego przewidzianego w umowie o wystąpieniu. W związku z tym przepisy ustanowione w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/520 mają zastosowanie w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do Irlandii Północnej. W celu zapewnienia jasności należy w art. 1 tego rozporządzenia wykonawczego wprowadzić odesłanie do umowy o wystąpieniu.

(5) W art. 12 lit. a) rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/520 ustanowiono ponadto przepisy dotyczące konfiguracji kodu identyfikacyjnego utrzymywanych owiec, kóz, wielbłądowatych, jeleniowatych i bydła. Pierwszym elementem kodu identyfikacyjnego jest kod państwa członkowskiego, w którym po raz pierwszy zastosowano w odniesieniu do zwierząt środki identyfikacji, w formacie kodu dwuliterowego zgodnie z normą Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO) 3166-1 w odniesieniu do kodów dwuliterowych, z wyjątkiem Grecji, w przypadku której stosuje się kod dwuliterowy "EL", albo trzycyfrowego kodu państwa zgodnie z normą ISO 3166-1 w odniesieniu do kodów numerycznych. Ponieważ w normach ISO, o których mowa w art. 12 rozporządzenia (UE) 2021/520, nie ma regionalizacji Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do Irlandii Północnej, należy zmienić to rozporządzenie w celu określenia, który kod państwa powinien być pierwszym elementem kodu identyfikacyjnego utrzymywanych owiec, kóz, wielbłądowatych, jeleniowatych i bydła zidentyfikowanych w tym regionie Zjednoczonego Królestwa.

(6) W załączniku I do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/1470 4  określono nazewnictwo krajów i terytoriów na potrzeby statystyki europejskiej dotyczącej międzynarodowego handlu towarami oraz ustalono, że "XI" jest kodem dwuliterowym, który należy stosować, jeżeli zgodnie z warunkami określonymi w odpowiednich przepisach unijnych należy wyróżnić Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej. Należy zatem odnieść się do tego kodu w art. 12 lit. a) ppkt (i) rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/520 w zastosowaniu do Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do Irlandii Północnej.

(7) Ponadto nie określono odpowiedniego kodu trzycyfrowego do stosowania w przypadku, gdy należy wyróżnić Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej. Kod trzycyfrowy "899" nie jest przypisany w normie ISO 3166-1 w odniesieniu do kodów numerycznych. Należy zatem odnieść się do tego kodu w art. 12 lit. a) ppkt (ii) rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/520 w zastosowaniu do Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do Irlandii Północnej.

(8) W związku z powyższym należy odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/520.

(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/520 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 1 formuła wprowadzająca otrzymuje brzmienie:

"W niniejszym rozporządzeniu ustanawia się przepisy odnoszące się do państw członkowskich * dotyczące:";

2)
art. 12 lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) pierwszy element kodu identyfikacyjnego stanowi kod państwa członkowskiego, w którym po raz pierwszy zastosowano w odniesieniu do zwierząt środki identyfikacji, w formacie:

(i) kodu dwuliterowego zgodnie z normą ISO 3166-1 w odniesieniu do kodów dwuliterowych, z wyjątkiem Grecji, w przypadku której stosuje się kod dwuliterowy »EL«, oraz Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do Irlandii Północnej, w przypadku którego stosuje się kod dwuliterowy »XI«; albo

(ii) trzycyfrowego kodu państwa zgodnie z normą ISO 3166-1 w odniesieniu do kodów numerycznych, z wyjątkiem Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do Irlandii Północnej, w przypadku którego stosuje się kod »899«;".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 28 czerwca 2021 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca
1 Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/2035 z dnia 28 czerwca 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zakładów utrzymujących zwierzęta lądowe i wylęgarni oraz identyfikowalności niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych i jaj wylęgowych (Dz.U. L 314 z 5.12.2019, s. 115).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/520 z dnia 24 marca 2021 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do identyfikowalności niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych (Dz.U. L 104 z 25.3.2021, s. 39).
4 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/1470 z dnia 12 października 2020 r. w sprawie nazewnictwa krajów i terytoriów dla celów statystyki europejskiej dotyczącej międzynarodowego handlu towarami oraz w sprawie podziału geograficznego w odniesieniu do innych statystyk gospodarczych (Dz.U. L 334 z 13.10.2020, s. 2).
* Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, do celów niniejszego rozporządzenia odniesienia do państw członkowskich lub do Unii obejmują Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.229.8

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2021/1064 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/520 w odniesieniu do konfiguracji kodu identyfikacyjnego zwierzęcia do celów identyfikowalności niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych w zastosowaniu do Zjednoczonego Królestwa w odniesieniu do Irlandii Północnej
Data aktu: 28/06/2021
Data ogłoszenia: 29/06/2021
Data wejścia w życie: 02/07/2021