RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy, w związku z art. 218 ust. 9,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Układ o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony 1 (zwany dalej "układem"), został zawarty przez Unię decyzją Rady (UE) 2016/838 2 i wszedł w życie w dniu 1 lipca 2016 r.
(2) Art. 145 ust. 1 układu stanowi, że Gruzja ma przedłożyć Komitetowi Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu wyczerpujący harmonogram wdrożenia w Gruzji prawodawstwa dotyczącego zamówień publicznych, wraz z terminami i najważniejszymi etapami, który ma obejmować wszystkie reformy w zakresie zbliżenia przepisów do dorobku prawnego Unii.
(3) Zgodnie z art. 145 ust. 2 układu pozytywna opinia Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu wymagana jest do tego, aby wyczerpujący harmonogram stał się dokumentem referencyjnym do celów wdrażania zbliżania przepisów Gruzji dotyczących zamówień publicznych do dorobku prawnego Unii w dziedzinie zamówień publicznych.
(4) Zgodnie z art. 146 ust. 2 układu zbliżenie przepisów do dorobku prawnego Unii ma się odbywać w następujących po sobie etapach, jak określono w harmonogramie w załączniku XVI-B do układu. Po ukończeniu każdego etapu wdrożenie ma podlegać ocenie Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu, określonego w art. 408 ust. 4 układu, a po wydaniu pozytywnej oceny przez ten Komitet nastąpić ma wzajemne przyznanie dostępu do rynku zgodnie z załącznikiem XVI-B do układu.
(5) Zgodnie z art. 11 ust. 2 jej regulaminu wewnętrznego określonego w załączniku II do decyzji nr 1/2014 Rady Stowarzyszenia UE-Gruzja 3 Komitet Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu ma przyjąć decyzję w sprawie opinii dotyczącej zatwierdzonego przez rząd Gruzji wyczerpującego harmonogramu, a także ocenę dotychczasowego zbliżenia przepisów gruzińskich do dorobku prawnego Unii do czasu zakończenia etapu 1 określonego w załączniku XVI-B do układu. Harmonogram ten został zatwierdzony przez rząd Gruzji dekretem rządowym nr 536 z dnia 31 marca 2016 r. dotyczącym planowanych zmian w dziedzinie zamówień publicznych przewidzianych zgodnie z zobowiązaniami między Gruzją a UE wynikającymi z układu o utworzeniu pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu (DCFTA), zmienionym dekretami rządowymi Gruzji nr 154 z dnia 22 stycznia 2018 r. i nr 974 z dnia 12 czerwca 2020 r.
(6) Zgodnie z art. 11 ust. 2 jej regulaminu wewnętrznego określonego w załączniku I do decyzji nr 1/2014 Rady Stowarzyszenia UE-Gruzja po potwierdzeniu zakończenia etapu 1 Rada Stowarzyszenia ma podjąć decyzję w sprawie przyznania wzajemnego dostępu do rynku - zgodnie z załącznikiem XVI-B do układu - w odniesieniu do dostaw dla instytucji administracji centralnej.
(7) Należy ustalić stanowisko, jakie powinno zostać zajęte w imieniu Unii w ramach Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu oraz w Radzie Stowarzyszenia, gdyż planowane decyzje będą wiążące dla Unii,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: