Decyzja 2021/812 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu oraz w Radzie Stowarzyszenia ustanowionych na mocy Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony, w odniesieniu do pozytywnej opinii dotyczącej zatwierdzonego przez rząd Gruzji wyczerpującego harmonogramu wdrożenia prawodawstwa odnoszącego się do zamówień publicznych oraz w sprawie uznania zakończenia etapu 1 określonego w załączniku XVI-B do tego układu o stowarzyszeniu

DECYZJA RADY (UE) 2021/812
z dnia 10 maja 2021 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu oraz w Radzie Stowarzyszenia ustanowionych na mocy Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony, w odniesieniu do pozytywnej opinii dotyczącej zatwierdzonego przez rząd Gruzji wyczerpującego harmonogramu wdrożenia prawodawstwa odnoszącego się do zamówień publicznych oraz w sprawie uznania zakończenia etapu 1 określonego w załączniku XVI-B do tego układu o stowarzyszeniu

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy, w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Układ o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony 1  (zwany dalej "układem"), został zawarty przez Unię decyzją Rady (UE) 2016/838 2  i wszedł w życie w dniu 1 lipca 2016 r.

(2) Art. 145 ust. 1 układu stanowi, że Gruzja ma przedłożyć Komitetowi Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu wyczerpujący harmonogram wdrożenia w Gruzji prawodawstwa dotyczącego zamówień publicznych, wraz z terminami i najważniejszymi etapami, który ma obejmować wszystkie reformy w zakresie zbliżenia przepisów do dorobku prawnego Unii.

(3) Zgodnie z art. 145 ust. 2 układu pozytywna opinia Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu wymagana jest do tego, aby wyczerpujący harmonogram stał się dokumentem referencyjnym do celów wdrażania zbliżania przepisów Gruzji dotyczących zamówień publicznych do dorobku prawnego Unii w dziedzinie zamówień publicznych.

(4) Zgodnie z art. 146 ust. 2 układu zbliżenie przepisów do dorobku prawnego Unii ma się odbywać w następujących po sobie etapach, jak określono w harmonogramie w załączniku XVI-B do układu. Po ukończeniu każdego etapu wdrożenie ma podlegać ocenie Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu, określonego w art. 408 ust. 4 układu, a po wydaniu pozytywnej oceny przez ten Komitet nastąpić ma wzajemne przyznanie dostępu do rynku zgodnie z załącznikiem XVI-B do układu.

(5) Zgodnie z art. 11 ust. 2 jej regulaminu wewnętrznego określonego w załączniku II do decyzji nr 1/2014 Rady Stowarzyszenia UE-Gruzja 3  Komitet Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu ma przyjąć decyzję w sprawie opinii dotyczącej zatwierdzonego przez rząd Gruzji wyczerpującego harmonogramu, a także ocenę dotychczasowego zbliżenia przepisów gruzińskich do dorobku prawnego Unii do czasu zakończenia etapu 1 określonego w załączniku XVI-B do układu. Harmonogram ten został zatwierdzony przez rząd Gruzji dekretem rządowym nr 536 z dnia 31 marca 2016 r. dotyczącym planowanych zmian w dziedzinie zamówień publicznych przewidzianych zgodnie z zobowiązaniami między Gruzją a UE wynikającymi z układu o utworzeniu pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu (DCFTA), zmienionym dekretami rządowymi Gruzji nr 154 z dnia 22 stycznia 2018 r. i nr 974 z dnia 12 czerwca 2020 r.

(6) Zgodnie z art. 11 ust. 2 jej regulaminu wewnętrznego określonego w załączniku I do decyzji nr 1/2014 Rady Stowarzyszenia UE-Gruzja po potwierdzeniu zakończenia etapu 1 Rada Stowarzyszenia ma podjąć decyzję w sprawie przyznania wzajemnego dostępu do rynku - zgodnie z załącznikiem XVI-B do układu - w odniesieniu do dostaw dla instytucji administracji centralnej.

(7) Należy ustalić stanowisko, jakie powinno zostać zajęte w imieniu Unii w ramach Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu oraz w Radzie Stowarzyszenia, gdyż planowane decyzje będą wiążące dla Unii,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu w odniesieniu do wyczerpującego harmonogramu zatwierdzonego przez rząd Gruzji oraz zakończenia etapu 1 określonego w załączniku XVI-B do układu, oparte jest na projekcie decyzji Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu 4 .

Artykuł  2

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w Radzie Stowarzyszenia w odniesieniu do przyznania wzajemnego dostępu do rynku zgodnie z załącznikiem XVI-B do układu, oparte jest na projekcie decyzji Rady Stowarzyszenia 5 .

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 10 maja 2021 r.
W imieniu Rady
J. BORRELL FONTELLES
Przewodniczący
1 Dz.U. L 261 z 30.8.2014, s. 4.
2 Decyzja Rady (UE) 2016/838 z dnia 23 maja 2016 r. w sprawie zawarcia, w imieniu Unii Europejskiej, Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony (Dz.U. L 141 z 28.5.2016, s. 26).
3 Decyzja Rady Stowarzyszenia UE-Gruzja nr 1/2014 z dnia 17 listopada 2014 r. w sprawie przyjęcia regulaminu wewnętrznego Rady Stowarzyszenia oraz regulaminu wewnętrznego Komitetu Stowarzyszenia i podkomitetów [2015/2261] (Dz.U. L 321 z 5.12.2015, s. 60).
4 Zob. dokument ST 7791/21 na stronie http://register.consilium.europa.eu.
5 Zob. dokument ST 7791/21 na stronie http://register.consilium.europa.eu.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.180.147

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2021/812 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu oraz w Radzie Stowarzyszenia ustanowionych na mocy Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony, w odniesieniu do pozytywnej opinii dotyczącej zatwierdzonego przez rząd Gruzji wyczerpującego harmonogramu wdrożenia prawodawstwa odnoszącego się do zamówień publicznych oraz w sprawie uznania zakończenia etapu 1 określonego w załączniku XVI-B do tego układu o stowarzyszeniu
Data aktu: 10/05/2021
Data ogłoszenia: 21/05/2021