KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 516/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. ustanawiające
Fundusz Azylu, Migracji i Integracji, zmieniające decyzję Rady 2008/381/WE oraz uchylające decyzje Parlamentu Europejskiego i Rady nr 573/2007/WE i nr 575/2007/WE oraz decyzję Rady 2007/435/WE 1 , w szczególności jego art. 16 ust. 2,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W następstwie przeglądu śródokresowego, o którym mowa w art. 15 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 514/2014 2 , stwierdzono dodatkowe potrzeby finansowe państw członkowskich w dziedzinie azylu, migracji i integracji.
(2) W przeglądzie śródokresowym wskazano potrzebę zapewnienia odpowiedniego wsparcia finansowego w związku z ośrodkami recepcyjnymi, ośrodkami zakwaterowania i ośrodkami detencyjnymi oraz z odpowiednimi usługami dla osób ubiegających się o ochronę międzynarodową lub dla obywateli państw trzecich, którzy przebywają w państwie członkowskim i nie spełniają lub przestali spełniać warunki wjazdu lub pobytu w państwie członkowskim, a także ze wsparciem w obszarze zakwaterowania dla osób korzystających z ochrony międzynarodowej.
(3) W załączniku II do rozporządzenia (UE) nr 516/2014 wymieniono osiem działań szczegółowych umożliwiających państwom członkowskim uzyskanie dodatkowych środków finansowych, z których sześć to wspólne działania obejmujące szereg państw członkowskich.
(4) Zmiany w polityce i potrzeby w zakresie finansowania stwierdzone w kontekście przeglądu śródokresowego nie mogą być odpowiednio realizowane za pomocą aktualnego wykazu działań szczegółowych. Dlatego też zmiana wspomnianego wykazu jest najlepszym sposobem realizacji potrzeb stwierdzonych w ramach celów Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.
(5) Dodanie do załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 516/2014 nowego działania szczegółowego przyczyni się do skutecznego zarządzania przepływami migracyjnymi. Jest to zgodne z celem szczegółowym tego rozporządzenia, o którym mowa w art. 3 ust. 2 lit. d) tego rozporządzenia, polegającym na wzmocnieniu solidarność między państwami członkowskimi.
(6) Dodanie nowego działania szczegółowego odzwierciedlającego najnowsze zmiany w polityce i potrzeby finansowe państw członkowskich przyniesie znaczną wartość dodaną, ponieważ przyczyni się do złagodzenia presji wywieranej na państwa członkowskie, których zjawisko przepływów migracyjnych i azylowych dotyczy w najwyższym stopniu, a tym samym na Unię jako całość.
(7) Aby umożliwić szybkie zastosowanie tego działania szczegółowego, w świetle stwierdzonych pilnych potrzeb w zakresie finansowania, rozporządzenie powinno wejść w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
(8) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 516/2014,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: