KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych i zmieniające dyrektywy 2008/48/WE i 2014/17/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 596/2014 2 , w szczególności jego art. 13 ust. 2a,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Porozumienie paryskie przyjęte w ramach Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, zatwierdzone przez Unię w dniu 5 października 2016 r. 3 ("porozumienie paryskie"), ma na celu podjęcie bardziej zdecydowanych działań w związku ze zmianą klimatu, między innymi poprzez zapewnienie zgodności przepływów inwestycyjnych z dążeniem do niskiego poziomu emisji gazów cieplarnianych i rozwoju odpornego na zmianę klimatu.
(2) W dniu 11 grudnia 2019 r. Komisja przyjęła Komunikat do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej, Rady, Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów "Europejski Zielony Ład" 4 . Europejski Zielony Ład to nowa strategia na rzecz wzrostu, której celem jest przekształcenie Unii w sprawiedliwe i prosperujące społeczeństwo funkcjonujące w nowoczesnej, zasobooszczędnej i konkurencyjnej gospodarce, która w 2050 r. osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto i w ramach której wzrost gospodarczy nie będzie wiązał się ze zużywaniem zasobów naturalnych. Aby skutecznie wprowadzić w życie Europejski Zielony Ład, inwestorom należy zaoferować jasne i długoterminowe sygnały, co pozwoli uniknąć osieroconych aktywów i pozyskać zrównoważone finansowanie.
(3) W rozporządzeniu (UE) 2016/1011 na administratorów wskaźników referencyjnych nałożono obowiązek wyjaśnienia, w jaki sposób kluczowe elementy metody wyznaczania każdego opracowanego i opublikowanego wskaźnika referencyjnego odzwierciedlają czynniki z zakresu ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego ("ESG").
(4) Rozbieżności w różnych rodzajach wyjaśnień, w jaki sposób kluczowe elementy metody wyznaczania wskaźnika odzwierciedlają czynniki ESG, w odniesieniu do poszczególnych wskaźników referencyjnych lub rodzin wskaźników referencyjnych, doprowadziłyby do braku porównywalności wskaźników i braku jasności co do zakresu i założeń czynników ESG. Należy zatem określić minimalną zawartość takich wyjaśnień oraz formularz, który należy stosować.
(5) Aby lepiej dostosować informacje dla inwestorów, wymóg wyjaśnienia, w jaki sposób kluczowe elementy metody wyznaczania wskaźnika odzwierciedlają czynniki ESG dla każdego opracowanego i opublikowanego wskaźnika referencyjnego lub każdej opracowanej i opublikowanej rodziny wskaźników referencyjnych, powinien uwzględniać aktywa bazowe, na których opierają się te wskaźniki. Niniejsze rozporządzenie nie powinno mieć zastosowania do wskaźników referencyjnych, które nie są oparte na aktywach bazowych mających wpływ na zmianę klimatu, takich jak wskaźniki referencyjne stóp procentowych i walutowe wskaźniki referencyjne. Zgodnie z art. 19 rozporządzenia (UE) 2016/1011 niniejsze rozporządzenie nie powinno mieć zastosowania do towarowych wskaźników referencyjnych.
(6) Wyjaśnienie, w jaki sposób kluczowe elementy metody wyznaczania wskaźnika referencyjnego odzwierciedlają czynniki ESG, należy przedstawić jako zagregowaną średnią ważoną wartość; nie powinno być ujawniane dla każdego składnika wskaźnika referencyjnego. W stosownych przypadkach i w miarę potrzeby administratorzy wskaźników referencyjnych powinni być w stanie dostarczyć dodatkowych informacji ESG.
(7) Aby użytkownikom wskaźników referencyjnych dostarczyć dokładnych i aktualnych informacji, administratorzy wskaźników referencyjnych powinni aktualizować informacje podane w formularzu w celu uwzględnienia wszelkich zmian w metodzie oraz podać przyczyny i daty aktualizacji informacji.
(8) Aby zapewnić inwestorom maksymalną przejrzystość, administratorzy wskaźników referencyjnych powinni jasno określić, czy realizują cele ESG.
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
2 Dz.U. L 171 z 29.6.2016, s. 1.
3 Decyzja Rady (UE) 2016/1841 z dnia 5 października 2016 r. w sprawie zawarcia, w imieniu Unii Europejskiej, Porozumienia paryskiego przyjętego na mocy Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (Dz.U. L 282 z 19.10.2016, s. 1).
4 COM(2019) 640 final.
5 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/1816 z dnia 17 lipca 2020 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 w odniesieniu do wyjaśnienia w oświadczeniu dotyczącym wskaźnika referencyjnego precyzującego, w jaki sposób czynniki z zakresu ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego znajdują odzwierciedlenie w każdym opracowanym i opublikowanym wskaźniku referencyjnym (zob. s. 1 niniejszego Dziennika Urzędowego).