a także mając na uwadze, co następuje:(1) Dnia 13 listopada 2017 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) 2017/2063.
(2) Dnia 11 listopada 2019 r. Rada, ze względu na utrzymujący się w Wenezueli kryzys polityczny, gospodarczy, społeczny i humanitarny oraz utrzymujące się działania podważające zasady demokracji, praworządność i poszanowanie praw człowieka, przyjęła decyzję (WPZiB) 2019/1893 2 , którą przedłużyła do dnia 14 listopada 2020 r. obowiązywanie środków ograniczających, w tym wszystkich wpisów w wykazie dotyczących osób poddanych środkom ograniczającym. W tym samym dniu Rada przyjęła rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/1891 3 , na mocy którego zmieniono informacje odnoszące się do ośmiu umieszczonych w wykazie osób.
(3) Dnia 21 grudnia 2019 r. Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (zwany dalej "Wysokim Przedstawicielem") wydał w imieniu Unii oświadczenie, w którym stwierdził, że decyzja Sądu Najwyższego Wenezueli i nieuznanego Zgromadzenia Konstytucyjnego o pozbawieniu czterech członków Zgromadzenia Narodowego ich konstytucyjnego immunitetu parlamentarnego stanowi poważne naruszenie przepisów konstytucyjnych, praworządności oraz demokratycznej zasady podziału władz. W oświadczeniu wyraźnie stwierdzono, że Unia będzie nadal śledzić rozwój sytuacji, i wskazano, że jest gotowa użyć wszelkich dostępnych jej instrumentów - w tym ukierunkowanych środków nieszkodzących obywatelom Wenezueli - by propagować demokrację, praworządność i prawa człowieka.
(4) Dnia 9 stycznia 2020 r. Wysoki Przedstawiciel wydał w imieniu Unii oświadczenie, w którym stwierdził, że niedawne akty przeciwko jedynemu demokratycznie wybranemu organowi w Wenezueli, Zgromadzeniu Narodowemu, i wielu jego członkom, w tym przewodniczącemu Zgromadzenia Narodowego, dodatkowo nasiliły kryzys wenezuelski oraz że próby przymusowego blokowania legalnego procesu wyborczego w prezydium Zgromadzenia Narodowego w dniu 5 stycznia 2020 r. oraz użycie siły wobec przewodniczącego i kilku prawodawców w celu uniemożliwienia im dostępu do Zgromadzenia Narodowego są absolutnie nie do przyjęcia. W oświadczeniu tym wskazał również, że sesja głosowania, która doprowadziła do tak zwanego "wyboru" Luisa Parry, nie była legalna, ponieważ nie przestrzegano procedur prawnych ani demokratycznych zasad konstytucyjnych, oraz że członkowie Zgromadzenia Narodowego muszą być w stanie wykonywać swój mandat parlamentarny otrzymany od ludności Wenezueli w warunkach wolnych od jakiegokolwiek zastraszania lub represji. Ponadto, z uwagi na te poważne działania i decyzje podważające demokrację, praworządność i prawa człowieka w oświadczeniu stwierdzono, że Unia zobowiązuje się rozpocząć pracę nad ukierunkowanymi środkami przeciwko osobom zaangażowanym w naruszanie tych zasad i praw.
(5) Dnia 4 czerwca 2020 r. Wysoki Przedstawiciel wydał w imieniu Unii oświadczenie w sprawie ostatnich wydarzeń w Wenezueli, w tym decyzji Sądu Najwyższego Wenezueli z dnia 26 maja 2020 r. w sprawie zatwierdzenia Luisa Parry jako przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego. W oświadczeniu podkreślono, że Unia jest zdania, iż głosowanie, które doprowadziło do tak zwanego "wyboru" Luisa Parry, jest bezprawne, gdyż nie odbyło się zgodnie z procedurami prawnymi ani z demokratycznymi zasadami konstytucyjnymi. Stwierdzono w nim również, że ostatnie wydarzenia pogłębiły długi kryzys instytucjonalnopolityczny w Wenezueli i zawęziły demokratyczną i konstytucyjną przestrzeń w tym kraju. W oświadczeniu tym powtórzono stanowisko Unii, zgodnie z którym trwałe wyjście z kryzysu wenezuelskiego może zostać osiągnięte jedynie w drodze autentycznego i pluralistycznego procesu politycznego, oraz podkreślono, że Unia odrzuca wszystkiego rodzaju przemoc, w tym wszelkie próby działań o charakterze wojskowym lub z użyciem przemocy. W tym kontekście Unia zauważyła, że niedawne porozumienie między krajowymi podmiotami dotyczące pomocy humanitarnej stanowi pozytywny krok, i podkreśliła, że wszystkie strony powinny wspólnie i konstruktywnie działać w celu złagodzenia dramatycznego cierpienia narodu wenezuelskiego, które jest potęgowane przez pandemię COVID-19.
(6) Dnia 16 czerwca 2020 r. Wysoki Przedstawiciel wydał w imieniu Unii oświadczenie, w którym podkreślił, że wolne i uczciwe wybory parlamentarne i prezydenckie, szanujące normy międzynarodowe, są kluczowe do przezwyciężenia kryzysu w Wenezueli oraz że niezależna i wyważona Rada Wyborcza oraz równe szanse umożliwiające udział partii politycznych i kandydatów stanowią podstawę wiarygodnego procesu wyborczego. Ponadto UE zaapelowała do rządu i opozycji, aby podjęły konstruktywne, pluralistyczne negocjacje dotyczące składu Rady Wyborczej i zniesienia zakazów nałożonych na partie opozycyjne.
(7) Dnia 29 czerwca 2020 r., z uwagi na trwającą poważną sytuację w Wenezueli, Rada przyjęła rozporządzenie (UE) 2020/897 4 , na mocy którego środkom ograniczającym poddano jedenaście osób.
(8) W tym kontekście zgodnie z art. 17 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2017/2063 Rada dokonała przeglądu wykazu zamieszczonego w załączniku IV do rozporządzenia (UE) 2017/2063 i stwierdziła, że należy utrzymać środki ograniczające wobec wszystkich osób umieszczonych w tym wykazie.
(9) Rada stwierdziła także, że należy zaktualizować uzasadnienia dotyczące czternastu osób, a nazwiska wszystkich osób umieszczonych w wykazie powinny zostać zapisane wielkimi literami.
(10) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik IV do rozporządzenia (UE) 2017/2063,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE: