Decyzja wykonawcza 2020/1179 zmieniająca załącznik I do decyzji 2009/177/WE w odniesieniu do statusu prowincji Aland w Finlandii w odniesieniu do programu nadzoru dotyczącego wirusowej posocznicy krwotocznej (VHS), statusu Estonii w odniesieniu do programu nadzoru i zwalczania wirusowej posocznicy krwotocznej (VHS) i zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN), statusu Chorwacji w odniesieniu do zakażenia herpeswirusem koi (KHV) oraz statusu niektórych obszarów w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do zakażenia wywoływanego przez Bonamia ostreae

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2020/1179
z dnia 6 sierpnia 2020 r.
zmieniająca załącznik I do decyzji 2009/177/WE w odniesieniu do statusu prowincji Åland w Finlandii w odniesieniu do programu nadzoru dotyczącego wirusowej posocznicy krwotocznej (VHS), statusu Estonii w odniesieniu do programu nadzoru i zwalczania wirusowej posocznicy krwotocznej (VHS) i zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN), statusu Chorwacji w odniesieniu do zakażenia herpeswirusem koi (KHV) oraz statusu niektórych obszarów w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do zakażenia wywoływanego przez Bonamia ostreae

(notyfikowana jako dokument nr C(2020) 5303)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 10 sierpnia 2020 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2006/88/WE z dnia 24 października 2006 r. w sprawie wymogów w zakresie zdrowia zwierząt akwakultury i produktów akwakultury oraz zapobiegania niektórym chorobom zwierząt wodnych i zwalczania tych chorób 1 , w szczególności jej art. 44 ust. 1 i 2 oraz art. 53 ust. 3 w związku z art. 131 Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej 2 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Załącznik I do decyzji Komisji 2009/177/WE 3  zawiera wykaz państw członkowskich, stref i enklaw objętych zatwierdzonymi programami nadzoru lub eliminowania chorób lub uznanych za wolne od niektórych chorób wymienionych w części II załącznika IV do dyrektywy 2006/88/WE.

(2) Właściwy organ Finlandii poinformował Komisję o zakończeniu wszystkich środków eliminowania w ramach trwającego programu dotyczącego wirusowej posocznicy krwotocznej (VHS) w prowincji Åland i rozpoczęciu późniejszych działań w zakresie nadzoru w celu uznania za obszar wolny od choroby. Dlatego prowincja Åland powinna zostać skreślona z części B załącznika I do decyzji 2009/177/WE i powinna zostać wymieniona w części A tego załącznika jako objęta zatwierdzonym programem nadzoru.

(3) Właściwy organ Estonii przedłożył Komisji do zatwierdzenia program nadzoru i eliminowania VHS i zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN) i zwrócił się o umieszczenie obszarów objętych tym programem w załączniku I do decyzji 2009/177/WE.

(4) Obszar w Estonii, który podlega środkom nadzoru w odniesieniu do VHS i IHN, powinien zostać wymieniony w części A załącznika I do decyzji 2009/177/WE, podczas gdy enklawa zakażona IHN i podlegająca środkom eliminowania tej choroby powinna zostać wymieniona w części B załącznika I do decyzji 2009/177/WE.

(5) Większość terytorium Chorwacji jest wymieniona w części C załącznika I do decyzji 2009/177/WE jako uznana za wolną od zakażenia herpeswirusem koi (KHV). Właściwy organ Chorwacji poinformował Komisję o wystąpieniu kilku ognisk KHV na obszarze geograficznym znajdującym się obecnie w wykazie i wskazał, że należy cofnąć status obszaru wolnego od KHV W związku z tym Chorwację należy usunąć z tego wykazu.

(6) Zgodnie z art. 127 ust. 1 Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej prawo Unii ma zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa i na jego terytorium w okresie przejściowym przewidzianym w tej Umowie. Okres przejściowy zakończy się w dniu 31 grudnia 2020 r.

(7) Właściwy organ Zjednoczonego Królestwa poinformował Komisję o kilku ogniskach Bonamia ostreae na swoim terytorium, w tym na obszarach, które są obecnie wymienione w części C załącznika I do decyzji 2009/177/WE jako uznane za wolne od tej choroby, oraz wskazał, że w odniesieniu do tych obszarów należy cofnąć status obszaru wolnego od Bonamia ostreae. W związku z tym obszary te należy usunąć z tego wykazu.

(8) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik I do decyzji 2009/177/WE.

(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W części A załącznika I do decyzji 2009/177/WE, w tabeli wiersze dotyczące wirusowej posocznicy krwotocznej (VHS) i zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN) otrzymują brzmienie:

Choroba

Państwo członkowskie

Kod ISO

Zasięg geograficzny obszaru objętego programem nadzoru (państwo członkowskie, strefy lub enklawy)

"Wirusowa posocznica krwotoczna (VHS)

Estonia

EE

Całe terytorium

Finlandia

FI

Prowincja Åland

Zakaźna martwica układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN)

Estonia

EE

Całe terytorium z wyjątkiem enklawy obejmującej hodowlę ryb Neli Elementi OÜ (numer zatwierdzenia 05/VV/KK01)"

Artykuł  2

W części B załącznika I do decyzji 2009/177/WE wprowadza się następujące zmiany:

1)
wpis dotyczący Finlandii skreśla się z wiersza dotyczącego wirusowej posocznicy krwotocznej (VHS);
2)
wiersz dotyczący zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN) otrzymuje brzmienie:
Choroba Państwo członkowskie Kod ISO Zasięg geograficzny obszaru objętego programem eliminowania chorób (państwo członkowskie, strefy lub enklawy)
"Zakaźna martwica układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN) Estonia EE Enklawa obejmująca hodowlę ryb Neli Elementi OÜ (numer zatwierdzenia 05/VV/KK01)"
Artykuł  3

W części C załącznika I do decyzji 2009/177/WE skreśla się wpis dotyczący Chorwacji z wiersza dotyczącego zakażenia herpeswirusem koi (KHV).

Artykuł  4

W części C załącznika I do decyzji 2009/177/WE, w wierszu "Zakażenie wywoływane przez Bonamia ostreae" we wpisie dotyczącym Zjednoczonego Królestwa w kolumnie zatytułowanej "Zasięg geograficzny obszaru wolnego od choroby (państwo członkowskie, strefy lub enklawy)" wprowadza się następujące zmiany:

1)
w odniesieniu do Wielkiej Brytanii dodaje się następujący wyjątek jako pkt 7:

"The Dornoch Firth, obszar wód pływowych na zachód od linii biegnącej od NH808873 do NH835857 (Ordnance Survey Landranger 1:50 000 series) do średniego poziomu przypływów;";

2)
w odniesieniu do Wielkiej Brytanii dodaje się następujący wyjątek jako pkt 8:

"Lynn of Lorn, Loch Creran i Loch Etive, obszar wód morskich położonych na południowy wschód od wyspy Lismore znajdujący się w promieniu 7 258 m od punktu NM873391 (ordnance Survey Landranger 1:50 000 series) i obejmujący wody pływowe Loch Etive i Loch Cre-ran do średniego poziomu przypływów;";

3)
skreśla się następujący tekst: "Obszar przybrzeżny wyspy Jersey: obszar obejmuje pasmo pływów strefy przybrzeżnej pomiędzy średnim poziomem przypływu na wyspie Jersey a umowną linią wyznaczoną trzy mile morskie od średniego poziomu odpływu na wyspie Jersey. Strefa znajduje się w Zatoce Normandzko-Bretońskiej, po południowej stronie kanału La Manche.".
Artykuł  5

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 6 sierpnia 2020 r.
W imieniu Komisji
Stella KYRIAKIDES
Członek Komisji
1 Dz.U. L 328 z 24.11.2006, s. 14.
2 Dz.U. L 29 z 31.1.2020, s. 7.
3 Decyzja Komisji 2009/177/WE z dnia 31 października 2008 r. wdrażająca dyrektywę Rady 2006/88/WE w odniesieniu do programów nadzoru i eliminowania chorób oraz statusu państw członkowskich, stref i enklaw wolnych od choroby (Dz.U. L 63 z 7.3.2009, s. 15).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2020.259.29

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2020/1179 zmieniająca załącznik I do decyzji 2009/177/WE w odniesieniu do statusu prowincji Aland w Finlandii w odniesieniu do programu nadzoru dotyczącego wirusowej posocznicy krwotocznej (VHS), statusu Estonii w odniesieniu do programu nadzoru i zwalczania wirusowej posocznicy krwotocznej (VHS) i zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego ryb łososiowatych (IHN), statusu Chorwacji w odniesieniu do zakażenia herpeswirusem koi (KHV) oraz statusu niektórych obszarów w Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do zakażenia wywoływanego przez Bonamia ostreae
Data aktu: 06/08/2020
Data ogłoszenia: 10/08/2020
Data wejścia w życie: 10/08/2020